Pracujesz w Norwegii? Sprawdź, w którym kraju możesz pobierać zasiłek na dzieci

10.11.2018.
Pracujesz w Norwegii? Sprawdź, w którym kraju możesz pobierać zasiłek na dzieci
W Norwegii jednym z podstawowych świadczeń socjalnych jest zasiłek rodzinny – barnetrygd. Przysługuje ono na każde dziecko w wysokości 970 NOK i wypłacane jest osobom, które mają stałe zameldowanie ze swoimi dziećmi, odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii oraz są zatrudnione lub prowadzą działalność gospodarczą w Norwegii. Aby pobierać świadczenie, dzieci oraz drugi rodzic nie muszą mieszkać w kraju fiordów, dlatego wielu Polaków chętnie z niego korzysta.
Zasady pobierania zasiłku rodzinnego znacznie się zmieniły od 1 kwietnia 2016, czyli od momentu wprowadzenia programu państwowego 500+. To świadczenie możemy pobierać na drugie, trzecie i kolejne dziecko. Wyjątkiem, kiedy możemy pobierać 500+ na pierwsze dziecko, jest sytuacja, w której dochód miesięczny w rodzinie nie przekracza 800 PLN na osobę.

Jak więc ustalić, w którym kraju możemy pobierać zasiłek na dzieci?

Najważniejsze jest ustalenie pierwszeństwa kraju do wypłacenia świadczenia. Zależne jest ono przede wszystkim od kraju zamieszkania dzieci oraz aktywności zawodowej drugiego rodzica. Poniżej opisujemy, kiedy można pobierać zasiłek na dzieci w Polsce, a kiedy w Norwegii.
Zasiłek na dzieci wypłaca Polska, gdy:
  • Dzieci przebywają w Polsce z drugim rodzicem, który jest aktywny zawodowo. Warto zaznaczyć, że aktywność zawodowa to nie tylko zatrudnienie, ale także prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub rolniczej, opłacanie składek KRUS czy też pobieranie zasiłków. Polska wypłaci 500 PLN na drugie i kolejne dziecko.
Zasiłek na wszystkie dzieci wypłaca Norwegia, gdy:
  • Dzieci mieszkają w Norwegii;
  • Dzieci mieszkają w Polsce, ale drugi rodzic nie jest aktywy zawodowo. W tym przypadku pierwszeństwo ma Norwegia, ponieważ to tam pracuje jeden z rodziców.
Zasiłek na pierwsze dziecko wypłaca Norwegia, gdy:
  • Dzieci mieszkają w Polsce z jednym z rodziców, który jest aktywny zawodowo. W takiej sytuacji powinno być pobierane 500+ na drugie trzecie i kolejne dzieci. Oznacza to, że zasiłek w Polsce nie przysługuje na pierwsze dziecko. W takiej sytuacji można wnioskować o zasiłek na pierwsze dziecko w Norwegii.
  • Osoba pracująca w Norwegii ma tylko jedno dziecko, na które nie jest pobierane żadne świadczenie w Polsce.
Zasiłek rodzinny możemy pobierać jednocześnie z zasiłkiem opiekuńczym. Jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko, możesz wnioskować o utvidet barnetrygd, czyli o rozszerzony zasiłek rodzinny, dzięki któremu możesz otrzymać dodatkowe 970 NOK na każde dziecko. Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz zawnioskować o rozszerzony zasiłek, koniecznie zajrzyj tu.

Wymagana dokumentacja

W zależności od tego, w którym kraju przebywają dzieci, dokumentacja potrzebna do podania jest inna. Poniższa tabela przedstawia dokumenty, które musisz załączyć do podania.
DOKUMENTY, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO PODANIA:
ZAWSZE - Akt urodzenia dziecka
- Rejestracja pobytu osoby wnioskującej (rodzica pracującego w Norwegii)
DODATKOWE DOKUMENTY GDY OD MOMENTU WNIOSKOWANIA O ZASIŁEK:
DZIECKO MIESZKAŁO W INNYM KRAJU EOG, ALE OBECNIE MIESZKA W NORWEGII
DZIECKO MIESZKA W NORWEGII - Rejestracja pobytu dziecka
DZIECKO MIESZKA W INNYM KRAJU EOG - Podanie dotyczące zasiłku rodzinnego według konwencji EOG
- Akt małżeństwa (jeżeli osoba wnioskująca jest żonata/zamężna)
- Umowa o pracę
- Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy za lata, za które ubiegasz się o spłatę zasiłku
- Odcinki z pensji za obecny rok podatkowy
- Dokument tożsamości
Ważne jest, że urzędy norweskie i polskie komunikują się ze sobą, dlatego należy zgodnie z prawdą informować NAV o pobieranych zasiłkach. Istotne jest także zgłaszanie wszelkich zmian, takich jak zmiana pracy, rozwód lub narodziny nowego dziecka.

Pamiętaj! Musisz wnioskować w Norwegii o zasiłek na wszystkie dzieci, mimo że na niektóre z nich pobierasz świadczenie w innym kraju. Urząd musi mieć informacje na temat wszystkich dzieci i akty urodzenia wszystkich dzieci. Zawnioskowanie o zasiłek na jedno dziecko w przypadku, gdy ktoś ma dwójkę lub niezawnioskowanie ponownie o zasiłek po narodzinach drugiego dziecka widziane jest przez urząd jako składanie nieprawdziwych informacji i powoduje konieczność zwrotu zasiłku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free 
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 09.11.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl