Zasiłek ojcowski – sprawdź, czy ci przysługuje

14.11.2018.
Zasiłek ojcowski – sprawdź, czy ci przysługuje
Jeśli chciałbyś opiekować się nowo narodzonym członkiem rodziny bez utraty dotychczasowego dochodu, powinieneś sprawdzić, czy przysługuje ci prawo do pobierania zasiłku ojcowskiego. W Norwegii jest on wypłacany w różnych okresach i kwotach w zależności od tego, czy ojciec jest jedynym uprawnionym do zasiłku, czy prawo takie ma również matka.

Obydwoje rodziców uprawnionych do zasiłku

Podstawowe warunki, jakie powinni spełniać rodzice, to osiąganie dochodu objętego składkami na ubezpieczenie społeczne w Norwegii przez minimum 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania świadczenia oraz roczny dochód w wysokości co najmniej 0,5G czyli 48 441,5 NOK. 

Okres pobierania zasiłku rozpoczyna się 3 tygodnie przed porodem. Jest to czas zarezerwowany dla matki. Po porodzie musi ona pobierać świadczenie przez 6 następnych tygodni, a następne 9 może wykorzystać od razu lub później. Po 6 tygodniach pobierania zasiłku przez matkę, ojciec dziecka może zacząć pobierać świadczenie przez maksymalnie 15 tygodni. Po tym czasie zaczyna się okres wspólny, trwający 16 tygodni ze 100% stawki lub 26 tygodni z 80% stawki. Rodzice mogą podzielić się liczbą tygodni albo tylko jeden z rodziców może pobierać zasiłek. 

Podczas okresu wspólnego, kiedy ojciec pobiera zasiłek rodzicielski, matka musi wrócić do pracy na 75% etatu lub więcej, uczęszczać do szkoły albo nie być w stanie sama opiekować się dzieckiem (np. z powodu poważnej choroby, ale taką należy udokumentować). 

Dokumenty wymagane do wniosku o zasiłek rodzicielski:

– karta ciąży – dokument musi być wydany po 26 tygodniu ciąży, przetłumaczony na język norweski lub angielski, wymagany przed narodzinami dziecka,
– akt urodzenia – na druku unijnym albo w języku norweskim lub angielskim, wymagany po narodzinach dziecka,
– rejestracja pobytu w Norwegii,
– odcinki z pensji za ostatnie 6 przepracowanych miesięcy,
– dokumentacja poświadczająca powrót matki do pracy lub nauki.
Reklama

Tylko ojciec uprawniony do zasiłku

Ojciec dziecka może pobierać zasiłek ojcowski nawet wówczas, gdy tylko on uprawniony jest do tego świadczenia – przykładowo, gdy matka i dziecko mieszkają w Polsce. Podstawowe wymagania to zatrudnienie ojca przez przynajmniej 6 z 10 miesięcy przed porodem oraz roczny dochód w wysokości co najmniej połowy stawki bazowej G (czyli około 48 441,5 NOK). O zasiłek może wnioskować ojciec, który planuje być jedynym opiekunem dziecka w tym czasie. Oznacza to, że matka:
– musi wrócić do pracy na minimum 75% etatu; w przypadku mniejszego wymiaru pracy wysokość zasiłku będzie odpowiednio zmniejszona,
– studiuje w trybie dziennym
– nie jest w stanie opiekować się dzieckiem, na przykład z powodu poważnej choroby (wówczas należy to udokumentować).

Ojciec może pobierać zasiłek dopiero od 7 tygodnia po porodzie. Od tego czasu naliczają się dostępne tygodnie do otrzymania świadczenia – czyli im później złożysz wniosek o zasiłek, tym więcej tygodni stracisz.

Niezbędna dokumentacja

Podstawowe dokumenty potrzebne do złożenia wniosku:
– akt urodzenia dziecka – na druku unijnym lub przetłumaczona na język norweski (ewentualnie angielski), 
– rejestracja pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,
– odcinki z pensji za ostatnie 6 z 10 miesięcy,
– dokumentacja poświadczająca powrót matki do pracy lub nauki,
– w przypadku gdy matka mieszka poza Norwegią – paszport matki potwierdzony przez norweską ambasadę, konsultant, komisariat policji lub autoryzowane biuro księgowe w Norwegii.

Przez jaki czas można pobierać zasiłek?

Masz dwie opcje do wyboru – zasiłek pobierany przez 40 tygodni ze 100% wysokością stawki lub 50 tygodni z 80% wysokością stawki. 

Podstawa zasiłku wyliczana jest na bazie dochodów z 6. z ostatnich 10 miesięcy pracy.  Wysokość zasiłku może osiągnąć nawet kwotę sześciokrotnej stawki G (czyli do 555 456 NOK w ciągu roku). 

Warto wiedzieć, że nie musisz pobierać zasiłku przez 40 lub 50 tygodni bez przerwy. Po 6 tygodniach możesz wrócić do pracy i złożyć wniosek o przerwę w pobieraniu świadczenia. Pozostałe tygodnie musisz jednak wykorzystać do 3 roku życia dziecka. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 14.11.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl