Pomoc rodzinie mimo odległości – o zasiłkach na dzieci

29.11.2017.
 Pomoc rodzinie mimo odległości – o zasiłkach na dzieci
Norweski system świadczeń socjalnych umożliwia osobie przyjeżdżającej do kraju fiordów uzyskanie zasiłków na określonych członków rodziny pozostających w Polsce. Wśród szeregu dodatków, którymi można wspomóc swoich najbliższych, szczególnie dużą popularnością cieszą się zasiłki rodzinne i opiekuńcze. Tego typu świadczeniami zajmuje się NAV i aby je otrzymać, należy spełnić liczne wymogi, o których piszemy poniżej.

Zasiłek rodzinny a zasiłek opiekuńczy

Rodzice dzieci do 18 roku życia mogą wnioskować o zasiłek rodzinny, którego miesięczna stawka wynosi 970 koron na każde dziecko. Z kolei zasiłek opiekuńczy dotyczy dzieci w wieku od 13 do 23 miesięcy, a jego stawka to aż 7 500 koron miesięcznie na każde dziecko. Dobrą informacją dla świeżo upieczonych rodziców jest to, że zasiłki łączą się. Oznacza to, że istnieje możliwość pobierania jednocześnie zasiłku opiekuńczego i rodzinnego na dzieci w wieku od 13 do 23 miesięcy.
Reklama

Pomoc samotnym rodzicom

Norweski system świadczeń socjalnych przychodzi również z dodatkową pomocą tym, którzy w pojedynkę wychowują dzieci. Samotni rodzice mogą pobierać tzw. rozszerzony zasiłek rodzinny. Oznacza to, że do standardowej miesięcznej kwoty ich zasiłku rodzinnego doliczane jest 970 koron.

Wymogi

NAV stawia konkretne warunki, które należy spełnić, aby otrzymać żądane świadczenie.   Wymogi są prawie identyczne w przypadku obu świadczeń, więc aby otrzymać zasiłek rodzinny lub opiekuńczy, niezbędne jest spełnienie trzech podstawowych warunków:

1. Konieczne jest posiadanie stałego zatrudnienia na umowę o pracę w Norwegii lub prowadzenie własnej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Możliwe jest również pobieranie tego dodatku przez osoby na zasiłku chorobowym albo dla bezrobotnych, ponieważ jest to traktowane na równi z zatrudnieniem.

2. Wnioskujący musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii.

3. Niezbędne jest także posiadanie stałego wspólnego adresu zameldowania z dzieckiem.
Od lipca 2017 roku dodatkowym wymogiem przy wnioskowaniu o zasiłek opiekuńczy jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii lub w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego od minimum pięciu lat.

Spłata wstecz

Zarówno zasiłek opiekuńczy, jak i rodzinny może być spłacany wstecz. Oznacza to, że jeśli przez dany okres ktoś spełniał wszystkie warunki, by pobierać świadczenie, ale z jakiegoś powodu nie robił tego, to może wnioskować o wypłatę należnej mu kwoty za ten przedział czasowy. W przypadku zasiłku opiekuńczego maksymalny okres, za który może się domagać spłaty wstecz to 3 miesiące, natomiast zasiłku rodzinnego – 3 lata.

Dokumentacja

Podjąłeś decyzję o tym, że chcesz wnioskować, okazało się, że spełniasz wszystkie warunki, ale nie wiesz, co dalej? Czas rozpatrywania wniosku może zająć nawet od 12 do 24 miesięcy, dlatego najlepiej od razu zacząć od przygotowania odpowiedniej dokumentacji wymaganej przez NAV. Jest ona taka sama w obu przypadkach:

1. Akt urodzenia dzieci – NAV akceptuje zarówno tłumaczenia na język angielski lub norweski, jak i druki unijne.

2. Akt małżeństwa – tak samo jak w przypadku aktów urodzenia możliwe jest załączenie zarówno tłumaczenia, jak i druku unijnego. Warto jednak wspomnieć, że sam dokument nie jest niezbędny do otrzymania świadczenia. Możliwe jest pobieranie go przez osoby niebędące w związku małżeńskim, o ile dzieci są zameldowane pod jednym adresem z wnioskującym.

3. Umowa o pracę lub bilans od księgowego w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej – wymagane jest udokumentowanie całego okresu, za który ubiega się o zasiłek.

4. Rejestracja z pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt.

5. Odcinki z pensji za obecny rok podatkowy.

6. Dowód tożsamości osoby ubiegającej się o zasiłek.

W przypadku gdy ktoś mieszka w Norwegii krócej niż 5 lat i chce wnioskować o przyznanie zasiłku opiekuńczego, musi udokumentować, że należał do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Co dalej?

Warunki spełnione, cała dokumentacja przygotowana i wysłana, teraz pozostaje już tylko czekać, aż NAV rozpatrzy wniosek i zadecyduje, czy ktoś ma prawo do pobierania zasiłku.
Warto jednak pamiętać, że aby zachować to świadczenie, należy spełniać wszystkie warunki przez cały okres jego wypłacania. Można spodziewać się corocznych kontroli z NAV, mających na celu sprawdzenie, czy nadal ma się prawo, by otrzymywać świadczenie. Niezbędne jest również informowanie NAV o wszelkich zmianach, mogących mieć wpływ na prawo do pobierania zasiłku. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/Monkey Business/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl