Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Norweska literatura dziecięca

W tym roku dziewięć wniosków o dofinansowanie z Funduszu Wymiany Kulturalnej, między innymi projekt Fundacji Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych z Gdańska uzyskało dotację na realizację swoich działań. Od października 2008 roku Fundacja rozpoczęła realizację projektu pt. Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce we współpracy z partnerami z Norwegii .

Głównym celem projektu Fundacji jest promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce oraz wymiana dobrych doświadczeń w dziedzinie stymulowania najmłodszych do czytania. Literatura skandynawska budzi niezwykle pozytywne skojarzenia i charakteryzuje się prostym i łatwo dostępnym językiem. Planowane działania mają zaspokoić zapotrzebowanie na dziecięcą literaturę, opisującą i wyjaśniającą trudne oraz ważne tematy, jak starość, przemijanie czy śmierć najbliższych. Norwegia przeżywa w ostatnim czasie złoty wiek w literaturze dziecięcej. Ponad 700 tytułów książek dla dzieci i młodzieży jest wydawanych rocznie w Norwegii i tłumaczonych na wiele języków.

 

Projekt będzie realizowany przez 15 miesięcy na terenie całego kraju oraz w Norwegii. W ramach działań wydane zostaną dwie książki, które będą przekazywane bezpłatnie bibliotekom publicznym oraz organizacjom odpowiedzialnym za wychowywanie najmłodszych. Część nakładu zostanie przekazana Partnerowi norweskiemu celem dystrybucji do bibliotek, z przeznaczeniem dla polskich rodzin mieszkających w Norwegii. Inauguracja projektu odbędzie się podczas konferencji  3.Bałtyckich Spotkań Ilustratorów 26 listopada 2008r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Przewidziane jest między innymi spotkanie z Hilde Ringen Kommedal, autorką książki Czy tata płacze? i wystawa literatury dziecięcej. W 2009r. zaplanowano szereg spotkań promocyjno – warsztatowych oraz wiele działań medialnych. W marcu odbędzie się spotkanie w Gdańsku, które obejmie między innymi udział Gaute Heivoll, autora drugiej książki Niebo za domem oraz wykład Kristin Ørjasæter Dyrektorki Norweskiego Instytutu Książki Dziecięcej. W kwietniu planowana jest podróż do Oslo kilkunastoosobowej grupy. Odbędą się tam spotkania z norweskimi artystami, uczestnikami studiów dla pisarzy literatury dziecięcej oraz przedstawicielami instytucji i organizacji literackich. Celem wyjazdu jest zapoznanie z norweską literaturą dla dzieci i jej autorami, wymiana doświadczeń w propagowaniu czytelnictwa oraz nawiązanie kontaktów w Norwegii w celu dalszej współpracy. Konferencje odbędą się w październiku przyszłego roku w Poznaniu i Krakowie, listopad w Warszawie, a grudniowa konferencja w Gdańsku zostanie połączona z zakończeniem projektu.


Źródło: fiso.org.pl

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok