Jakie zasiłki i urlopy przysługują rodzicom, którym urodziło się dziecko?
Urlop
Rodzice mają prawo łącznie do 49 lub 59 tygodni urlopu w związku z narodzinami dziecka. Matka może rozpocząć urlop już od 3 do 12 tygodni przed planowaną datą porodu. Z oczywistych powodów 3 tygodnie przed porodem i 6 tygodni bezpośrednio po nim zarezerwowane są tylko dla matki.
Ubiegając sie o urlop rodzicielski możemy wybierać między 49 tygodniami urlopu z zasiłkiem w wysokości 100% wcześniejszej pensji lub 59 tygodniami z zasiłkiem w wysokości 80% poprzedniego wynagrodzenia.
Możliwe jest również pogodzenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu. Wypłacanie zasiłku trwa dłużej, ale jego stawka jest odpowiednio niższa. Na wykorzystanie całego urlopu oboje rodziców ma 3 lata od narodzin dziecka. W przypadku adopcji okres ten również wynosi 3 lata, jednak tylko do momentu, aż dziecko skończy 15 lat.
foto: fotolia.com
Do czego mamy prawo?
Pobierając zasiłek rodzicielski zyskujemy prawo do feriepenger, czyli dodatku wakacyjnego. Zasiłek podobnie, jak dagpenger wypłacany jest za 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku).
Wysokość zasiłku, z zasady, powinna odpowiadać dochodom uzyskiwanym przed rozpoczęciem urlopu.
Istnieje możliwość przedłużenia okresu urlopu rodzicielskiego o 12 miesięcy lub o 24 miesięce w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Podczas przedłużonego urlopu nie otrzymujemy już świadczeń pieniężnych od NAV.
Co powinniśmy?
Istotnym jest, aby powiadomić pracodawcę o swoich planach dotyczących nieobecności w miejscu pracy. Należy to zrobić:
-
tydzień wcześniej w przypadku nieobecności wynoszącej 2 tygodnie,
-
4 tygodnie wcześniej w przypadku nieobecności powyżej 12 tygodni,
-
12 tygodni wcześniej w przypadku nieobecności dłuższej niż rok.
Dokumenty wymagane do złożenia pracodawcy przed urlopem rodzicielskim:
-
kopia dokumentu z NAV o złożeniu wniosku o zasiłek dla rodziców,
-
kopia decyzji NAV o przyznaniu zasiłku,
-
akt urodzenia dziecka.
flickr.com/donnieray
Podstawowym warunkiem do otrzymania zasiłku jest pozostawanie zatrudnionym lub pobieranie określonych świadczeń przez minimum 6 z 10 miesięcy poprzedzających moment przejścia na urlop rodzicielski. W przypadku zasiłku rodzicielskiego świadczeniami stawianymi na równi z zatrudnieniem są między innymi:
-
zasiłek chrobowy (sykepenger)
-
zasiłek rodzicielski (foreldrepenger)
-
zasiłkek ciążowy (svangerskapspenger)
-
zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger under arbeidsløshet)
-
zasiłek przejściowy (arbeidsavklaringspenger)
Jeśli tylko jedno z rodziców ma prawo do zasiłku zmieniają się zasady jego przyznania oraz okres, na jaki zostanie przyznany. W przypadku, gdy np. tylko ojciec pracuje w Norwegii, a matka i dziecko przebywają w Polsce, otrzymanie urlopu rodzicielskiego jest możliwe, ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zmienia się również okres, w którym z tego urlopu należy skorzystać.
Skontaktuj się z nami!
Rodzaje urlopów
- Zasiłek tacierzyński (fedrekvoten)
Po zmianach w prawie z 1 lipca 2014, ojciec ma prawo do pełnych 10 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Aby mieć prawo do otrzymywania urlopu tacierzyńskiego, zarówno ojciec, jak i matka muszą mieć prawo do zasiłku rodzicielskiego z NAV.
Z urlopu i zasiłku tacierzyńskiego można korzystać w dowolnym terminie za wyjątkiem 12 tygodni przed narodzinami dziecka i w pierwszych 6 tygodniach po narodzinach (urlop w tym okresie należy się jedynie matce - ze względów medycznych).
- Zasiłek macierzyński (mødrekvote)
Zmiany w prawie dotyczą również zasiłku macierzyńskiego. Matki, tak jak ojcowie, mają prawo do 10 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymywać zasiłek macierzyński, trzeba mieć prawo do zasiłku rodzicielskiego (foreldrepenger).

fot. flickr.com/goetter
6 tygodni zasiłku macierzyńskiego jest realizowanych zaraz po narodzinach dziecka, pozostałe 4 tygodnie można wykorzystać zaraz po upływie 6 tygodni lub w innym terminie.
Trzy tygodnie urlopu przed narodzinami nie są częścią urlopu macierzyńskiego, są odliczane ze wspólnego urlopu, który przysługuje obojgu rodzicom.
- Zasiłek rodzicielski - okres współny (fellesperioden)
Jest to część urlopu rodzicielskiego przysługująca obojgu rodzicom. Podczas tego okresu wypłacany jest zasiłek rodzicielski.
Źródła: nav.no, bfk.no, psykol.no, babyverden.no, virke.no
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free
|
5
0
Zgłoś