Dodatek na dzieci dla pobierających zasiłki w Norwegii

30.09.2015.
Dodatek na dzieci dla pobierających zasiłki w Norwegii


Jeśli pobierasz zasiłek w Norwegii, może przysługiwać Ci dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem.

 

Pani Kinga została skierowana na permittering pracy i został przyznany jej zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie zajmuje się pięcioletnią córką i zastanawia się, czy otrzyma jakikolwiek dodatek do zasiłku.

System świadczeń w Norwegii stworzył korzystną opcję dodatku do zasiłku dla osób wychowujących dzieci. W zależności od otrzymywanego świadczenia, wysokość dodatku na dzieci może się różnić. Poniżej przedstawiamy listę zasiłków, do których doliczany jest dodatek.

Czy dostanę dodatek na dziecko jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych?


Tak, jeśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych i pełnisz opiekę nad swoimi dziećmi, masz prawo do dodatku z tego tytułu. Kwota ta przysługuje zarówno osobom, które pobierają zasiłek z powodu zarówno utraty pracy, jak i są skierowane na permittering. Obecnie wysokość dodatku za każdy dzień roboczy (przypominamy, że za weekendy nie otrzymuje się zasiłku dla bezrobotnych) wynosi 17 NOK. Dodatek wypłacany jest na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. W przypadku gdy oboje rodziców pobiera zasiłek dla bezrobotnych, dodatek na dziecko wypłacany jest tylko jednemu z nich.

Otrzymuję sykepenger - czy mam prawo do dodatku na dziecko?


Dodatek na dzieci do zasiłku chorobowego (norw. sykepenger) nie przysługuje każdemu świadczeniobiorcy. Ten przepis nie dotyczy jednak wszystkich świadczeniobiorców. Osoby uprawnione to dodatku na dzieci do zasiłku chorobowego to kombatanci, osoby zatrudnione przez norweską armię, marynarze oraz piloci statków, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas służby lub pracy. Roczna wysokość dodatku wynosi 1350 NOK za najstarsze dziecko i 900 NOK na kolejne dzieci. Dodatek wypłacany jest na dzieci, które nie ukończyły 18 lat. W przypadku częściowej stawki wypłacanego chorobowego wysokość dodatku jest proporcjonalnie zmniejszana. Dodatek nie jest wypłacany na dzieci adoptowane lub przysposobione.

Czy każda osoba na zasiłku rehabilitacyjnym otrzyma dodatek na dziecko?

Prawo do zasiłku rehabilitacyjnego (norw. arbeidsavklaringspenger) posiada osoba, która po 52 tygodniach przebywania na zasiłku chorobowym nadal nie jest zdolna do wykonywania pracy z powodu złego stanu zdrowia. Podstawa dodatku na dziecko przy tego rodzaju zasiłku wynosi 27 NOK na każde dziecko nad którym ma się prawną opiekę. Dodatek naliczany jest za te same dni co sam zasiłek, czyli za każdy dzień roboczy w tygodniu.

Czy przewidziany jest dodatek na dziecko do renty zdrowotnej?


Tak. Dodatek na dzieci przysługuje również osobom otrzymującym rentę zdrowotną (norw. uføretrygd). Jego wysokość może sięgać maksymalnie 0,4 stawki G, czyli w skali roku do 36 027 NOK rocznie za każde dziecko poniżej 18 roku życia. W przypadku różnych miejsc zamieszkania dziecka i rodziców, dodatek otrzymuje rodzic sprawujący dzienną opiekę nad dzieckiem. Osoby z rentą zdrowotną mające dzieci przysposobione mogą otrzymać dodatek, jeśli opieka nad dziećmi zaczęła się najpóźniej 2 lata przed wnioskowaniem o rentę. W przypadku gdy dziecko pracuje i jego dochód przekracza 1 G, dodatek nie będzie przysługiwać.

Jeśli pobierasz jakikolwiek z wyżej wymienionych zasiłków, możesz wnioskować o dodatkowe pieniądze za opiekę nad dziećmi. Warto skorzystać z tej możliwości gdy Twoim źródłem utrzymania jest zasiłek a zajmujesz się swoimi pociechami.

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Cezary Lesiczka

21-10-2015 19:48

NIE WIEM ALE MOŻE CHODZI CI O KONSTANT DATO NA DZIECKO .

Beata Rozwadowska

21-10-2015 19:20

Wie ktoś może jak się nazywa po norwesku ten dodatek opiekuńczy ?

Zmieniony ( 02.10.2015. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl