To powinieneś wiedzieć o rozliczeniu podatkowym w Norwegii Podatki w Norwegii
info@multinor.no 16 marca 2016
13:36

To powinieneś wiedzieć o rozliczeniu podatkowym w Norwegii

Skomentuj
Rozliczenie podatku fotolia.com - royalty free
Warto poznać szczegóły związane z rozliczeniem podatkowym w Norwegii – im szerszą wiedzę o swoich prawach posiadasz, tym większe masz szanse na osiągnięcie wysokiego zwrotu. Dziś przybliżymy podstawowe informacje związane ze składaniem zeznań podatkowych do Norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten).
– Razem z kolegami zacząłem w tym roku pracę w Norwegii. Dowiedzieliśmy się od naszego szefa, że wkrótce dostaniemy wstępne rozliczenia z urzędu skarbowego. Czy musimy coś z nimi zrobić? – zastanawia się pan Janusz z Bergen.

Kiedy można złożyć zeznanie podatkowe?

Nadchodzący sezon podatkowy rozpocznie się 31 marca 2016 roku. Tego właśnie dnia Skatteetaten rozpocznie wysyłkę wstępnych rozliczeń podatkowych (selvangivelse) do wszystkich podatników. Selvangivelse to zestawienie zaraportowanych w trakcie poprzedniego roku podatkowego informacji o osiągniętym dochodzie, pobieranych zasiłkach, majątku i potrąconej z pensji zaliczce na poczet podatku. W selvangivelse znajdują się również informacje o przysługujących odpisach od podatku.

Jak rozliczyć się z podatku w Norwegii?

W Norwegii od lat funkcjonuje internetowy system Altinn, który służy między innymi do kontaktowania się ze Skatteetaten i składania zeznań podatkowych.

Dzięki niemu każdy, kto do 1 marca 2016 został użytkownikiem elektronicznym (e-bruker) poprzez założenie konta w portalu MinID, może rozliczyć się z podatku drogą elektroniczną. Po zalogowaniu się na konto w systemie Altinn 31 marca, powinieneś już znaleźć w skrzynce odbiorczej swoje wstępne rozliczenie podatku. Jeśli jakiekolwiek dane związane z Twoim dochodem są nieaktualne lub chcesz skorzystać z jakiegoś odpisu, możesz nanieść zmiany w swoim elektronicznym zeznaniu i odesłać je do urzędu.

Jeśli przed początkiem marca nie zamawiałeś kodów PIN i nie zakładałeś własnego hasła do konta internetowego, otrzymasz wstępne rozliczenie podatkowe pocztą tradycyjną. Rozliczenie można złożyć do urzędu w formie papierowej. Przesyłka zawierająca Twoje selvangivelse adresowana jest na Twój adres, który figuruje w norweskim rejestrze ewidencji ludności – folkeregisteret.

Warto upewnić się, jakie informacje dotyczące Ciebie i są zarejestrowane. Jeśli są nieaktualne, masz jeszcze czas, by złożyć formularz zmiany meldunku lub adresu korespondencyjnego i mieć pewność, że Twoje rozliczenie trafi pod właściwy adres. Formalność zmiany danych adresowych zajmuje około tygodnia.

Jakie są korzyści rozliczenia podatkowego?

Polacy pracujący w Norwegii mają prawo do skorzystania z wielu odpisów, co pozwoli osiągnąć wyższy zwrot podatku. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wnioskował o przyznanie konkretnych odliczeń, jeśli spełniasz określone przez Skatteetaten warunki.

Wielu pracowników zagranicznych może starać się o przyznanie drugiej klasy podatkowej pozwalającej na zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Prawo do niej mają podatnicy utrzymujący swojego współmałżonka, który nie osiągnął wystarczająco wysokiego dochodu brutto (za rok 2015 nie mógł on przekroczyć 44 751 NOK).

Jeśli w roku 2015 lub 2014 rozpocząłeś pracę w Norwegii, może przysługiwać Ci standardowy odpis dla zagranicznych pracowników polegający na odliczeniu od podatku 10 procent osiągniętego dochodu brutto.

Bardzo korzystną formą rozliczenia w Norwegii status pendler przysługujący pracownikom, którzy muszą z racji warunków zatrudnienia nocować poza stałym miejscem zamieszkania. Podatnicy, którzy odwiedzają swoją rodzinę w Polsce, lub osoby samotne podróżujące wystarczająco często między tymczasowym mieszkaniem w Norwegii a własną lub wynajmowaną nieruchomością, mogą mieć prawo do skorzystania ze statusu pendler. Dzięki niemu można odliczyć od podatku koszty wyżywienia, zakwaterowania i podróży między Polską i Norwegią.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl