Powrót do Polski: co z norweskim zasiłkiem? |
info@multinor.no | |
04.12.2016. | |
Polacy, którzy otrzymują norweski zasiłek, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo mogą utracić do niego prawo, przebywając za granicą. Dlatego wyjaśniamy, które z najbardziej popularnych zasiłków można stracić, gdy wyjeżdża się do Polski.
Zasiłek rodzinny
W związku z wyjazdem do Polski zasiłek rodzinny, barnetrygd, może zostać wstrzymany nawet wtedy gdy istnieje choćby przypuszczenie, że pobyt będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy. Wówczas wypłata świadczenia zostaje wstrzymana miesiąc po opuszczeniu Norwegii. Jeśli z czasem okaże się, że powrót nastąpi szybciej niż po 6 miesiącach, NAV wypłaci świadczenie za zaległy okres. W sytuacji, gdy pobierający zasiłek rodzinny otrzymuje również zasiłek dla bezrobotnych, który eksportuje do Polski, po czym wyjeżdża do kraju na okres krótszy niż 3 miesiące, wówczas barnetrygd zostaje zachowane, ponieważ zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) jest świadczeniem opodatkowanym. Jeśli w tym czasie otrzymujący norweski zasiłek znajdzie pracę w Polsce i przyjmie ją, wówczas traci prawo do barnetrygd oraz do dagpenger.
Zasiłek dla bezrobotnych
Wspomniane wyżej przeniesienie dagpenger do Polski jest wymagane, by nie utracić do niego prawa w momencie przekroczenia norweskiej granicy. Wiąże się ono z uzyskaniem dokumentu PD U2 jeszcze przed datą wyjazdu. Dodatkowy warunek stanowi powrót do Norwegii w ciągu 3 miesięcy. Attest PD U2 można otrzymać tylko raz w ciągu okresu pobierania dagpenger – 52. lub 104. tygodni.
Zasiłek opiekuńczy
Jeśli dana osoba otrzymuje kontantstøtte, a planuje w tym czasie wyjazd do Polski, powinna zwrócić uwagę na to, jak długo zamierza przebywać za granicą. W przypadku gdy pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące, musi zostać spełniona jedna z następujących okoliczności: albo dana osoba pracuje dla norweskiej firmy, która wysyła ją za granicę na okres do 2 lat, albo otrzymuje norweską rentę lub emeryturę. Jeśli nie, po upływie 3 miesięcy pobytu poza Norwegią straci prawo do kontantstøtte. Stanie się to także w przypadku podjęcia pracy w innym kraju.
Zasiłek ojcowski
Świadczenie przyznawane parom, którym dopiero co urodziło się dziecko, może zostać wstrzymane jedynie w dwóch sytuacjach związanych z pobytem poza norweską granicą. Podczas pobytu nie można osiągać dochodu z tytułu pracy, a także nie może on trwać dłużej niż 12 miesięcy. Obie okoliczności są równoznaczne z utratą członkostwa w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych (norw. medlemskap i folketrygden), które stanowi absolutnie podstawowy warunek otrzymywania jakichkolwiek zasiłków z Norwegii.
Podstawowe warunki
Jak widać na powyższych przykładach, podstawowymi kryteriami oceny, czy dana osoba może zachować świadczenie, przebywając za granicą, są: brak dochodów z tytułu pracy podczas pobytu poza Norwegią, jego długość, a także – czy dany kraj należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Polska jest jego członkiem). O wszystkim należy poinformować NAV przed wyjazdem – tak, by urząd nie wstrzymał wypłacania zasiłku z powodu wątpliwości co do sytuacji życiowej świadczeniobiorcy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Na bank bedziesz musiał zwrócić świadczenia za okres w którym nie pracowałeś. Mój znajomy tak miał i przyszło mu do oddania prawie 30 tys koron. Bo myślał,że przejdzie mu to bez echa. Witam. Mam pytanie? Pracowałem w Norwegii od 01.12.2015r. do 30.0302016r. Przyznano mi rodzinne na dziecko oraz dodatek opiekuńczy na dziecko wieku 1-2 lat. Po zakończeniu pobytu w Norwegii z dniem 30 marca wysłałem pismo pocztą o zakończeniu pracy oraz pobytu. Ale zasiłki dalej mi przychodzą tz. dodatek opiekuńczy mi się skończył bo dziecko już ukończyło 2 lat a rodzinne dalej mi przesyłają. Co w związku z tym mam zrobić? I jakie mogą być tego konsekwencje? Pozdrawiam. |
|
Zmieniony ( 18.10.2017. ) |
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną przez MultiNOR oraz zobowiązuję się do jego przestrzegania.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23, na podany adres poczty elektronicznej informacji handlowych (w rozumieniu art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną) dotyczących produktów i usług MultiNOR, a także w celu przedstawienia i zaoferowania mi przez Administratora lub jego partnerów innych produktów lub usług związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Zostałem pouczony, że w każdej chwili mogę wycofać udzieloną zgodę.
Administratorem Twoich danych osobowych jest MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23. Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w prosty i przejrzysty sposób w Polityce Prywatności. Warunkiem przesłania danych w formularzu jest zapoznanie się i akceptacja Polityki Prywatności. Wysyłając swoje dane w formularzu oświadczasz, że zapoznałeś się tym dokumentem i akceptujesz go w całości.
Wyrażam zgodę na używanie przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23 lub podmioty działające na jej zlecenie – telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefonów, komunikatorów głosowych, komputerów i podobnych urządzeń) dla celów marketingu bezpośredniego w rozumieniu art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne, dotyczącego w szczególności produktów i usług MultiNOR, a także w celu przedstawienia i zaoferowania mi przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. lub jej partnerów innych produktów lub usług związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Zostałem pouczony, że w każdej chwili mogę wycofać udzieloną zgodę.
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
3
0
Zgłoś