Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Sprawdź, do jakich zasiłków masz prawo

03.01.2018.
Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Sprawdź, do jakich zasiłków masz prawo
Przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych daje prawo korzystania z szerokiego wachlarza świadczeń socjalnych w Norwegii. Szczególnie zasiłki na dzieci są opcją, po którą warto sięgnąć ze względu na stosunkowo duże pieniądze i niezbyt wysokie wymagania. Dzisiaj zajmiemy się tematem zasiłku rodzinnego.
Obcokrajowcy, którzy pracują w Norwegii, mają prawo do licznych świadczeń mających na celu wsparcie rodziców. Bez znaczenia jest, czy dziecko przebywa w Norwegii czy w Polsce – jeżeli spełniasz wymagania postawione przez urząd, możesz pobierać zasiłek rodzinny na dziecko.

Kto ma prawo do świadczenia?

Przynależności do systemu ubezpieczeń społecznych jest nadrzędnym wymogiem podczas ubiegania się o wszystkie świadczenia w Norwegii. W przypadku zasiłku rodzinnego konieczne jest również stałe zameldowanie z dzieckiem, na które ubiegamy się o świadczenie. Zasiłek wypłacany jest za każdy przepracowany miesiąc po pierwszym przepracowanym miesiącu. Dodatkowo istnieje możliwość ubiegania się o wypłatę zasiłku za 3 lata wstecz.

Miesięczna wysokość świadczenia to 970 koron na jedno dziecko. Wysokość świadczenia może zostać powiększona o kolejne 970 koron, jeżeli wnioskujący jest samotnym rodzicem.

Zasiłek rodzinny w Norwegii łączy się np. z zasiłkiem opiekuńczym – można pobierać jednocześnie oba zasiłki. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku osób, które pobierają świadczenia rodzinne z innego kraju EOG. Szczególnie kłopotliwe okazuje się świadczenie potocznie nazywane w Polsce 500+. Konieczne jest wtedy ustalenie, który kraj ma pierwszeństwo wypłaty świadczeń na dzieci.

Podstawowa zasada brzmi: pierwszeństwo ma kraj, w którym pracuje rodzic. Jeżeli obydwoje rodzice pracują, jedno w Polsce drugie w Norwegii, wpływ na decyzję ma informacja, w którym kraju przebywa dziecko. Jeżeli matka dziecka pracuje i razem z dzieckiem przebywa w Polsce, to Polska ma obowiązek wypłaty świadczenia. Brak zatrudnienia rodzica w Polsce nie daje prawa do pobierania 500+, więc to Norwegia ma pierwszeństwo wypłaty zasiłku.

– jedno dziecko w Polsce: brak prawa do 500+ w Polsce, Norwegia wypłaca zasiłek na jedno dziecko;

– dwoje dzieci, rodzic w Polsce nie pracuje: brak prawa do 500+ w Polsce, Norwegia wypłaca zasiłek na dwoje dzieci;

– dwoje dzieci, rodzic w Polsce pracuje: Polska wypłaca 500+ na drugie dziecko, Norwegia wypłaca zasiłek rodzinny pomniejszony o różnicę wartości polskiego i norweskiego świadczenia (500 PLN to więcej niż 970 kr – wysokość norweskiego świadczenia jest pomniejszana o nadwyżkę wypłaty świadczenia wypłacanego w Polsce);

– więcej niż dwoje dzieci, rodzic w Polsce nie pracuje: Norwegia wypłaca 970 kr na każde dziecko;

– więcej niż dwoje dzieci, rodzic w Polsce pracuje: Norwegia wypłaca świadczenie na pierwsze dziecko.

Dokumentacja

Wymagana dokumentacja uzależniona jest od sytuacji wnioskującego. Jeżeli wraz z rodziną przez cały okres, za który ubiega się o świadczenie, przebywał on w Norwegii, wymogi dotyczące dokumentacji nie są tak rygorystyczne. W przypadku osób, które ubiegają się o zasiłek na dziecko przebywające w w innym kraju EOG, konieczne jest przedłożenie następujących dokumentów:
– akt urodzenia dziecka;
– rejestracja pobytu w Norwegii;
– paszport/dowód osobisty;
– wszystkie odcinki z pensji z danego roku;
– umowa o pracę;
– roczne zestawienie dochodów (za każdy rok, za który ubiegasz się o spłatę).
Dokumenty sporządzone w języku polskim muszą zostać przetłumaczone na język norweski lub angielski. Należy zadbać o poprawność dokumentacji – umowa o pracę musi być aktualna oraz zawierać podpisy obu stron, kserokopie powinny być wyraźne.

Nie należy zapominać o obowiązku wspólnego zameldowania z dzieckiem. NAV kontaktuje się z urzędami marszałkowskimi w Polsce w celu weryfikacji zawartych we wniosku danych oraz potwierdzenia prawa do pobierania świadczenia.
Kolejna istotna kwestia to obowiązek zgłaszania urzędowi zmian. Osoby, które utraciły lub zmieniły pracę, powinny zgłosić je w urzędzie. Jeżeli posiadany przez NAV kontrakt wygaśnie, a wnioskodawca nie dostarczy aktualnego dokumentu, urząd wstrzyma wypłatę świadczenia.

Często zdarza się tak, że niepoinformowanie o zmianach skutkuje koniecznością spłaty błędnie wypłaconego zasiłku. Urząd raz w roku dokonuje kontroli prawa do świadczenia. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że prawo do świadczenia wygasło kilka miesięcy wcześniej, urząd zażąda zwrotu wypłaconego w tym okresie świadczenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 03-01-2018 15:07

bojfraoszlo napisał:
freewoman napisał:
Oby zdazyli pobrac zasilek.. bo barnevernet moze sie za rodzicow pospieszyc, konfiskując dzieciaka.
... i weż tu nie skomentuj taka głupote
...przestań Pani
...straszyć ludzi
...nikt tutaj nie odbiera nikomu dzieci bez powodu
...Ps. jakkolwiek ci co nie szanują własnych dzieci powinni się bać!


Ty nie jestes dobrze poinformowany. Wszak fama niesie, ze z powodow niespotykanych genow wszystkie dzieci Polakow (zwalszcza fachowcow) sa zabierane juz od kolyski.
Deficyt jest tak duzy, ze podobno juz nawet nie gardza dziecmi Litwinow i Bulgarow.

Niedlugo beda lapanki na ulicach Europy i uprowadzenia do Norwegii.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 03-01-2018 13:46

freewoman napisał:
Oby zdazyli pobrac zasilek.. bo barnevernet moze sie za rodzicow pospieszyc, konfiskując dzieciaka.


... i weż tu nie skomentuj taka głupote
...przestań Pani
...straszyć ludzi
...nikt tutaj nie odbiera nikomu dzieci bez powodu
...Ps. jakkolwiek ci co nie szanują własnych dzieci powinni się bać!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl