Możesz otrzymywać pieniądze za opiekę nad swoim nowo narodzonym dzieckiem. Sprawdź, jak to zrobić

20.02.2019.
Możesz otrzymywać pieniądze za opiekę nad swoim nowo narodzonym dzieckiem. Sprawdź, jak to zrobić
Właśnie zostałeś rodzicem? Możesz ubiegać się w Norwegii o urlop rodzicielski, w trakcie którego otrzymasz nawet 100% wynagrodzenia. Jak to zrobić? Wszystkie zasady wyjaśniono poniżej.

Jakie wymogi należy spełnić, aby otrzymać zasiłek rodzicielski?

Tak jak w przypadku innych świadczeń z Norwegii, najważniejszym wymogiem, który należy spełnić, jest przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych oraz opłacanie składek społecznych w Norwegii. W skrócie oznacza to, że jeżeli pracujesz lub przebywasz w Norwegii, to spełniasz najważniejszy warunek, aby ubiegać się o świadczenia. W przypadku zasiłku rodzicielskiego należy dodatkowo osiągać roczny dochód w wysokości co najmniej 48 442 kr oraz osiągać dochód przez co najmniej 6 miesięcy z okresu 10 miesięcy przez rozpoczęciem pobierania świadczenia.

Od czego zależy, jaką kwotę zasiłku otrzymam?

Średnie miesięczne wynagrodzenie wyliczane jest na podstawie 3 ostatnich przepracowanych miesięcy przed przejściem na urlop ojcowski/macierzyński. Jednakże wnioskując o zasiłek, sam musisz zdecydować, czy wolisz pobierać 100% dochodu miesięcznego, czy też 80% miesięcznego wynagrodzenia.

100% czy 80%? Co wybrać?

Musisz wiedzieć, że wybierając stawkę 100%, możesz pobierać zasiłek przez 40 tygodni, a wybierając stawkę 80% – aż 50 tygodni. Od ciebie zależy, którą stawkę procentową i którą długość pobierania zasiłku wybierzesz. Natomiast matce dziecka przysługują dodatkowo 3 tygodnie przed porodem oraz obowiązkowe 6 tygodni po porodzie. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać 49 lub 59 tygodni w zależności od stawki procentowej.

Co, jeśli nie mam prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Świeżo upieczone matki, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego, mogą wnioskować o jednorazową zapomogę, tzw. becikowe. Becikowe dla dzieci urodzonych 1 stycznia 2019 lub później wynosi obecnie 83 140 kr. O świadczenie to można wnioskować od 26 tygodnia ciąży aż do 6 miesiąca życia dziecka. Jeżeli wnioskowałaś o becikowe jeszcze w 2018 roku, a dziecko urodziło się w 2019 roku, musisz wiedzieć, że NAV wyrówna kwotę świadczenia. Przypominamy, że do końca 2018 roku stawka jednorazowej zapomogi wynosiła 20 000 kr mniej, czyli 63 140 kr.

Wymagane dokumenty wnioskowania o zasiłek ojcowski i macierzyński

W zależności od tego, kto wnioskuje – ojciec czy matka, a także, czy tylko osoba wnioskująca ma prawo do zasiłku rodzicielskiego w Norwegii, wymagane dokumenty są inne. Najpierw przypomnijmy, że w przypadku gdy tylko ojciec dziecka ma prawo do pobierania zasiłku w Norwegii, to aby mógł wnioskować o urlop ojcowski, matka dziecka musi powrócić do pracy na co najmniej trzy czwarte etatu.
Wymagana dokumentacja przy zasiłku ojcowskim:
– akt urodzenia dziecka,
– rejestracja pobytu,
– 6 z ostatnich 10 odcinków z pensji, 

dodatkowo:
– kopia paszportu matki dziecka (jeżeli matka dziecka nie przebywa w Norwegii),
– zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka, że wraca ona do pracy (jeżeli ojciec dziecka jest jedynym rodzicem mającym prawo do zasiłku rodzicielskiego w Norwegii). 

Wymagana dokumentacja przy zasiłku macierzyńskim:
– karta ciąży lub akt urodzenia dziecka (w zależności od tego, czy matka dziecka wnioskuje po 26 tygodniu, czy po narodzinach dziecka),
– rejestracja pobytu,
– 6 z ostatnich 10 odcinków z pensji.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 20.02.2019. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl