Czy w przypadku utraty pracy lub skierowania na permittering nadal mogę pobierać zasiłki na dzieci?

18.11.2018.
Czy w przypadku utraty pracy lub skierowania na permittering nadal mogę pobierać zasiłki na dzieci?
Straciłeś pracę lub zostałeś skierowany na permittering? Być może martwi cię, czy w takiej sytuacji będziesz mógł, tak jak do tej pory, pobierać pozostałe zasiłki. Sprawdź, jakie zasady obowiązują.

Podstawowe zasiłki na dzieci w Norwegii

Do najpopularniejszych świadczeń na dzieci należą zasiłek rodzinny i opiekuńczy. Pierwszy z nich to podstawowe świadczenie socjalne na dzieci do 18 roku życia. Aby je otrzymać, należy być zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w Norwegii, odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i posiadać stałe zameldowanie z dzieckiem.  

Zasiłek opiekuńczy to natomiast świadczenie socjalne na dzieci w wieku od 13. do 23 miesięcy. Aby je otrzymać, oprócz takich samych warunków, jak w przypadku zasiłku rodzinnego, dziecko dodatkowo musi przebywać w domu lub chodzić do żłobka bez dofinansowania państwowego, a rodzice dziecka muszą posiadać przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii lub innym kraju EOG od minimum 5 lat.
Reklama

Utrata pracy i permittering a zasiłki na dzieci

Zgodnie z norweskim prawem, powinieneś informować NAV o sytuacjach mających wpływ na twoje prawo do pobierania świadczeń na dzieci. Takim przypadkiem jest właśnie utrata pracy lub skierowanie na permittering. W tych sytuacjach nie osiągasz opodatkowanego w Norwegii dochodu. Zazwyczaj jest to równoznaczne z nieopłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, co jest jednym z podstawowych wymagań, aby móc uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego i opiekuńczego. Jednak jako osoba bezrobotna możesz zachować prawo do tych świadczeń, jeśli zostanie ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Wówczas ponownie jesteś członkiem systemu ubezpieczeń społecznych. Jeśli natomiast nie wnioskowałeś o dagpenger, powinieneś zgłosić do urzędu informację, że straciłeś pracę i tym samym – prawo do pobierania świadczenia.

Właśnie straciłem pracę. Czy mogę wnioskować o zasiłek rodzinny?

Zgodnie z prawem, o zasiłek rodzinny możesz wnioskować do 3 lat wstecz, a o zasiłek opiekuńczy – do 3 miesięcy wstecz. Jeśli pracowałeś w Norwegii w tym czasie i nie pobierałeś wtedy świadczeń na dzieci, możesz teraz wnioskować o spłatę zasiłku wstecz.           

Warto pamiętać, że utrata pracy nie ma wpływu na twoje prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego – ojcowskiego lub macierzyńskiego. W przypadku tych świadczeń, jeżeli wypracowałeś sobie do nich prawo, nie musisz w chwili przejścia na urlop rodzicielski być zatrudniony ani prowadzić działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać jednak, że decydując się na zasiłek rodzicielski, nie możesz wnioskować o dagpenger. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 16.11.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl