Ulga 10%: dla pracujących pierwsze lata w Norwegii

08.05.2018.
Ulga 10%: dla pracujących pierwsze lata w Norwegii
Zniżka 10% jest ulgą podatkową przyznawaną pracownikom przez Skatteetaten podczas pierwszych dwóch lat stałego pobytu w Norwegii. By z niej skorzystać, trzeba spełnić określone wymogi, a także złożyć odpowiednią dokumentację.

Czym jest ulga 10%?

Ulga 10% jest ulgą podatkową pozwalającą na odjęcie 10% rocznego dochodu od podstawy opodatkowania, co skutkuje mniejszą sumą należnego do zapłacenia podatku. Odpis ten może zwiększyć zwrot podatku lub zmniejszyć dopłatę. Największy możliwy odpis, jaki można uzyskać z tytułu tej ulgi, to 40 000 NOK.
Reklama

Kto się do niej kwalifikuje?

Ulga 10% często wykorzystywana jest przez Polaków pracujących pierwszy lub drugi rok w Norwegii lub udających się do kraju fiordów wyłącznie na krótkie prace sezonowe. Dlaczego tak jest? Rozliczenie się z ulgą 10% przysługuje jedynie przez pierwsze dwa lata od momentu uzyskania rezydencji podatkowej.

Rezydencję podatkową osiąga się automatycznie w momencie, gdy przebywa się w Norwegii dłużej niż 183 dni w ciągu 1 roku lub 270 dni w ciągu 3 lat. Oznacza to, że jeśli jest to twój pierwszy lub drugi rok pracy w Norwegii – kwalifikujesz się do otrzymania tej ulgi. Jeżeli natomiast nie przekraczasz wyznaczonego limitu dni pobytu, możesz rozliczać się z ulgą 10% przez więcej niż dwa lata.

W przypadku gdy oboje małżonków pracuje w Norwegii, mogą rozliczać się z ulgą 10% tylko, jeśli oboje spełniają warunki rozliczenia się w tym odpisie. To oznacza, że jeśli jedno z małżonków posiada już rezydencję podatkową, drugie nie może rozliczać się z wykorzystaniem ulgi 10%.

Jeśli jesteś marynarzem lub pracownikiem off-shore, co roku możesz rozliczać się z uwzględnieniem ulgi 10% z racji pracy na morzu.

Jaką dokumentację muszę złożyć?

Do uzyskania ulgi 10% nie potrzeba wielu dokumentów, ale warto postarać się, by skompletować je wszystkie w poprawnej formie.
Dokumenty potrzebne do rozliczenia z ulgą 10%:
- roczne zestawienia dochodów od wszystkich pracodawców,
- skattemelding - wstępnie wyliczone rozliczenie podatkowe,
- innsynsrapport - zestawienie zaraportowanych dochodów, pobierane z systemu Altinn,
- kody - potrzebne do logowania w systemie Altinn.
Osoby, które nie posiadają konta elektronicznego, miały czas do 30 kwietnia, by rozliczyć się papierowo. Jeśli masz dostęp do Altinn, możesz jeszcze rozliczyć się elektronicznie przez internet, załączając potrzebne pliki. By rozliczyć podatek elektronicznie, trzeba mieć konto na portalu Altinn oraz kody potrzebne do logowania. Dla posiadaczy tokenów istnieje również opcja logowania przez kod z nich wygenerowany.

Czy przysługują mi też inne ulgi podatkowe?

Ulgę 10% można korzystnie połączyć z rozliczaniem w drugiej klasie podatkowej. Druga klasa przysługuje osobom, których współmałżonek nie przekroczył określonego dochodu brutto w roku 2017. Maksymalny dochód wynosi 46 640 NOK (ok. 21 296 zł) w ciągu roku. Dodatkową dokumentacją wymaganą do uzyskania ulgi jest: akt małżeństwa, zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodu małżonka oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem pod jednym adresem przez cały rok 2017.

Dokumenty muszą zostać złożone w dwóch kopiach – oryginalny dokument oraz jego tłumaczenie na język norweski lub angielski. W przypadku wspólnego zamieszkania z małżonkiem w Norwegii, nie jest wymagane składanie dodatkowej dokumentacji o wspólnym zameldowaniu, gdyż urząd norweski posiada już potrzebne informacje.

Rozliczenie z ulgą 10% opłaca się jedynie osobom, które samodzielnie ponosiły koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem podczas pobytu w Norwegii. Jeżeli pracodawca zapewniał ci mieszkanie oraz wypłacał dietę, a kwota ta jest większa niż 10% twojego dochodu, to ulga 10% nie będzie ci się opłacała.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl