Zasiłek ojcowski i macierzyński: dodatki dla świeżo upieczonych rodziców

28.03.2018.
Zasiłek ojcowski i macierzyński: dodatki dla świeżo upieczonych rodziców
Jak sama nazwa wskazuje, zasiłek ojcowski i macierzyński są świadczeniami skierowanymi do świeżo upieczonych rodziców. Zresztą nieprzypadkowo, bowiem każdy rodzic chciałby spędzić jak najwięcej czasu z nowym członkiem rodziny, nie martwiąc się przy tym o środki finansowe na czas opieki nad dzieckiem. Dlatego norweski system świadczeń socjalnych wyciąga pomocną dłoń do tych, którzy tymczasowo rezygnują z pracy, by móc zająć się pociechą, oferując te dwa dodatki.
Reklama

Zasiłek rodzicielski

W przypadku gdy oboje rodzice wypracowali sobie prawo do takiego dofinansowania, tj.:
– uzyskiwali opodatkowany dochód przez 6 z ostatnich 10 miesięcy przed rozpoczęciem okresu urlopowego (także zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski, ciążowy, pielęgnacyjny, szkoleniowy i rehabilitacyjny),
– osiągnęli dochód,
to długość okresu wypłacania świadczenia jest między nich rozdzielona. 

Okres matki rozpoczyna się 3 tygodnie przed porodem i trwa aż do 6 tygodnia po narodzinach dziecka – jest to czas zarezerwowany wyłącznie dla matki i nie może zostać przejęty przez ojca. Dodatkowo może on zostać wydłużony o 4 tygodnie – zgodnie z wolą wnioskujących – zaraz po porodzie lub później. W dalszej kolejności następuje okres dla ojca trwający maksymalnie 10 tygodni i kolejno okres wspólny – z 26 tygodniami ze 100% stawki zasiłku lub 36 tygodniami z 80% stawki, którymi rodzice mogą się podzielić lub przysługującą im pulę tygodni może wykorzystać jedno z nich.
W skrócie:

1) 3 tygodnie obowiązkowe dla matki
2) Poród
3) 6 tygodni obowiązkowych dla matki + 4 tygodnie do wykorzystania od razu lub później
4) 10 tygodni dla ojca
5) Okres wspólny – 26 tygodni z 100% stawki ALBO 36 tygodni z 80% stawki 
Ponadto w przypadku ciąży mnogiej okres zasiłkowy wydłuża się odpowiednio o 5 tygodni (100%) i 7 tygodni (80%) na każde kolejne dziecko. Świadczenie może być pobierane elastycznie, tzn. nie trzeba wykorzystywać całego zarezerwowanego dla nas czasu od razu, można go podzielić. Natomiast całość musi zostać przez nas rozdysponowana do 3 roku życia dziecka.

Warto podkreślić, że warunkiem pobierania zasiłku w okresie wspólnym jest powrót drugiego rodzica do pracy na co najmniej 3/4 etatu lub nauki w trybie dziennym.

Zasiłek macierzyński

Jeśli tylko matka spełnia wyżej wymienione warunki, to okres jego pobierania zmienia się w stosunku do podziału na dwoje rodziców. Matce w takiej sytuacji przysługuje 40 tygodni ze 100% wysokością świadczenia bądź 50 tygodni z 80% stawki. Przejmuje ona poniekąd okres przeznaczony dla ojca, który nie wypracował prawa do pobierania zasiłku.
W skrócie:

1) 3 tygodnie obowiązkowe dla matki
2) Poród
3) 6 tygodni obowiązkowych dla matki + 4 tygodnie do wykorzystania od razu lub później
4) 40 tygodni  ze 100% stawki ALBO 50 tygodni z 80% stawki

Zasiłek ojcowski

Analogicznie jest w przypadku, kiedy to ojciec jest jedyną uprawnioną do dodatku osobą. Ojciec może przejść na zasiłek dopiero w 7 tygodniu po narodzinach dziecka.
W skrócie:

1) Poród
2) 6 tygodni obowiązkowych dla matki
3) 40 tygodni  ze 100% stawki ALBO 50 tygodni z 80% stawki

Wysokość świadczenia

W przypadku tego dodatku nie ma stałej kwoty ustalonej przez urząd, podstawa do zasiłku wyliczana jest według aktualnie osiąganych dochodów, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest to średni dochód osiągnięty w okresie ostatnich 3 lat. Maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia wynieść może nawet kwotę 6G (555 456 NOK) w ciągu roku.

Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku o zasiłek:

– karta ciąży po 26 tygodniu ciąży (w języku angielskim lub norweskim) albo akt urodzenia dziecka (na druku unijnym lub przetłumaczony na język angielski lub norweski),

– rejestracja pobytu w Norwegii,

– odcinki z pensji za ostatnie 6 przepracowanych miesięcy,

– dokumentacja poświadczająca powrót drugiego rodzica do pracy lub nauki,

– paszport matki potwierdzony przez norweską ambasadę, konsulat, komisariat policji lub autoryzowane biuro księgowe w Norwegii – potrzebny, jeśli matka mieszka poza Norwegią.

O tym warto pamiętać

Należy zaznaczyć, że matka traci prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego, jeśli otrzymała becikowe. Sprawa wygląda inaczej, jeśli tylko ojciec wypracował sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego – wówczas matka może otrzymać becikowe.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Malaguti B

28-03-2018 22:59

W przypadku opcji pierwszej kuedy oboje rodzicow maja prawo do zasilku rodzicielskiego, to druga osoba musi wrucic do pracy tylko w przypadku kwoty wspolnej.
Czyli 26 lub 36 tygodni. w czasie pappapermisjon- 10 tygodni, mama nie musi wracac do pracy. Taka informacje dostalem z nav.
Czy moze ktos to potwierdzic ?

Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl