Gdy tata chce zostać w domu z dzieckiem: zasiłek ojcowski

20.12.2017.
Gdy tata chce zostać w domu z dzieckiem: zasiłek ojcowski
Coraz częściej świeżo upieczeni ojcowie decydują, że to właśnie oni będą zajmować się dzieckiem. Norweskie prawo umożliwia im to, oferując zasiłek ojcowski, dzięki któremu mogą spędzić pierwsze miesiące życia dziecka w domu, nie tracąc przy tym dochodu. Jednakże, by móc ubiegać się o uzyskanie świadczenie, należy spełniać szereg wymagań.
Świeżo upieczeni ojcowie mogą liczyć na wsparcie ze strony Norwegii. Jedną z opcji jest zasiłek rodzicielski, który może zostać przyznany nawet do 50 tygodni, tak aby rodzic mógł opiekować się dzieckiem w domu, bez obawy o problemy finansowe. Dodatkowo norweski system świadczeń umożliwia elastyczne pobieranie zasiłku – po 6 tygodniach otrzymywania świadczenia można złożyć stosowny wniosek o przerwę w wypłacie zasiłku. Elastyczne pobieranie zasiłku może trwać do 3 urodzin dziecka.
Reklama

Zasiłek rodzicielski

W przypadku gdy rodzice mają uprawnienia do pobierania zasiłku rodzicielskiego, by uzyskać prawo do urlopu ojcowskiego, należy:

- uzyskiwać opodatkowany dochód przez 6 z ostatnich 10 miesięcy przed rozpoczęciem okresu urlopowego (także zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski, ciążowy, pielęgnacyjny, szkoleniowy i rehabilitacyjny),

- osiągnąć dochód roczny w wysokości co najmniej 46 817 NOK.

Pobieranie świadczenia rozpoczyna się 3 tygodnie przed porodem i trwa do 6 tygodnia po narodzinach dziecka – w tym czasie wyłącznie matka jest uprawniona do otrzymywania zasiłku. Po tym okresie matce przysługują jeszcze 4 tygodnie do dowolnego wykorzystania od razu lub później. Po 6 tygodniach przeznaczonych dla matki, ojciec dziecka może przejść na „tacierzyński”, który pobierać może przez maksymalnie 10 tygodni, pozostałymi 26 ze 100% stawki zasiłku lub 36 tygodniami z 80% stawki rodzice mogą się podzielić, lub przysługującą im pulę tygodni może wykorzystać jedno z nich. Warunkiem, by rodzic otrzymał pełną kwotę zasiłku, jest powrót drugiego rodzica do pracy czy do nauki na co najmniej 3/4 etatu.
3 tygodnie obowiązkowe matki Poród Macierzyński
6 obowiązkowych tygodni matki + 4 tygodnie do wykorzystania od razu
Ojcowski
10 tygodni ojca
Okres wspólny
26 tygodni z 100% stawki lub 36 tygodni ze 80% stawki

Matka pobierająca w Polsce zasiłek macierzyński musi być na urlopie przez przynajmniej 14 tygodni, więc w praktyce ojciec nie może przejść na urlop ojcowski wcześniej niż w 15 tygodniu od narodzin dziecka. Chyba że matka nie wypracowała sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego w Polsce, wtedy ojciec dziecka może pobierać zasiłek po upływie 6. tygodniu od dnia narodzin dziecka.

Wysokość świadczenia

W przypadku tego dodatku nie ma stałej kwoty ustalonej przez urząd, podstawa do zasiłku wyliczana jest na podstawie aktualnie osiąganych dochodów, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest to średni dochód osiągnięty w okresie ostatnich 3 lat. Maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia wynieść może nawet kwotę 6G (555 456 NOK) w ciągu roku.
Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku o zasiłek:

- karta ciąży po 26 tygodniu ciąży (w języku angielskim lub norweskim) albo akt urodzenia dziecka (na druku unijnym lub przetłumaczony na język angielski albo norweski),
- rejestracja pobytu w Norwegii,
- odcinki z pensji za ostatnie 6 przepracowanych miesięcy,
- dokumentacja poświadczająca powrót drugiego rodzica do pracy lub nauki.

Zasiłek ojcowski

Jeśli do zasiłku rodzicielskiego uprawniony jest tylko ojciec to, by uzyskać prawo do urlopu ojcowskiego, musi spełniać takie same warunki, jak w przypadku gdy oboje rodzice są uprawnieni, tj.:

- uzyskiwać opodatkowany dochód przez 6 z ostatnich 10 miesięcy przed rozpoczęciem okresu urlopowego (także zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski, ciążowy, pielęgnacyjny, szkoleniowy i rehabilitacyjny),

- osiągnąć dochód roczny w wysokości co najmniej 46 817 NOK.

Łączny czas, przez który ojciec może pobierać zasiłek rodzicielski to 40 tygodni ze 100% stawki zasiłku lub 50 tygodni z 80% stawki. Uwzględnić należy obowiązkowy okres zarezerwowany dla matki – 6 tygodni, dopiero po tym okresie ojciec dziecka może rozpocząć pobieranie zasiłku. Aby ojciec otrzymał pełną kwotę zasiłku, matka musi wrócić do pracy na minimum 75% etatu lub do nauki. Zasiłek ojcowski w Norwegii przysługuje ojcu także, gdy matka dziecka mieszka w Polsce i tam też urodziło się dziecko.
Poród Macierzyński
6 obowiązkowych tygodni matki
Zasiłek rodzicielski
Zasiłek rodzicielski pobierany tylko przez ojca 40 tygodni ze 100% stawki ALBO 50 tygodni z 80% stawki
Dokumenty niezbędne, bo złożyć wniosek o zasiłek:

- karta ciąży po 26 tygodniu ciąży (w języku angielskim lub norweskim)albo akt urodzenia dziecka (na druku unijnym lub przetłumaczony na język angielski albo norweski),

- rejestracja pobytu w Norwegii,

- odcinki z pensji za ostatnie 6 przepracowanych miesięcy,

- dokumentacja poświadczająca powrót matki do pracy lub nauki,

- paszport matki potwierdzony przez norweską ambasadę, konsulat, komisariat policji lub autoryzowane biuro księgowe w Norwegii – potrzebny jeśli matka mieszka poza Norwegią.
Aby tata mógł spokojnie spędzić pierwsze miesiące razem z dzieckiem w domu, warto wcześniej pomyśleć o skompletowaniu wymaganych przez urząd dokumentów, by później nie zaprzątać sobie głowy sprawami finansowymi. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl