Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, jakie świadczenia ci przysługują

13.06.2018.
Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, jakie świadczenia ci przysługują
Standardowy zasiłek rodzinny przysługuje na każde nieletnie dziecko przebywające w Norwegii. Można także ubiegać się o ten zasiłek, gdy dzieci mieszkają poza granicami kraju fiordów, ale jeden z rodziców opłaca tam składki społeczne. Komu więc przysługuje rozszerzony zasiłek rodzinny? Odpowiedź znajduje się w dzisiejszym artykule.

Kto jest samotnie wychowującym rodzicem?

Samotnie wychowującym rodzicem jest osoba, która mieszka sama z dzieckiem. Oznacza to, że w przypadku gdy wraz z rodzicem zamieszkuje inny członek rodziny, współlokator czy partnerka, to rozszerzony zasiłek rodzinny nie zostanie przyznany. Przy tym zasiłku konieczne jest, aby dziecko mieszkało razem z samotnie wychowującym rodzicem w Norwegii. Jeżeli dziecko przebywa np. z babcią w Polsce, to wymóg samotnego wychowywania nie zostaje spełniony, ponieważ rodzic otrzymuje pomoc w opiece nad dzieciem od drugiej osoby.
Reklama

Kto może otrzymać rozszerzony zasiłek rodzinny?

Rozszerzony zasiłek rodzinny otrzymuje rodzic samotnie zamieszkujący z dzieckiem, który:

– jest w separacji, po rozwodzie lub owdowiał,
– jest samboerem, (osobą bez ślubu, ale z zarejestrowanym związkiem partnerskim) i nie mieszka z drugim rodzicem dziecka, co musi zostać udokumentowane specjalnym zaświadczeniem,
– jest w związku z osobą, która została skazana na bezwarunkowe pozbawienie wolności na co najmniej 6 miesięcy lub od co najmniej 6 miesięcy przebywa w areszcie,
– jest w związku z osobą, która została uznana za zaginioną co najmniej 6 miesięcy temu.

Wymagana dokumentacja w przypadku rozszerzonego zasiłku rodzinnego:

– akt urodzenia dziecka,
– rejestracja pobytu rodzica,
– rejestracja pobytu dziecka,
– dokumentacja potwierdzająca samotne wychowywanie np. akt zgonu lub zaświadczenie o rozwodzie.

Druga klasa dla samotnego rodzica?

Do 2013 roku istniała możliwość rozliczenia w drugiej klasie podatkowej, w przypadku gdy było się samotnym rodzicem. Od 2013 do 2017 roku druga klasa dotyczyła tylko małżonka nieprzekraczającego dopuszczalnego dochodu, a druga klasa dla samotnego rodzica zmieniła się na szczególny odpis dla samotnego opiekuna, czyli særfradrag.

Særfradrag, czyli odpis dla samotnego rodzica

Prawo do otrzymywania szczególnego odpisu dla samotnego opiekuna (særfradrag) idzie w parze z pobieraniem rozszerzonego zasiłku na dziecko. Urząd Podatkowy (Skatteetaten) otrzymuje informacje z NAV na temat pobierania przez rodzica rozszerzonego zasiłku i na podstawie miesięcy z zasiłkiem wylicza odpis særfradrag. Odpis ten przysługuje samotnemu rodzicowi, tj. osobie, która jest: kawalerem/panną, rozwiedziona, w separacji, owdowiała lub która nie miała zarejestrowanego partnera przez co najmniej rok.  

Kwota szczególnego odpisu dla samotnego opiekuna wynosi obecnie 4 317 NOK miesięczne, czyli 51 804 NOK rocznie. Warto pamiętać, że odpis ten nie powinien być korygowany przy rozliczeniu podatkowym. Jeżeli kwota widniejąca na skattemeldingu jest błędna, to należy w pierwszej kolejności skontaktować się z NAV w celu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli to NAV popełnił błąd, to wyśle do podatnika poprawione informacje, które urzędnik musi dostarczyć do Skatteetaten.

Informuj urząd o zmianach

Jeżeli nastąpiły zmiany w twoim prawie do pobierania tego świadczenia, np. zmienił się twój stan cywilny, zamieszkała z tobą druga osoba pomagająca w opiece nad dzieckiem lub dziecko przeprowadziło się do drugiego rodzica, to koniecznie musisz poinformować o tym urząd, aby uniknąć kary za niesłusznie wypłacane świadczenie. Zasady pobierania rozszerzonego zasiłku rodzinnego są dość rygorystyczne, dlatego urząd szczególnie pilnuje, aby wszystkie świadczenia były wypłacane słusznie. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free 
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl