Barnetrygd czy „Rodzina 500+”? A może i to, i to?

29.06.2016.
 Barnetrygd czy „Rodzina 500+”? A może i to, i to?
1 kwietnia tego roku ruszył w Polsce program „Rodzina 500+". Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 31 maja wypłacono już ponad 2,2 miliardów złotych w ramach tego projektu. Czy osoby, które korzystają z zasiłku rodzinnego w Norwegii, mogą znaleźć się wśród odbiorców tych pieniędzy?

Wsparcie finansowe w Norwegii

Norweski zasiłek rodzinny (barnetrygd) to jedno z pierwszych świadczeń, o jakie ubiegają się Polacy pracujący w kraju fiordów. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ warunki stawiane przez NAV (norweski urząd pracy i polityki społecznej) są bardzo przystępne, a wysokość świadczenia – atrakcyjna. Mowa tu o 970 koronach miesięcznie na każde dziecko w wieku 0-18 lat, zameldowane pod tym samym adresem, co wnioskujący. Warunkiem przyznania prawa do zasiłku jest osiąganie dochodu w Norwegii z tytułu umowy o pracę/kontraktu bądź prowadzenia działalności gospodarczej oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo kwota może zostać rozszerzona w przypadku samotnego rodzica o kolejne 970 koron.
Reklama

Program rządowy „Rodzina 500+”

Projekt od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji, a ponadto przygotowania do jego realizacji odbywały się w bardzo ekspresowym tempie. Pomijając wszelkie spekulacje i oceny, pewni możemy być kilku następujących faktów. Jest to świadczenie przydzielane jako pomoc w wychowywaniu niepełnoletnich dzieci. Ci, którzy mają pod opieką tylko jedno, muszą spełnić kryterium dochodowe, natomiast od drugiego dziecka wysokość otrzymywanego wynagrodzenia nie ma znaczenia. Pamiętajmy, że dochód osiągnięty w krajach EU/EOG, czyli np. w Norwegii, jest wliczany w dochód rodziny. W Polsce zasiłek jest określany jako świadczenie wychowawcze, jednak w kontekście ustawodawstwa międzynarodowego „500+” traktuje się jak zwykłe świadczenie rodzinne, a więc pełni taką samą rolę jak np. norweskie barnetrygd.

Dwie pieczenie na jednym ogniu?

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o pomocy w wychowywaniu dzieci brzmi następująco: świadczenie wychowawcze („500+”) nie przysługuje tym rodzinom, które już pobierają za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Nie można więc uzyskiwać barnetrygd w Norwegii oraz „500+” w Polsce jednocześnie. Świadczenia realizuje tylko jedno z państw – pierwszeństwo ma to, w którym pracuje się zarobkowo. Często jednak występuje sytuacja, w której oboje rodziców pracuje w różnych krajach. Wtedy świadczenia wypłaca to państwo, na którego terenie zameldowane są dzieci. Jest to jednak drugorzędne kryterium i bierze się je pod uwagę tylko w wyżej przedstawionym przypadku. Natomiast osoby, którym nie przysługuje „500+” na pierwsze dziecko w Polsce z powodu wysokiego dochodu, otrzymają zasiłek na to dziecko z Norwegii.

Dodatek dyferencyjny

Wyobraźmy sobie sytuację, w której rodzina otrzymuje w Polsce świadczenia rodzinne, jednak w tym samym czasie przysługuje jej wyższy zasiłek o podobnym charakterze w Norwegii. Wtedy drugi w kolejności podmiot, oferujący wyższą kwotę (w tym przypadku Norwegia), może wypłacać tzw. dodatek dyferencyjny, który niweluje tę różnicę. W ten sposób rodzina i tak otrzymuje najwyższą kwotę, jaka jej przysługuje, bez względu na to, który podmiot realizuje świadczenia jako pierwszy. Natomiast w przypadku „500+” sytuacja jest odwrotna, gdyż ów zasiłek jest wyższy niż barnetrygd.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MMMik
MMMik 15-11-2019 10:15

a co będzie jeśli:
- rodzice się rowiedli w 2018 r.
500+ było tylko na drugie dziecko (np. rok 2016-2019 do VI) a na pierwsze nie otrzymywał rodzic świadczeń żadnych w PL (tu mieszkają dzieci). Po rozwodzie ani przed rozwodem na dziecko nie wnioskowano o żadne świadczenia (do VII 2019 r.) bo rodzic pracujący w N. wyprowadził się ze wspólnego lokalu w PL.
Czy rodzic opiekujący się dziećmi, w tym chodzi o pierwsze dziecko, może teraz wnioskować do N. o dodatek referencyjny na te pierwsze dziecko, za okres do VI 2019 r?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 27.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl