Becikowe – jednorazowy dodatek na dziecko

07.03.2018.
Becikowe – jednorazowy dodatek na dziecko
Pojawienie się nowego członka rodziny zawsze łączy się z ogromną radością, ale też dodatkowymi wydatkami. W tym, jak i w wielu innych przypadkach państwo norweskie wyciąga pomocną dłoń do świeżo upieczonych rodziców, oferując wysoką, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka lub adopcji, czyli po prostu becikowe.

Wysokość świadczenia

Od 2018 roku kwota becikowego wynosi 63 140 NOK i wypłacana jest przeważnie matce po narodzinach dziecka lub adopcji. Za wypłatę doraźnej pomocy finansowej odpowiedzialny jest NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej), i to on stawia warunki, które należy spełnić, by przysługiwała nam taka forma wsparcia.
Reklama

Dla kogo?

W przypadku becikowego lista wymogów jest stosunkowo krótka. Przede wszystkim przysługuje ono matce, która nie wypracowała prawa do wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz – w chwili narodzin dziecka – należała do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że jeśli ojciec pracuje w Norwegii, a dziecko urodziło się w Polsce i tam też mieszka wraz z matką, prawo do becikowego nie zostanie przyznane. W przypadku adopcji, by zapomoga została wypłacona, dziecko nie może mieć więcej niż 15 lat.

Adopcja dziecka z poprzedniego związku partnera nie uprawnia do pobrania becikowego.

Becikowe dla taty?

Istnieje również możliwość otrzymania zapomogi z tytułu narodzin lub adopcji dziecka przez ojca, natomiast możliwe jest to tylko w poniższych przypadkach:  

– gdy przejmuje pełną opiekę rodzicielską nad dzieckiem z powodu śmierci matki (matka nie otrzymała zapomogi),

– gdy matka traci prawa rodzicielskie i ojciec zostaje jedynym prawnym opiekunem dziecka (w tym przypadku zapomoga jest wypłacana ojcu, nawet jeśli matka otrzymała wcześniej becikowe),

– gdy jako samotny rodzic adoptuje dziecko poniżej 15 roku życia,

– jeśli w ciągu 53 tygodni po narodzinach dziecka zostaje mu przyznana pełna opieka rodzicielska i w efekcie będzie jedynym prawnym opiekunem dziecka.

Kiedy się ubiegać?

O przyznanie zapomogi wnioskować można najwcześniej po 26 tygodniu ciąży, a najpóźniej do 6 miesięcy po porodzie lub adopcji.

Dokumenty

Jeśli spełniamy warunki, to pozostaje już tylko zebrać odpowiednią dokumentację niezbędną przy składaniu wniosku, tj.:

rejestrację pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,

kartę ciąży – dokument potwierdzający termin porodu, musi być wydany po 26 tygodniu ciąży, przetłumaczony na język norweski lub angielski – wymagany, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło,

akt urodzenia – na druku unijnym bądź tłumaczenie na język norweski lub angielski – wymagany, jeśli dziecko już się urodziło.

Nie zapomnij!

Należy pamiętać, że matka traci prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego, jeśli otrzymała becikowe. Sprawa wygląda inaczej, jeśli tylko ojciec wypracował sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego – wówczas matka może otrzymać becikowe. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/Tomsickova/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl