Zasiłek na dzieci, które nie chodzą do przedszkola

12.09.2018.
 Zasiłek na dzieci, które nie chodzą do przedszkola
Wakacje dobiegły końca. Starsze dzieci wróciły do szkoły, a co z tymi młodszymi? Nie wszystkie z nich chodzą do przedszkola. Sprawdź, jaką propozycję dla rodziców małych dzieci ma NAV.
Wysłanie dziecka do przedszkola wiąże się niekiedy z dużymi kosztami, dlatego większość rodziców woli zostać ze swoim rocznym dzieckiem w domu. Dla nich właśnie NAV przygotował zasiłek opiekuńczy. Mogą o niego wnioskować rodzice tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola wcale lub uczęszczają do przedszkola prywatnego/publicznego z dofinansowaniem społecznym.
Reklama

Podstawowe zasady

Główną zasadą w przypadku pobierania zasiłku na dzieci w Norwegii jest przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że jeżeli opłacasz skladki społeczne (trygdeavgift) w Norwegii, masz prawo wnioskować o zasiłek. Można ubiegać się o świadczenie na dziecko w wieku 13-24 miesięcy. Wniosek wysłać należy dopiero w miesiącu, w którym dziecko kończy roczek.  

Kolejną niezwykle ważną zasadą jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w dowolnym kraju przez co najmniej 5 lat. Ten wymóg dotyczy zarówno rodzica przebywającego w Norwegii, jak i rodzica przebywającego w Polsce. Jeżeli nie opłacałeś składek społecznych przez co najmniej 5 lat, musisz wiedzieć, że mieszkanie na terenie Norwegii w ciągu 5 lat także uprawnia cię do wnioskowania o zasiłek opiekuńczy. Pamiętaj także, że obecność w Norwegii oraz opłacanie tam (lub w innych krajach EOG) składek społecznych się sumują. Oznacza to, że jeżeli np. mieszkałeś w Norwegii przez 2,5 roku, będąc w tym czasie na bezorobociu, 1 rok pracowałeś na umowę o pracę w Polsce, a 1,5 roku pracowałeś na umowę o pracę w Norwegii, to łącznie przynależałeś do systemu ubezpieczeń społecznych przez 5 lat.

500+ a zasiłek opiekuńczy?

Wiele osób obawia się wnioskowania o zasiłki w Norwegii z powodu wprowadzenia 500+ w Polsce. Informujemy, że pobieranie zasiłku rodzinnego 500+ w Polsce nie ma żadnego wpływu na prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego w Norwegii.

Dokumentacja, którą należy załączyć do podania

Do podania o zasiłek opiekuńczy, bez względu na to, czy jest składany drogą elektroniczną, czy papierową, należy załączyć:
– akt urodzenia dziecka, 
– akt małżeństwa (jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim),
– rejestrację pobytu osoby wnioskującej,
– umowę o pracę,
– odcinki z pensji za bieżący rok podatkowy, 
– zaświadczenie z ZUS/KRUS o przynależności do systemu ubezpieczeń społecznych,
– dokument tożsamości.

Zasiłek opiekuńczy czy zasiłek rodzinny?

Nie musisz się nad tym zastanawiać, ponieważ zasiłek rodzinny w Norwegii można pobierać jednocześnie z zasiłkiem opiekuńczym. Jeżeli jednak pobierasz w Polsce 500+ na to dziecko, to w Norwegii możesz wniosować tylko o zasiłek opiekuńczy.

Ile mogę otrzymać?

Podstawowa stawka zasiłku opiekuńczego wynosi miesięcznie 7 500 kr. Jednak stawka ta dotyczy tylko dzieci pozostających w domu lub uczęszczajacych do prywatnego przedszkola. Jeżeli dziecko chodzi do publicznego przedszkola z dofinansowaniem społecznym, to stawka miesięczna zależna jest od tego, ile godzin tygodniowo dziecko do przedszkola uczęszcza. Więcej o tym dowiesz się tu.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 13.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl