Opodatkowane świadczenia w Norwegii: musisz to wiedzieć, jeśli pobierasz zasiłek

23.07.2017.
Opodatkowane świadczenia w Norwegii: musisz to wiedzieć, jeśli pobierasz zasiłek
Jeśli pracujesz w Norwegii, przysługuje ci prawo do korzystania z licznych zasiłków socjalnych. Poniżej informujemy, od których świadczeń potrącana jest zaliczka na podatek.
Wszyscy, którzy pracują w Norwegii, przynależą do systemu ubezpieczeń społecznych. Daje to prawo do korzystania z różnych świadczeń, jak np. zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłku opiekuńczego. Często jednak dodatkowym wymogiem, by mieć prawo do świadczeń, jest uzyskanie odpowiedniego przychodu w poprzednich latach. Warto wiedzieć, które świadczenia wliczają się w kwotę uwzględnianą przy obliczaniu wysokości dochodu.
Reklama

Kwota bazowa wymiaru świadczeń społecznych

By uzyskać prawo do niektórych świadczeń (np. zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku ojcowskiego), konieczne jest osiągnięcie odpowiednio wysokiego dochodu w latach poprzednich. Wysokość dochodu wyrażana jest za pomocą stawki G – jest to tzw. kwota bazowa wymiaru świadczeń społecznych. Na podstawie dochodu wyrażonego za pomocą stawki G przyznawane jest prawo do zasiłku oraz wysokość jego miesięcznej stawki. 

Znaczenie stawki G można łatwo omówić na przykładzie dagpenger. Zasiłek dla bezrobotnych wynosi ok. 62,4% dochodu netto. Aby uzyskać prawo do zasiłku, należy osiągnąć dochód w wysokości:
  • 1,5G w minionym roku,
  • 3G w poprzednich 3 latach.
Od maja 2017 roku kwota bazowa wynosi 93 634 korony. Od wysokości dochodu zależy również długość okresu, w którym będzie pobierany zasiłek oraz wysokość jego miesięcznej stawki. Osoby, których dochód nie przekroczył 2G, mają prawo do 52 tygodni zasiłku dla bezrobotnych. Ci, którzy osiągnęli dochód wyższy niż 2G, mogą otrzymywać dagpenger przez 104 tygodnie.

Dagpenger

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem opodatkowanym. Wysokość potrącanego przez NAV podatku zależna jest od karty podatkowej. Warto więc zmienić swoją kartę podatkową w momencie utraty pracy, aby uniknąć płacenia zbyt wysokiego podatku.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy (sykepenger) przeznaczony jest dla osób, które nie mogą wykonywać swojej pracy z powodu choroby lub uszczerbku na zdrowiu. Również ci, którzy pobierają dagpenger, mogą uzyskać to świadczenie na czas choroby, która uniemożliwia szukanie pracy. Zasiłek jest opodatkowany i wlicza się do stawki G. 

Na zasiłku chorobowym można przebywać do 52 tygodni. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy, istnieje możliwość przejścia na zasiłek rehabilitacyjny (norw. arbeidsavklaringspenger). Również to świadczenie jest opodatkowane.

Zasiłek ciążowy

Prawo do zasiłku ciążowego (svangerskapspenger) przysługuje kobietom w ciąży, które, przez wzgląd na bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, nie mogą kontynuować pracy.

Dodatkowym warunkiem do pobierania świadczenia jest uzyskanie rocznego dochodu w wysokości co najmniej 0,5G. Zasiłek można pobierać aż do uzyskania prawa do zasiłku rodzicielskiego, czyli do 3 tygodni przed terminem porodu.

Zasiłek rodzicielski

Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) to opodatkowane świadczenie, mające zapewnić dochód rodzicom przebywającym na urlopie rodzicielskim. Wysokość miesięcznej stawki świadczenia również uzależniona jest od uzyskanego wcześniej dochodu.

Nieopodatkowane świadczenia

Poza opodatkowanymi zasiłkami istnieją też świadczenia, od których nie odprowadzany jest podatek. Są to m.in.:
  • zasiłek rodzinny (barnetrygd) – to świadczenie przysługujące na dzieci do 18 roku życia,
  • zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) – zasiłek ten przeznaczony jest dla rodziców dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia, które nie uczęszczają do przedszkola,
  • państwowa zapomoga (grunnstønad) – zasiłek mogą uzyskać osoby, które z powodu choroby lub uszczerbku na zdrowiu znalazły się w trudnej sytuacji materialnej,
  • zapomoga pomocnicza (hjelpestønad) – zasiłek ma na celu pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem chorej osobie opieki,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (engangstønad) – świadczenie przysługuje matce dziecka, która nie ma prawa do zasiłku rodzicielskiego.

Zeznanie podatkowe

Warto pamiętać, które świadczenia są opodatkowane podczas przygotowywania zeznania podatkowego. To do obowiązku podatnika należy zweryfikowanie poprawności danych na skattemeldingu. Należy sprawdzić, czy wszystkie świadczenia z NAV zostały uwzględnione w rozliczeniu oraz – czy wysokość potrąconej zaliczki na podatek jest prawidłowa.

Artykuł powstał we współpracyz firmą Multinor. 
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 12.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl