Podatki w Norwegii

Zostały ci dwa tygodnie, aby móc skorzystać z możliwości elektronicznego rozliczenia

info@multinor.no

13 lutego 2019 10:38

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.pl/royalty free

Z podatku w Norwegii można rozliczyć się na dwa sposoby: elektronicznie za pomocą systemu Altinn lub w formie papierowej poprzez uzupełnienie wydrukowanego skattemeldingu i odesłanie go do urzędu. Ten drugi sposób jest bardziej skomplikowany i ma swoje ograniczenia. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Rozliczenie papierowe

Podatnik, który nie jest elektronicznym użytkownikiem systemu Altinn, musi rozliczyć się z urzędem skarbowym papierowo, tj. wysyłając skattemelding pocztą. Pamiętaj, że skattemelding także przyjdzie do ciebie drogą pocztową. Urząd rozpoczyna wysyłkę skattemeldingów na początku kwietnia.
Reklama

Krótszy termin

Najważniejszym, o czym warto wspomnieć na samym początku, jest fakt, że rozliczenie papierowe musi zostać wysłane najpóźniej 30 kwietnia. Nie ma możliwości przedłużenia okresu składania zeznań papierowych. Jeżeli więc nie zdążysz zebrać potrzebnej dokumentacji do tego dnia, twoje rozliczenie nie zostanie uznane.

Dłuższe oczekiwanie

Jeżeli rozliczysz się z podatku w formie papierowej, twój wynik rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør) także przyjdzie do ciebie w formie papierowej – pocztą. Oznacza to, że będziesz oczekiwał na niego dłużej niż elektroniczni użytkownicy. Ponadto podatnicy, którzy rozliczyli się z urzędem na papierze, otrzymają wynik rozliczenia najwcześniej w drugiej turze, tj. w sierpniu.

Nieprawidłowy adres powoduje problemy

Jak zostało to wspomniane wcześniej, osoba bez możliwości zalogowania się do systemu Altinn, by złożyć rozliczenie, otrzyma skattemelding pocztą. Pocztą przyjdzie do niej także skatteoppgjør i ewentualny czek ze zwrotem lub faktura do zapłaty. Jeżeli masz nieprawidłowy adres w Folkeregisteret lub adres korespondencyjny poza granicami Norwegii, to ryzykujesz, że dokumenty podatkowe nie dotrą do ciebie na czas lub nie dotrą wcale. Przed okresem rozliczeń podatkowych zaktualizuj adres.

Rozliczenie elektronicznie – jeszcze masz na to szansę

Jeżeli założysz konto w systemie Altinn do 1 marca 2019, to twój skattemelding za rok 2018 przyjdzie do ciebie elektronicznie – na skrzynkę Altinn. Oznacza to, że będziesz wówczas mógł rozliczyć się drogą elektroniczną i uniknąć niepotrzebnego stresu związanego np. z pracą poczty lub krótszym terminem rozliczeń.

Jak stać się elektronicznym użytkownikiem?

Masz numer personalny (D-nummer lub Fødselsnummer)? To już połowa pracy za tobą! Teraz wystarczy wybrać sposób logowania. Najłatwiejszym jest logowanie MinID. Wystarczy, że zamówisz kody MinID, które przyjdą do ciebie drogą pocztową. Zanim zamówisz kody, zaktualizuj adres w Folkeregisteret! Z tymi kodami będziesz mógł założyć nowe konto w systemie Altinn. Warto wiedzieć, że zakładając konto w systmie Altinn, zakładasz je także w systmienie Nav lub Helfo. Alternatywną opcją są też kody Altinn lub token bankowy z możliwością logowania BankID. Token możesz zamówić w swoim banku. Pamiętaj, że nie wszystkie tokeny mają możliwość logowania BankID. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl