Zasiłek rodzinny w Norwegii na wszystkie dzieci – ostatnia szansa, aby go otrzymać

30.12.2018.
Zasiłek rodzinny w Norwegii na wszystkie dzieci – ostatnia szansa, aby go otrzymać
Od momentu wprowadzenia zasiłku 500+ w Polsce ważne jest ustalenie pierwszeństwa kraju do wypłacania świadczenia – nie można pobierać zasiłku na to samo dziecko w obu krajach. Masz jeszcze jednak kilka miesięcy, aby ubiegać się w Norwegii o świadczenie na wszystkie dzieci bez ustalania, który kraj ma pierwszeństwo. W dzisiejszym artykule dowiesz się, za jaki okres i w jaki sposób możesz to zrobić.
Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie socjalne na dzieci do 18 roku życia. Aby móc je otrzymać, trzeba należeć do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii oraz mieć stałe zameldowanie ze swoim dzieckiem. Świadczenie jest wypłacane do 3 lat wstecz.
Reklama

500+ a zasiłek rodzinny 

Przed wprowadzeniem 500+ w Polsce Norwegia mogła wypłacać zasiłek rodzinny na wszystkie dzieci – bez względu na zatrudnienie drugiego rodzica. Jednak od kiedy obowiązuje 500+, ważne jest ustalenie pierwszeństwa kraju do wypłacania świadczenia.           

Rozróżniamy trzy sytuacje:
  • dzieci mieszkają w Norwegii – wtedy zasiłek wypłacany jest w tym kraju,
  • dzieci mieszkają w Polsce z jednym rodzicem, który nie jest aktywny zawodowo – pierwszeństwo ma kraj, w którym pracuje drugi rodzic, czyli Norwegia. Przysługuje tam wtedy zasiłek na wszystkie dzieci,
  • dzieci mieszkają w Polsce z jednym rodzicem aktywnym zawodowo – pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci, czyli Polska. Przysługuje tam zasiłek 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci, a na pierwsze można wnioskować w Norwegii.

Jakie świadczenie na wszystkie dzieci mogę więc uzyskać?

O zasiłek rodzinny w Norwegii możesz wnioskować do 3 lat wstecz. Jeśli więc pracowałeś lub pracujesz w Norwegii od co najmniej grudnia 2015, możesz od tego czasu ubiegać się o świadczenie. Ponieważ 500+ zostało wprowadzone w Polsce 01.04.2016, możesz złożyć wniosek o zasiłek na wszystkie dzieci i bez konieczności ustalania pierwszeństwa kraju do wypłacania świadczenia tylko za okres od grudnia 2015 do marca 2016. Jeśli możesz się ubiegać o zasiłek rodzinny od kwietnia 2016 lub później, ważne już będzie ustalenie pierwszeństwa i wnioskowanie na najstarsze lub na wszystkie dzieci – jeśli drugi rodzic nie jest aktywny zawodowo.

Jeśli możesz więc ubiegać się o zasiłek rodzinny do 3 lat wstecz za okres sprzed marca 2016, warto jak najszybciej zebrać niezbędne dokumenty i złożyć wniosek o to świadczenie na wszystkie dzieci.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: Fotolia/Royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 27.12.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl