Macierzyński lub becikowe: NAV pomaga młodym matkom

15.11.2017.
Macierzyński lub becikowe: NAV pomaga młodym matkom
Za wypłatę świadczeń socjalnych w Norwegii odpowiedzialny jest NAV. Świeżo upieczone matki mogą liczyć na wsparcie finansowe w dwóch formach – zasiłku macierzyńskiego lub becikowego.
Reklama
Zasiłek macierzyński przysługuje tym kobietom, które w ciągu ostatnich 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania świadczenia uzyskiwały dochód z tytułu zatrudnienia lub w formie opodatkowanego zasiłku. Równocześnie średni roczny dochód musi wynosić min. 0,5 G, czyli 46 817 NOK.
Co wlicza się do dochodu?
zasiłek chorobowy (sykepenger),
zasiłek rodzicielski (foreldrepenger),
zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger),
zasiłek rehabilitacyjny (arbeidsavkalringspenger),
zasiłek ciążowy (svangerskappenger).
Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego rozpoczyna się już 3 tygodnie przed porodem. Są to tzw. 3 obowiązkowe tygodnie matki. Kolejny etap następuje po porodzie i trwa 6 tygodni. Dopiero po tym okresie ojciec dziecka może przejść na zasiłek ojcowski.

Jeśli ojciec dziecka nie spełnia kryteriów do pobierania świadczenia rodzinnego, matka dziecka może kontynuować urlop rodzicielski przez:  

– 40 tygodni ze 100% stawką świadczenia,
– 50 tygodni z 80% stawką świadczenia.

Dokumentacja

Do wniosku o zasiłek macierzyński należy dołączyć następujące dokumenty:

– kartę ciąży/akt urodzenia dziecka,
– dokument rejestracji pobytu w Norwegii/pozwolenie na pobyt,
– odcinki z pensji za 3 z ostatnich 10 miesięcy.  

Dokumenty w języku polskim muszą zostać przetłumaczone na język norweski lub angielski (nie dotyczy aktu urodzenia sporządzonego na druku unijnym).

A może becikowe?

Norweskie becikowe (engangstønad) to jednorazowa zapomoga w wysokości 61 120 NOK. To rozwiązanie dla tych, którzy nie spełniają warunków do uzyskania zasiłku rodzicielskiego. Urząd pozwala wybrać świadczenie, o które chcemy się ubiegać. Kobiety, które spełniają kryteria do pobierania zasiłku macierzyńskiego, mogą zdecydować się na becikowe, jeśli taka opcja wyda się im bardziej korzystna.

Miesięczna stawka zasiłku rodzicielskiego obliczana jest na podstawie średniego dochodu otrzymanego w ostatnich miesiącach. Jeżeli Twój dochód był stosunkowo niski i uważasz, że nie opłaca Ci się pobierać zasiłku rodzicielskiego, możesz skorzystać z jednorazowej zapomogi.

Istotne jest to, że świadczenia się wykluczają – po porodzie kobieta musi podjąć decyzję, z której opcji skorzysta. Złożenie wniosku musi nastąpić między 26 tygodniem ciąży a 6 miesiącem życia dziecka. Jeżeli oboje rodziców będzie pobierać zasiłek rodzicielski, becikowe nie zostanie im przyznane. W sytuacji gdy tylko ojciec wypracował sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego, matka może otrzymać becikowe. W przypadku samotnych rodziców wysokość wypłaconego becikowego zostanie zredukowana o wysokość otrzymanego już zasiłku rodzicielskiego.  

Do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające przynależność matki dziecka do norweskiego systemu ubezpieczeń oraz potwierdzenie terminu porodu w postaci karty ciąży lub aktu urodzenia dziecka.

Inne świadczenia na dzieci

Zasiłek macierzyński często związany jest z pobytem w Polsce. W tym okresie nie można więc ubiegać się o zasiłek rodzinny. Świadczenie to przysługuje za każdy przepracowany miesiąc, więc można ubiegać się o nie dopiero po powrocie do Norwegii. Kolejną formą pomocy ze strony państwa norweskiego jest zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia, którzy sami opiekują się pociechami w domu.

Miesięczna stawka zasiłku rodzinnego na dziecko: 970 kr
Miesięczna stawka zasiłku opiekuńczego na dziecko: 7500 kr

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/jolopes/royalty free
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eliza K

19-06-2018 08:23

Atena2 napisał:
Pracuje w Norwegii 4 lata, ale jeśli urodę w Polsce i tam juz zostanę moge ubiegać się o becikowe ??
Jezeli pracujesz w Norwegii 4 lata, to przeciez powinnas dostac macierzynski. Chyba zawsze bardziej oplaca sie pobierac przez rok macierzynski niz brac jednorazowo becikowe.
Chyba, ze to byla praca na czarno?

MultiNOR Konsultant

19-06-2018 08:10

Aby matka mogła otrzymać becikowe, musi przebywać na terenie Norwegii.

Atena2

18-06-2018 19:21

Pracuje w Norwegii 4 lata, ale jeśli urodę w Polsce i tam juz zostanę moge ubiegać się o becikowe ??

Żaneczka

31-01-2018 13:49

Dziękuję za odpowiedź.

MultiNOR Konsultant

29-01-2018 08:16

Żaneczka napisał:
Pytanie;
Matka studentka w Polsce, ojciec pracujący w Norwegii od kilku lat - dziecko rodzi się w 2018 roku.
Czy otrzymam becikowe chodząc na wizyty kontrolne u ginekologa w Polsce i rodząc w Polsce? Czy muszę mieć ubezpieczenie w Norwegii przez cały okres ciąży, czy np. mogę przejść na nie w ostatnim miesiącu?

Aby matka dziecka miała prawo do wnioskowania o świadczenie becikowe w Norwegii, powinna przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Pani nie spełnia tego warunku. Jedynie ojciec dziecka może sprawdzić, czy wypracował prawo do pobierania zasiłku ojcowskiego.
Więcej informacji: www.multinor.no/zasilek-na-dzieci/zasilek-rodzicielski.html

Żaneczka

28-01-2018 10:32

Pytanie;
Matka studentka w Polsce, ojciec pracujący w Norwegii od kilku lat - dziecko rodzi się w 2018 roku.
Czy otrzymam becikowe chodząc na wizyty kontrolne u ginekologa w Polsce i rodząc w Polsce? Czy muszę mieć ubezpieczenie w Norwegii przez cały okres ciąży, czy np. mogę przejść na nie w ostatnim miesiącu?

Zmieniony ( 14.11.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl