Sprawdź, czy musisz zwrócić zasiłek rodzinny

01.08.2018.
Sprawdź, czy musisz zwrócić zasiłek rodzinny
Nadrzędną zasadą w pobieraniu świadczeń na dzieci jest możliwość otrzymywania zasiłku tylko z jednego kraju. Wiele osób nie zdawało sobie z tego sprawy i nie zaprzestało pobierania świadczeń na dzieci w kraju, w którym zasiłek im nie przysługiwał. Czy wiesz, gdzie powinieneś pobierać świadczenia na dzieci?

Podstawowe zasady pobierania świadczenia z Norwegii

O świadczenia w Norwegii może wnioskować każda osoba, która przynależy do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, tzn. ma umowę o pracę, prowadzi własną działałność gospodarczą lub pobiera opodatkowane świadczenia. O zasiłek rodzinny wnioskować można do 3 lat wstecz na wszystkie niepełnoletnie dzieci. Warto wiedzieć, że zasiłek zostanie przyznany dopiero po pierwszym przepracowanym miesiącu.
Reklama

Podstawowe zasady pobierania świadczenia w Polsce

Zasiłek rodzinny w Polsce przysługuje każdemu na drugie, trzecie i kolejne dzieci bez względu na zarobki rodziców. Natomiast, w przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, to zasiłek przysługuje także na pierwsze dziecko.

Barnetrygd w Norwegii czy 500+ w Polsce?

Często pojawiają się wątpliwości, gdzie powinno być pobierane świadczenie na dzieci.
Jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź najpierw, która z poniższych sytuacji dotyczy ciebie:  

1. oboje rodziców pracuje/mieszka w Norwegii,
2. jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi NIE pracuje w Polsce/NIE opłaca składek KRUS (NIE pobiera opodatkowanych świadczeń: zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskiego itd.),
3. jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pracuje w Polsce/opłaca składki KRUS (lub pobiera opodatkowane świadczenia: zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński itd.).

1. Oboje rodziców pracuje lub mieszka w Norwegii

Zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje na każde nieletnie dziecko, które mieszka w kraju fiordów lub jest obywatelem norweskim. Tutaj sprawa, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia, jest dość prosta. Jeżeli cała rodzina przebywa w Norwegii, to ma prawo do pobierania barnetrygd na wszystkie dzieci.

2. Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi NIE jest aktywny zawodowo w Polsce

W sytuacji, gdy tylko jeden rodzic pracuje, to prawo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym jest jego miejsce pracy. Jeżeli więc np. ojciec pracuje w Norwegii, a matka dziecka mieszka z dzieckiem w Polsce i nie pracuje, to prawo do wypłacania świadcznia na WSZYSTKIE dzieci ma Norwegia.

3. Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce

W momencie, gdy jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi mieszka z dziećmi w Polsce oraz jest aktywny zawodowo, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci w tym przypadku jest to Polska. Jeżeli Polska ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia, to znaczy, że wypłaci ci 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci. A co z najstarszym dzieckiem? W takiej sytuacji można wnioskować w Norwegii o zasiłek na pierwsze dziecko, na które nie przysługuje 500+ w Polsce. Zasiłek na pierwsze dziecko będzie pomniejszony o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a zasiłkiem rodzinnym w Norwegii.

Mimo że przysługuje ci zasiłek rodzinny tylko na jedno dziecko w Norwegii, to musisz wnioskować o zasiłek na wszystkie dzieci!

Co to znaczy różnica między zasiłkami?

Norwegia może wypłacać świadczenie na pierwsze dziecko, jednak będzie ono pomniejszone o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a tym, który przysługuje w Norwegii. Oznacza to, że jeżeli pobierasz 500+ (ok. 1095 NOK) w Polsce na drugie dziecko, to na pierwsze dziecko w Norwegii przysługuje ci zasiłek 970 NOK pomniejszony o różnicę między zasiłkami tj. 970 – (1095-970) = ok. 845 NOK. 

Obliczenia dokładniej wyjaśnia poniższa tabela:
Liczba dzieci Kwota przysługująca na jedno dziecko w Norwegii Kwota przysługująca na jedno dziecko w Polsce Przybliżona różnica między zasiłkami Przybliżona ostateczna kwota na pierwsze dziecko w Norwegii
1 970 NOK 500 PLN
(ok. 1095 NOK)
0 NOK 970 NOK
2 125 NOK 845 NOK
3 250 NOK 720 NOK
4 375 NOK 595 NOK
5 500 NOK 470 NOK
6 625 NOK 345 NOK
Informuj urzędy o zmianach mających wpływ na twoje prawo do pobierania świadczenia!

Każda zmiana mająca wpływ na twoje prawo do pobierania świadczenia musi być zgłoszona do urzędu. Jeżeli np. pobierałeś barnetrygd w Norwegii, ale matka dziecka zaczęła pracować w Polsce, to musisz zrezygnować z pobierania zasiłku w Norwegii na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Dla urzędu nie ma znaczenia, czy wnioskowaliście o 500+ w Polsce, czy nie. Jeżeli matka dziecka pracuje poza Norwegią, to pierwszeństwo do wypłacania zasiłku ma kraj, w którym mieszkają dzieci. Trzeba także informować urząd o utracie pracy, pojawieniu się nowego dziecka itd. Informując urząd w Norwegii, zanim zrobi to urząd w Polsce, unikniesz zwracania błędnie wypłaconego świadczenia. Pamiętaj, że urzędy komunikują się ze sobą!


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl