Sprawdź, jak otrzymywać wynagrodzenie za pobyt w domu z nowo narodzonym dzieckiem

07.10.2018.
Sprawdź, jak otrzymywać wynagrodzenie za pobyt w domu z nowo narodzonym dzieckiem
Utarło się, że po narodzinach dziecka, opiekę nad nim sprawuje głównie jego matka, a ojciec w tym czasie pracuje. Nie musi tak być. Jeżeli wkrótce zostaniesz ojcem oraz pracujesz w Norwegii, możesz ubiegać się o zasiłek rodzicielski, który zapewni ci dochód w trakcie, gdy będziesz opiekował się noworodkiem. Sprawdź, jakie wymogi musisz spełnić, aby ubiegać się o to świadczenie.
Reklama

Podstawowe wymogi

Przede wszystkim, aby mieć możliwość wnioskowania o zasiłek rodzicielski w Norwegii, trzeba wypracować sobie do niego prawo. Oznacza to, że musiałeś pracować w ciągu 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy oraz twój roczny dochód powinien wynosić co najmniej pół stawki G, tj. 48 441,5 NOK.

Pamiętaj, że nie musisz być zatrudniony, wnioskując o to świadczenie. Jeżeli spełniłeś powyższe wymogi, nadal masz prawo do pobierania zasiłku ojcowskiego.

Dodatkowe wymogi

O zasiłek ojcowski może wnioskować ojciec, który planuje być jedynym opiekunem dziecka w tym czasie. Oznacza to, że aby pobierać zasiłek ojcowski, musi być spełniony jeden z poniższych wymogów:
– matka dziecka wraca do pracy/rozpoczyna nową pracę na co najmniej 3/4 etatu,
– matka dziecka rozpoczyna naukę w trybie dziennym,
– matka dziecka przebywa w szpitalu,
– matka dziecka jest całkowicie zależna od czyjejś pomocy i nie jest w stanie sama zająć się dzieckiem.

Dokumentacja

Do podania o zasiłek ojcowski należy załączyć następujące dokumenty:
– akt urodzenia dziecka lub kartę ciąży – każdy z tych dokumentów musi zostać przetłumaczony na j. norweski lub angielski,
– odcinki z 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy,
– paszport matki dziecka poświadczony przez norweski konsulat lub ambasadę,
– rejestrację pobytu,
– dokumentację poświadczającą powrót matki dziecka do pracy lub szkoły, lub dokumentację medyczną poświadczającą, że matka dziecka nie jest w stanie samodzielnie opiekować się dzieckiem. Dokument ten musi zostać przetłumaczony na język norweski lub angielski.

O jakie dokumenty można dodatkowo poprosić urząd?

Mimo że wszystkie wymagane dokumenty zostały załączone do podania, urząd norweski może poprosić o dosłanie dodatkowej dokumentacji. Niekiedy NAV prosi także o ponowne dosłanie dokumentów, które otrzymał razem z podaniem.

Najczęściej urząd prosi o dosłanie:
– zaświadczenia z ZUS/ROPS potwierdzającego, że matka dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego w trakcie pobierania zasiłku przez ojca dziecka,
– zaświadczenia z ZUS potwierdzającego, że matka dziecka została zgłoszona do systemu ubezpieczeń społecznych,
– zaświadczenia od pracodawcy matki dziecka, w którym zawarte są następujące informacje:
          – wymiar czasu pracy w procentach, 
          – okres zatrudnienia od-do: dzień, miesiac, rok,
          – stanowisko, które obejmuje,
          – informacje czy w trakcie pobierania zasiłku ojcowskiego w Norwegii,
             matka dziecka ma zatwierdzony urlop.                                                   

Urząd prosi o dosłanie tego typu informacji, aby mieć potwierdzenie na to, że w trakcie, gdy zasiłek ojcowski w Norwegii będzie pobierany, matka dziecka nie będzie miała urlopu oraz że nadal będzie posiadać zatrudnienie. Zasiłek ojcowski przyznaje się tylko, gdy urząd ma pewność, że wnioskujący będzie jedynym rodzicem, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem.

Jak wysoką pensję otrzymam?

Średnia wysokość wynagrodzenia wyliczana jest na podstawie 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy, a także dokumentu od pracodawcy. Pensję otrzymuje się za każdy dzień roboczy. Możesz otrzymać 100% pensji lub 80% pensji, w zależności od tego, którą stawkę wybierzesz.

100% czy 80%? Którą stawkę wybrać?

Możesz wybrać zasiłek ojcowski ze stawką 100%, który będzie trwał 40 tygodni, albo ze stawką 80%, który będzie trwał 50 tygodni. Wybór należy do ciebie.

Pamiętaj, że na zasiłek ojcowski możesz przejść od 7 tygodnia życia dziecka. Okres twojego zasiłku naliczany jest od tego momentu. Oznacza to, że im później przejdziesz na zasiłek, tym więcej tygodni stracisz.

Czy muszą pobierać 40/50 tygodni na raz?

Niekoniecznie. Po 6 tygodniach pobierania zasiłku możesz wrócić do pracy, a pozostałą część urlopu ojcowskiego odroczyć. Wystarczy, że wyślesz do urzędu stosowne podanie oraz że pracodawca wyrazi na to zgodę.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
tomek18 Tomek18

09-10-2018 10:36

Co znaczy paszport marki dziecka poswiadczony przez norweski urzad?

Zmieniony ( 05.10.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl