Świadczenia rodzinne – wsparcie dla rodziców w Norwegii

11.02.2018.
Świadczenia rodzinne – wsparcie dla rodziców w Norwegii
Świadczenia rodzinne to szczególnie chętnie wybierane przez Polaków pracujących w Norwegii formy wsparcia finansowego, które oferuje państwo. W ich skład wchodzą zasiłek rodzinny i opiekuńczy. Ich atrakcyjność zwiększa przede wszystkim wysokość miesięcznych wypłat, które na pewno przydadzą się w domowym budżecie. Organem odpowiedzialnym za dodatki tego typu jest NAV i aby uzyskać prawo do ich pobierania, trzeba spełnić szereg wymogów.

Czym są zasiłek rodzinny i opiekuńczy?

Zasiłek rodzinny to świadczenie przysługujące rodzicom dzieci od ich urodzenia aż do ukończenia przez nie 18 roku życia, wynosi 970 NOK miesięcznie na każde dziecko. 

Natomiast zasiłek opiekuńczy to dodatek, którego stawka wynosi 7 500 NOK miesięcznie na dziecko w wieku od 13. do 24 miesiąca. Oba świadczenia są nieopodatkowane i wzajemnie się nie wykluczają tj. można pobierać je jednocześnie. Dodatkowo można starać się o spłatę świadczeń za wcześniejszy okres, zarówno w przypadku zasiłku rodzinnego – do 3 lat wstecz, jak i opiekuńczego – do 3 miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Samotni rodzice

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ubiegać się również o tzw. rozszerzony zasiłek rodzinny, który wynosi dodatkowe 970 NOK do świadczenia rodzinnego. Oznacza to, że samotny rodzic oprócz 970 NOK zasiłku rodzinnego na każde dziecko otrzymuje dodatkowo kwotę 970 NOK miesięcznie. 

Jednak, by mieć prawo do uzyskania takiego dodatku, należy mieszkać razem z dzieckiem i być panną/kawalerem, wdową/wdowcem lub żyć w separacji od co najmniej 6 miesięcy. Warto też podkreślić, że nie można mieć nowego partnera, bowiem tracimy wówczas status samotnego rodzica i rozszerzone świadczenie nam nie przysługuje. 

Dużą zaletą tych świadczeń jest możliwość pobierania ich również na dzieci, które nie przebywają w Norwegii. Dzięki tej regule Polacy pracujący w Norwegii mogą bez obaw pobierać zasiłek na dzieci mieszkające w Polsce.
Reklama

Jakie są wymogi?

Warunki, które należy spełnić, by otrzymać zasiłek rodzinny i rodzicielski, są niemal identyczne, lecz od 2017 roku, by uzyskać prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego, trzeba spełnić dodatkowe kryterium.
1 Przede wszystkim należy posiadać stałe zatrudnienie na umowę o pracę w Norwegii, bądź prowadzić własną, zarejestrowaną działalność gospodarczą. Pobieranie zasiłku chorobowego i dla bezrobotnych są uznawane przez urząd za tożsame z zatrudnieniem.
2 Wnioskujący musi być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, czyli odprowadzać odpowiednie składki.
3 Dodatkowo dziecko musi być zameldowane wspólnie z ubiegającym się o przyznanie świadczenia. Przy staraniu się o uzyskanie zasiłku opiekuńczego niezbędna jest przynależność obojga rodziców do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii lub w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego od minimum pięciu lat.

Jaka dokumentacja jest potrzebna?

Jeśli spełniamy warunki stawiane przez NAV i chcemy starać się o którykolwiek z tych zasiłków, do wniosku należy dołączyć wymaganą dokumentację potwierdzającą to, że takie świadczenie faktycznie nam przysługuje. 

Do formularza należy załączyć następujące dokumenty:

– akt urodzenia dzieci – NAV akceptuje zarówno tłumaczenia na język angielski lub norweski, jak i druki unijne,

– akt małżeństwa – opcjonalnie, rodzice dzieci nie muszą pozostawać w związku małżeńskim, by pobierać zasiłek,

– umowa o pracę lub bilans od księgowego w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej – za cały okres ubiegania się o zasiłek,

– rejestracja z pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,

– zestawienie roczne za ubiegły rok podatkowy (lub za wszystkie lata, jeśli ubiegamy się o spłatę świadczenia wstecz),

– odcinki z pensji za obecny rok podatkowy,

– dowód tożsamości osoby ubiegającej się o zasiłek,

w przypadku zasiłku opiekuńczego – zaświadczenia o opłacanych składkach ZUS-u lub KRUS-u zarówno ojca, jak i matki.

Co po złożeniu wniosku?

Po wysłaniu, czy też osobistym złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami, należy uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać odpowiedzi od NAV-u, a potrwać to może dłuższą chwilę, bo czas rozpatrywania wynosi przeważnie od 12 do 24 miesięcy. Warto pamiętać o tym, by zgłaszać do NAV wszelkie zmiany dotyczące sytuacji życiowej, ponieważ mogą mieć one wpływ na prawo do zasiłku. Niepoinformowanie lub zatajenie informacji i pobieranie środków bezprawnie może skutkować nakazem zwrotu otrzymanych pieniędzy. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe:
fotolia.pl/
Photographee.eu/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl