Becikowe i macierzyńskie: norweskie świadczenia dla świeżo upieczonych matek

07.01.2018.
Becikowe i macierzyńskie: norweskie świadczenia dla świeżo upieczonych matek
Norweski system świadczeń socjalnych przychodzi z pomocą świeżo upieczonym matkom, oferując im dwa niezwykle korzystne dofinansowania: zasiłek macierzyński lub becikowe.
Głównym celem świadczeń jest zapewnienie rodzicom środków na utrzymanie na czas opieki nad dzieckiem. Wypłatą zasiłków zajmuje się NAV – Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. Poniżej znajdziesz informacje, który dodatek Ci przysługuje, oraz co należy zrobić, aby go otrzymać.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek rodzicielski przyznawany matkom to zasiłek macierzyński. Świadczenie to można otrzymywać w dwóch formach: przez 49 tygodni ze 100 proc. stawki lub przez 59 tygodni z 80 proc. stawki. Zasiłek można zacząć pobierać już na 3 tygodnie przed porodem, z zaznaczeniem, że również po urodzeniu dziecka przez kolejne 6 tygodni obowiązuje wypłata świadczenia dla rodzica.
3 tygodnie obowiązkowe dla matki Poród 6 obowiązkowych tygodni 40 tygodni ze 100% stawki lub 50 tygodni z 80% stawki
Jest to jednak sytuacja, w której tylko matka ma prawo do otrzymywania dofinansowania. W przypadku, gdy z zasiłku korzysta oboje rodziców, okres ten zostaje podzielony. Tak jak w pierwszym przypadku zaczyna się on od 3 tygodni, które przysługują matce już przed porodem.

Następnie świadczenie rozłożone zostaje na 10 tygodni otrzymywania zasiłku macierzyńskiego oraz (po 6 tygodniach) tacierzyńskiego. Pozostałe 26 lub 36 tygodni zostaje do podziału między rodziców – jest to tak zwany okres wspólny. W przypadku, gdy na świat przychodzi więcej niż jedno dziecko, rodzice otrzymują za każdą kolejną pociechę dodatkowe 5 tygodni (przy wyborze 100 proc. stawki) lub 7 tygodni (przy wyborze 80 proc. stawki).

Jak można otrzymać zasiłek macierzyński?

NAV stawia dwa warunki niezbędne do spełnienia w celu otrzymania prawa do pobierania świadczenia. Przede wszystkim zasiłek przysługuje tym kobietom, które otrzymywały dochód objęty składkami na ubezpieczenie w Norwegii przez przynajmniej 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania świadczenia. Oznacza to, że poza zarobkami z tytułu zatrudnienia jako źródła dochodu uznaje się również:

– zasiłek dla bezrobotnych (zarówno związany z utratą pracy, jak i permittering),
– zasiłek chorobowy,
– zasiłek ciążowy,
– zasiłek pielęgnacyjny,
– zasiłek szkoleniowy,
– zasiłek rehabilitacyjny.

Drugim warunkiem do otrzymania świadczenia jest osiągnięcie rocznego dochodu wynoszącego minimum pół stawki G, czyli 46 817 NOK.

Wypłacana kwota zależy od dochodów oraz wyboru długości i stawki otrzymywania świadczenia, jednak nie przekracza sumy sześciokrotnej stawki G. W sytuacji, w której matka prowadzi własną działalność gospodarczą, wysokość jej świadczenia jest wyliczana na podstawie średniego dochodu z ostatnich trzech lat.
W przypadku, gdy matce nie uda się spełnić warunków niezbędnych do otrzymania macierzyńskiego, może ona wnioskować o jednorazową zapomogę, czyli becikowe. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które mieszkają w Norwegii od niedawna i nie udało im się wypracować prawa do wypłaty zasiłku. Wnioskowanie o becikowe możliwe jest najwcześniej po 26 tygodniu ciąży, a najpóźniej do 6 miesięcy po porodzie lub adopcji.

Od stycznia 2018 roku kwota becikowego wzrosła z 61 120 NOK do 63 140 NOK.

Aby otrzymać prawo do pobrania becikowego konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Przede wszystkim w chwili narodzin lub adopcji dziecka matka musi być członkiem systemu ubezpieczeń w Norwegii. Oznacza to, że jeśli ojciec pracuje w Norwegii, a dziecko urodziło się w Polsce i tam też mieszka z matką, prawo do becikowego nie zostanie przyznane. Drugi warunek, obowiązujący w przypadku adopcji, jest taki, że dziecko nie może mieć więcej niż 15 lat.
Dokumentacja niezbędna przy składaniu wniosku o becikowe to:

– rejestracja pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,
– gdy dziecko jeszcze się nie urodziło – karta ciąży, potwierdzająca termin porodu, wydana po 26 tygodniu ciąży,
– gdy dziecko się urodziło – akt urodzenia.

Należy pamiętać, że matka traci prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego, jeśli otrzymała becikowe. Sprawa wygląda inaczej, jeśli tylko ojciec wypracował sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego – wtedy matka może otrzymać becikowe.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.

Zdjęcie frontowe: fotolia.com/ fot. Alexandr Vasilyev/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
An B
An B 10-02-2018 14:45

Witam,
co w przypadku jesli i matka i ojciec wypracowali sobie prawo do zasilku ?
Czy matka moze wybrac zamiast zasilku macierzynskiego zlozyc wniosek o becikowe, podjac aktywnosc zawodowa w Polsce i czy ojciec moze wtedy zlozyc wniosek o zasilek ojcowski ? Czy oba wnioski zostana pozytywnie rozpatrzone ?

Pozdrawiam

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl