500+ a zasiłek rodzinny w Norwegii

03.09.2017.
 500+ a zasiłek rodzinny w Norwegii
Norwegia oferuje pracującym w kraju obcokrajowcom szereg zasiłków socjalnych. Jednym z najczęściej pobieranych przez Polaków w Norwegii świadczeniem jest barnetrygd, czyli odpowiednik polskiego zasiłku rodzinnego. Dziś przypominamy, w jaki sposób polskie 500+ wpływa na prawo do pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii.

Barnetrygd – dla kogo?

Barnetrygd to świadczenie przysługujące członkom norweskiego systemu ubezpieczeń. Zasiłek można pobierać na dzieci do momentu ukończenia przez nie 18 roku życia. Warunkiem do uzyskania świadczenia jest wspólny adres z dzieckiem oraz zatrudnienie w Norwegii na umowę o pracę/zlecenie.

Wysokość zasiłku rodzinnego to 970 kr miesięcznie na każde dziecko.

Reklama

Program „500+” w Polsce

Polskie „500+” przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Tylko osoby spełniające kryterium dochodowe mogą liczyć na świadczenia na pierwsze dziecko. Nie ma możliwości pobierania świadczenia rodzinnego w Norwegii przy jednoczesnym otrzymywaniu 500+. To Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), po skontaktowaniu się z odpowiednim urzędem marszałkowskim w Polsce, ocenia, który kraj ma obowiązek wypłacić zasiłek na dzieci.

Aby zachować ciągłość w pobieraniu 500 zł na dziecko, należało złożyć wniosek do 31 sierpnia. Ci, którzy spóźnili się ze złożeniem dobrze wypełnionego wniosku, otrzymają wyrównanie, jednak nie później niż 30 listopada.

Pierwszeństwo w wypłacaniu świadczenia

Jakiś czas po wprowadzeniu w Polsce świadczenia „500+” Norwegia zaczęła cofać decyzje o przyznaniu zasiłku rodzinnego. NAV zaczął analizować, który kraj powinien wspierać rodziców. W przypadku Polaków pracujących w Norwegii często jest tak, że dziecko pozostaje w Polsce z drugim rodzicem. W takiej sytuacji należy ustalić, który kraj ma pierwszeństwo wypłacania świadczeń. Kryteria przy podejmowaniu tej decyzji to: adres zamieszkania dziecka oraz aktywność zawodowa rodziców. Jeśli jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi zamieszkuje w Polsce razem z dzieckiem i tam pracuje, to Polska ma pierwszeństwo wypłacania zasiłku. Jeśli drugi rodzic nie jest aktywny zawodowo, obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje Norwegia, ponieważ to tam odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. 

Jako aktywne zawodowo traktowane są m.in. osoby:
– zatrudnione na umowę o pracę/zlecenie,
– zarejestrowane w KRUS,
– pobierające zasiłek dla bezrobotnych/zasiłek rodzicielski.

W przypadku rodzin wielodzietnych, w których oboje rodziców pracuje, najczęściej jest tak, że Norwegia wypłaca barnetrygd na pierwsze dziecko, natomiast świadczenie na pozostałe dzieci pobierane jest w Polsce. Wypłacany w Norwegii zasiłek zostaje jednak pomniejszony o różnicę między wysokością norweskiego a polskiego świadczenia.

Konsultacje z urzędami marszałkowskimi

Warto pamiętać, że NAV kontaktuje się z odpowiednim urzędem marszałkowskim w sprawie potwierdzenia danych zawartych we wniosku oraz ustalenia prawa do przyznania zasiłku rodzinnego oraz opiekuńczego. Norweski urząd weryfikuje też, czy dana rodzina ma prawo do pobierania świadczenia w Polsce. Nawet jeśli wniosek o 500+ nie został złożony, mimo że rodzina ma do niego prawo, Norwegia nie wypłaci barnetrygd.

500+ a zasiłek opiekuńczy

Inaczej jest w przypadku świadczenia opiekuńczego w Norwegii. Świadczenie 500+ nie wpływa na prawo do pobierania kontantstøtte. Zasiłek ten przysługuje na dzieci między 13 a 24 miesiącem życia, którymi rodzice opiekują się w domu. 1 sierpnia wypłacana w ramach świadczenia kwota zwiększyła się do 7500 kr miesięcznie. Zmieniły się także wymogi dotyczące dokumentacji

Podsumowując, aby pobierać barnetrygd w Norwegii, musisz:
– być członkiem norweskiemu systemu ubezpieczeń,
– być zatrudnionym na umowę o pracę/zlecenie,
– zamieszkiwać pod jednym adresem z dzieckiem/dziećmi,
– nie mieć prawa do świadczenia „500+” w Polsce. 

Są to tylko podstawowe kryteria i wiele zależy także od poprawności dokumentacji załączonej do wniosku o zasiłek rodzinny. Należy jednak pamiętać, że to, w którym kraju pobierany będzie zasiłek, nie jest kwestią wyboru rodziców, lecz wynika z tego, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacaniu świadczenia.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
patryk kowal

03-09-2017 22:55

Muszka, nie wiem jak to zalatwialas, ale masz na jedno w pl i na drugie w no. To już dzis normalne

patryk kowal

03-09-2017 22:53

Wcześnie się obudziliście, tysiące ludzi już oddało NAV owi pięniądze z tytułu 500+. Dlaczego od razu 1go kwietnia 2016 nikt nie napisał jakie są zasady? Teraz okazuje się że trzeba oddać pieniądze dla NAVu których nie dostało sie w Polsce.

Muszka1

03-09-2017 21:38

A najsmieszniejsze jest to ze Norwegia nie chce wyplacac na drugie dziecko odsyla do Polski a Polska takze umywa rece i okazuje sie ze nie przysluguje 500+ na drugie dziecko

Zmieniony ( 09.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl