Podatki w Norwegii

Rozliczenia podatkowe za 2018 rok – sprawdź, co uległo zmianie

info@multinor.no

13 stycznia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5

Podatki. fotolia.com/ royalty free

Wielkimi krokami zbliża się sezon rozliczeń podatkowych w Norwegii. Z tego powodu przypominamy, że wraz z początkiem 2018 roku zostały wprowadzone pewne zmiany dotyczące zeznań podatkowych. W dzisiejszym artykule opisujemy, co się zmieniło.

Druga klasa podatkowa

Jeszcze parę lat temu o drugą klasę mogły się ubiegać osoby samotnie wychowujące dzieci, a jeszcze do zeszłego roku także te, których małżonek osiągał niski dochód lub nie osiągał go wcale. Od 2018 roku druga klasa została całkowicie zlikwidowana. Pamiętaj jednak, że jeżeli miałeś prawo do drugiej klasy w 2017 roku lub wcześniej, nadal możesz złożyć korektę podatkową za te lata i odzyskać podatek.

Dzienna stawka diety dla pendlera

Wysokość dziennej kwoty diety, którą można było odliczyć od podatku, zależała głównie od rodzaju zakwaterowania w Norwegii. Stawki diety zmieniały się nieznacznie każdego roku, dlatego nikt szczególnie nie zwracał na nie uwagi. Jednakże od 2018 roku jeden z rodzajów zakwaterowania wyklucza możliwość uwzględnienia w swoim rozliczeniu dotychczasowej stawki diety. Poniższa tabela przedstawia, jak wyglądało to przez ostatnie 2 lata podatkowe, a jak wyglądają dzienne stawki diety obecnie.

Zmiany w stawkach diety za każdy dzień pobytu w Norwegii

Rodzaj zakwaterowania w Norwegii Stawka diety/1 dzień pobytu w 2016 r. Stawka diety/1 dzień pobytu w 2017 r. Stawka diety/1 dzień pobytu w 2018 r.
mieszkanie/barak/pokój z dostępem do kuchni 200 NOK 205 NOK -
mieszkanie/barak/pokój bez dostępu do kuchni 307 NOK 315 NOK 159 NOK
Hotel bez zapewnionego wyżywienia 710 NOK 733 NOK 569 NOK
Hotel z zapewnionym śniadaniem - - 455 NOK
kierowcy TIR-ów 300 NOK 300 NOK 300 NOK

(źródło: http://www.skatteetaten.no/no/Tabeller-og-satser/Forskuddssatser-for-trekkfri-kostgodtgjorelse/)

Jeżeli w 2018 roku miałeś w mieszkaniu dostęp do kuchni, to niestety nie będziesz mógł ubiegać się o odpis kosztów poniesionych na wyżywienie w Norwegii. Pamiętaj natomiast, że w statusie pendler nadal można odliczyć koszty poniesione za:
  • podróże z mieszkania w Norwegii do pracy,
  • podróże między Polską a Norwegią,
  • zakwaterowanie,
  • prąd,
  • odsetki od kredytu hipotecznego,
  • odpis rodzicielski (opłaty za przedszkole lub niektóre zajęcia pozalekcyjne).

Możliwość odliczenia kosztów zakwaterowania w Norwegii

Osoba rozliczająca się w statusie pendler do 2017 mogła uwzględniać w swoim rozliczeniu koszty poniesione na mieszkanie w Norwegii bez żadnych dodatkowych wymogów. Od 2018 roku można będzie odliczać te koszty tylko przez pierwsze 24 miesiące pobytu w Norwegii. Oznacza to, że dotychczasowy pendler może uwzględnić w swoim rozliczeniu koszty za mieszkanie poniesione w 2018 i 2019. Natomiast każda osoba nowo przybyła do Norwegii będzie mogła odliczyć te koszty przez pierwsze 24 miesiące od momentu przyjazdu. Od tej zasady istnieje jednak ustępstwo: jeżeli podatnik zmieni zarówno miejsce pracy, jak i miejsce zamieszkania na inną gminę w Norwegii, jego 24 miesiące naliczać się będą od nowa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MultiNOR Konsultant

14-01-2019 08:27

Pokój/mieszkanie z dostępem do kuchni oznacza, że osoba mieszkająca w nim ma możliwość gotowania. Pokój/mieszkanie bez dostępu do kuchni oznacza, że lokator nie ma możliwości gotowania.

boj fra oszlo

14-01-2019 01:13

S83 napisał:
Vico też mnie to zastanawia, dużo firm oferuje zakwaterowanie z dostępem do kuchni z tzw. szweckim stołem. Napiszę email do Skatt by rozwineli to stwierdzenie a jak nic sęsownego nie odpiszą to się poprostu rozliczne z dietą 159nok

...my jusz som amerykany

Vico

13-01-2019 08:55

Co to znaczy pokój z dostępem do kuchni czy też pokój bez dostępu do kuchni bo można to różnie zrozumieć - chodzi o to czy w zakwaterowaniu zapewnione jest wyżywienie czy sam zapewniasz sobie wyżywienie ???

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl