Podatki w Norwegii

Ruszyły rozliczenia podatkowe – sprawdź swoje Selvangivelse

Udostępnij
na Facebooku
Ruszyły rozliczenia podatkowe – sprawdź swoje Selvangivelse


W Altinie opublikowane zostały wstępne rozliczenia podatkowe. Podatnicy w Norwegii czekali na ten dokument, żeby móc rozliczyć się z podatku za 2014 rok i odzyskać nadpłacony podatek. Ruszył sezon podatkowy!Od dziś można rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym i odzyskać swój nadpłacony podatek. Zeznanie do urzędu skarbowego można złożyć po otrzymaniu od Skatteetaten wstępnego rozliczenia podatkowego, czyli Selvangivelse. Większość podatników już dziś znajdzie je na swoim profilu w serwisie Altinn. Należą do nich wszyscy ci, którzy zaktualizowali swoje dane kontaktowe przed 1 marca. Pozostali otrzymają dostęp do swojego rozliczenia w poniedziałek 23 marca. Norweskie media informują, że ze względu na duże zainteresowanie podatników sprawdzeniem swojej sytuacji podatkowej w Altinn, serwis ten może mieć chwilowe problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.

Selvangivelse 2014

Selvangivelse to dokument sporządzany przez Skatt, zawierający wykaz dochodów, odliczeń, informacje na temat posiadanego majątku, a także ewentualnych długów podatnika. Na jego podstawie dokonuje się rozliczenia podatkowego. Każdy podatnik ma obowiązek przejrzenia danych zawartych na tym zestawieniu, gdyż na podatniku spoczywa obowiązek korekty ewentualnych błędów czy braków we wstępnym rozliczeniu podatkowym.

Oblicz za darmo swój zwrot >>

Sprawdź swoje ulgi


Jednak osobom, które mają możliwość skorzystania z ulg i odliczeń, polecamy bardzo dokładnie przyjrzeć się Selvangivelse. Jeśli nie ma tam ujętych wszystkich przysługujących danej osobie odpisów należy samodzielnie skorygować zeznanie podatkowe, aby zostały one uznane. Rozliczenie można szybko i wygodnie sporządzić oraz przesłać elektronicznie. Potrzebne będą w tym celu kody do logowania. Jeśli nie możesz znaleźć starych kodów nowe możesz zamówić tutaj>>

Na jakie odpisy możesz liczyć?


Wśród Polaków przebywających w Norwegii najpopularniejszym rozliczeniem jest status pendler. Przysługuje on osobom, które pokrywają koszty utrzymania w Norwegii (mieszkanie, wyżywienie, energia elektryczna itp.) oraz regularnie podróżują do Polski. Jeśli podróżują do rodziny wystarczą trzy podróże w ciągu roku (w tą i z powrotem). W przypadku osób podróżujących do mieszkania czy domu w Polsce tych podróży musi być znacznie więcej, bo minimum raz na trzy tygodnie. Wielu rodaków korzysta także z ulgi w drugiej klasie podatkowej. Odpis ten przewidziany jest dla osób, których współmałżonek nie pracował lub uzyskał niski dochód w poprzednim roku. Tym, którzy nie mogą skorzystać ze wspomnianych wyżej wariantów polecamy sprawdzić czy mogą skorzystać ze zniżki 10%. Przeznaczona jest dla osób, które chcą się rozliczyć za pierwszy lub drugi rok pracy w Norwegii. Ze specjalnych ulg mogą skorzystać rybacy oraz marynarze. Wiele osób może liczyć także na odpisy ze względu na zaciągnięty kredyt.

Sprawdź ile uzyskasz zwrotu podatku

Terminy, korzyści, zalety szybkiego rozliczenia


Zeznanie podatkowe trzeba złożyć do końca kwietnia. Jeśli podatnik ma problem z dochowaniem tego terminu może rozliczyć się do końca maja. W tym celu należy zgłosić norweskiemu urzędowi podatkowego ten fakt. W systemie Altinn trzeba zostawić prośbę o przedłużenie terminu rozliczenia  i odpowiednio uzasadnić swoje opóźnienie. Ta opcja możliwa jest tylko w przypadku rozliczeń elektronicznych. Papierowo można rozliczyć się tylko do końca kwietnia.

Dlaczego warto rozliczyć się już w pierwszych dniach sezonu podatkowego? Przede wszystkim, żeby móc spokojnie przygotować wszystkie dokumenty i w przypadku ewentualnego błędu mieć czas na jego skorygowanie. Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy wielu Polaków przylatuje na święta do Polski. Można przy okazji uzyskać potrzebne dokumenty z polskich urzędów, banków czy innych instytucji, wydających dokumenty niezbędne do przedłożenia norweskiemu urzędowi podatkowymi wraz z rozliczeniem podatkowym. Poza tym, jest duże prawdopodobieństwo, że czym szybciej się rozliczymy, tym wcześniej możemy liczyć na otrzymanie wyniku rozliczenia podatkowego, a przede wszystkim zwrotu nadpłaconego podatku. Pierwsze wyniki urząd podatkowy publikuje pod koniec czerwca. Nadpłacony podatek powinien znaleźć się na koncie bankowym podatknika do 2 tygodni od daty wydania ostatecznego wyniku rozliczenia. Ewentualne zwroty podatku w postaci czeku wysyłane są pocztowo. Czas doręczenia zależy już od operatora pocztowego. Szybkie rozliczenie daje szansę na otrzymanie pieniędzy ze zwrotu jeszcze w wakacje.


Rozliczenie on-line >>

 
zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl