Świadczenia dla rodziców: sprawdź, co ci przysługuje

22.05.2018.
Świadczenia dla rodziców: sprawdź, co ci przysługuje
Państwo norweskie oferuje liczne świadczenia skierowane do świeżo upieczonych rodziców. Pomoc ta w wielu przypadkach może okazać się dużym odciążeniem dla rodzinnego budżetu. Warto więc zorientować się, jakie zasiłki nam przysługują.
Reklama

Zasiłek rodzicielski

Jednym z takich dodatków jest zasiłek rodzicielski. Każdy rodzic chciałby spędzić jak najwięcej czasu z nowym członkiem rodziny, nie martwiąc się przy tym o środki finansowe na czas opieki nad dzieckiem. Dlatego norweski system świadczeń socjalnych wyciąga pomocną dłoń, oferując świadczenie tym, którzy tymczasowo rezygnują z pracy, by móc zająć się pociechą. 

W przypadku gdy oboje rodziców wypracowało sobie prawo do takiego dofinansowania, tj.:
– uzyskiwało opodatkowany dochód przez 6 z ostatnich 10 miesięcy przed rozpoczęciem okresu urlopowego (także zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski, ciążowy, pielęgnacyjny, szkoleniowy i rehabilitacyjny),
– osiągnęło dochód roczny w wysokości co najmniej 46 817 NOK,
to długość okresu wypłacania świadczenia jest między nich rozdzielona. 

Okres matki rozpoczyna się 3 tygodnie przed porodem i trwa aż do końca 6 tygodnia po narodzinach dziecka – jest to czas zarezerwowany wyłącznie dla matki i nie może zostać przejęty przez ojca. Dodatkowo okres ten wydłużony może zostać o 4 tygodnie – zgodnie z wolą wnioskujących – zaraz po porodzie lub w innym terminie. W dalszej kolejności następuje okres dla ojca trwający maksymalnie 10 tygodni i kolejno okres wspólny – z 26 tygodniami ze 100% stawki zasiłku lub 36 tygodniami z 80% stawki, którymi rodzice mogą się podzielić lub przysługującą im pulę tygodni może wykorzystać jedno z nich.
W skrócie:

1) 3 tygodnie obowiązkowe dla matki
2) Poród 
3) 6 tygodni obowiązkowych dla matki + 4 tygodnie do wykorzystania od razu lub później
4) 10 tygodni dla ojca
5) Okres wspólny – 26 tygodni ze 100% stawki ALBO 36 tygodni z 80% stawki 
Ponadto w przypadku ciąży mnogiej okres zasiłkowy wydłuża się odpowiednio o 5 tygodni (przy stawce 100%) i 7 tygodni (przy stawce 80%) na każde kolejne dziecko. Świadczenie może być pobierane elastycznie, tzn. nie trzeba wykorzystywać całego zarezerwowanego dla nas czasu od razu, można go podzielić. Natomiast całość musi zostać przez nas rozdysponowana do 3 roku życia dziecka.

Warto podkreślić, że warunkiem pobierania zasiłku w okresie wspólnym jest powrót drugiego rodzica do pracy na co najmniej 3/4 etatu lub nauki w trybie dziennym.

Zasiłek macierzyński

Jeśli tylko matka spełnia wyżej wymienione warunki, to okres jego pobierania zmienia się w stosunku do podziału na dwoje rodziców. Matce w takiej sytuacji przysługuje 40 tygodni ze 100% wysokością świadczenia bądź 50 tygodni z 80% stawki. Przejmuje ona poniekąd okres przeznaczony dla ojca, który nie wypracował prawa do pobierania zasiłku.

W skrócie:

1) 3 tygodnie obowiązkowe dla matki
2) Poród
3) 6 tygodni obowiązkowych dla matki + 4 tygodnie do wykorzystania od razu lub później
4) 40 tygodni  ze 100% stawki ALBO 50 tygodni z 80% stawki

Zasiłek ojcowski

Analogicznie jest w przypadku, kiedy to ojciec jest jedyną uprawnioną do dodatku osobą. Ojciec może przejść na zasiłek dopiero w 7 tygodniu po narodzinach dziecka.

W skrócie:

1) Poród
2) 6 tygodni obowiązkowych dla matki
3) 40 tygodni  ze 100% stawki ALBO 50 tygodni z 80% stawki

Wysokość świadczenia

W przypadku tego dodatku nie ma stałej kwoty ustalonej przez urząd, podstawa do zasiłku wyliczana jest według aktualnie osiąganych dochodów, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest to średni dochód osiągnięty w okresie ostatnich 3 lat. Maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia wynieść może nawet kwotę 6G (555 456 NOK) w ciągu roku.

Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku o zasiłek:

– karta ciąży po 26 tygodniu ciąży (w języku norweskim lub angielskim) albo akt urodzenia dziecka (na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski lub angielski),

– rejestracja pobytu w Norwegii,

– odcinki z pensji za ostatnie 6 z 10 przepracowanych miesięcy,

– dokumentacja poświadczająca powrót matki do pracy lub nauki (w przypadku zasiłku ojcowskiego),

– paszport matki potwierdzony przez norweską ambasadę, konsulat, komisariat policji lub autoryzowane biuro księgowe w Norwegii – potrzebny, jeśli matka mieszka poza Norwegią.

Becikowe

Kolejnym świadczeniem skierowanym do rodziców jest becikowe, o które starać się można, w przypadku gdy matce nie uda się spełnić warunków niezbędnych do otrzymania macierzyńskiego. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które mieszkają w Norwegii od niedawna i nie udało im się wypracować prawa do wypłaty zasiłku rodzicielskiego. Wnioskowanie o becikowe możliwe jest najwcześniej po 26 tygodniu ciąży, a najpóźniej do 6 miesięcy po porodzie lub adopcji. 

Aby otrzymać prawo do pobrania becikowego, konieczne jest spełnienie dwóch warunków:
– W chwili narodzin lub adopcji dziecka matka musi być członkiem systemu ubezpieczeń w Norwegii. Oznacza to, że jeśli ojciec pracuje w Norwegii, a dziecko urodziło się w Polsce i tam też mieszka z matką, prawo do becikowego nie zostanie przyznane.
– Drugi warunek, obowiązujący w przypadku adopcji, jest taki, że dziecko nie może mieć więcej niż 15 lat.

Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku:

– rejestracja pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,
– gdy dziecko jeszcze się nie urodziło – karta ciąży, potwierdzająca termin porodu, wydana po 26 tygodniu ciąży,
– gdy dziecko się urodziło – akt urodzenia.

Od stycznia 2018 roku kwota becikowego wzrosła z 61 120 NOK do 63 140 NOK.

Warto pamiętać!

Należy zaznaczyć, że matka traci prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego, jeśli otrzymała becikowe. Sprawa wygląda inaczej, jeśli tylko ojciec wypracował sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego – wówczas matka może otrzymać becikowe.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
KAM KRZ
KAM KRZ 25-05-2018 12:22

A jak to się ma to obowiązkowych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego matki w Polsce, do których obliguje ZUS? Czy ojciec może pobierać zasiłek rodzicielski przez 50 tyg, zaczynając od 15 tygodnia? Czy matka może zrezygnować z polskiego zasiłku i zacząć pracę od 7 tyg, tak żeby ojciec mógł pobierać zasiłek norweski?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 23-05-2018 08:09

Jeżeli wypracował Pan prawo do zasiłku ojcowskiego w Norwegii, to będzie Pan mógł przejść na płatny urlop rodzicielski od 7 tygodnia życia dziecka. W zależności od tego czy będzie chciał Pan pobierać stawkę 80% czy 100% swojego średniego dochodu, będzie Pan mógł pobierać to świadczenie przez 50 lub 40 tygodni. Proszę pamiętać, że przejść na urlop ojcowski można w momencie gdy matka dziecka wraca do pracy na co najmniej 3/4 etatu. Ponadto jeżeli jest to Pana pierwsze dziecko, to będzie Pan mógł wnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii pod warunkiem, że jest Pan zatrudniony i opłaca składki społeczne w Norwegii. Jeżeli jest to drugie lub kolejne dziecko, a matka dziecka nie pracuje w Polsce, to także będzie Pan mógł wnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii.

Zgłoś komentarz
artur szczubkowski
artur szczubkowski 23-05-2018 00:02

niebawem urodzi mi się syn w polsce..czy mam jakieś prawa do otrzymania czegokolwiek??

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl