Przedłużenie terminu na rozliczenie podatkowe: jak to zrobić?

23.04.2018.
Przedłużenie terminu na rozliczenie podatkowe: jak to zrobić?
4 kwietnia Skatteetaten rozesłał wstępne rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Zebranie potrzebnej dokumentacji do zeznania podatkowego przed 30 kwietnia może się jednak okazać trudne, zważywszy na czas oczekiwania na niektóre dokumenty. Wyjściem z takiej sytuacji jest przedłużenie terminu złożenia rozliczenia do 31 maja.

Do kiedy trzeba rozliczyć się z podatku?

Podstawowy termin rozliczenia podatkowego przewidziany przez urząd mija ostatniego dnia kwietnia. 30 kwietnia to ostateczny dzień składania rozliczeń papierowych – osoby składające swoje zeznanie w takiej formie nie mają możliwości wydłużenia terminu. W przypadku gdy urząd nie otrzyma naszego rozliczenia, przyjmie informacje i wartości zawarte na skattemeldingu.
Reklama
Skorygować zeznanie można dopiero po otrzymaniu z urzędu ostatecznego wyniku rozliczenia. Dokumenty te wysyłane są podatnikom w trzech turach: od końca czerwca do końca października. Wówczas w ciągu 6 tygodni od otrzymania wymienionego dokumentu można złożyć korektę podatkową, która daje szansę na uwzględnienie należnych ulg oraz ewentualne skorygowanie błędnych danych.

Natomiast podatnicy, którzy rozliczają się elektronicznie za pośrednictwem systemu Altinn, mogą przesunąć termin złożenia zeznania podatkowego do 31 maja. Zmiana ta jest darmowa i nie wpływa negatywnie na wynik rozliczenia.

Zrób to sam!

By przedłużyć termin składania zeznania podatkowego, należy przede wszystkim mieć dostęp do systemu Altinn. Można się do niego zalogować na kilka sposobów:
Najpopularniejsze sposoby logowania do systemu Altinn
Kody MinID Należy wpisać numer personalny, hasło i kod z zestawu, o który poprosi system. Zestaw 20 kodów nie traci swojej ważności, więc jeśli masz kody sprzed kilku lat, nadal możesz zalogować się przy ich użyciu. Posiadając je, lepiej nie zamawiać kolejnych kodów, ponieważ już w momencie dokonania zamówienia te dotychczas używane stracą ważność, a na nowe czeka się kilka dni.
BankID Niezbędne są: numer personalny, hasło do systemu oraz kod z tokena bankowego, czyli generatora kodów otrzymanego z banku. Ten sposób logowania wymaga aktywacji usługi w banku.
Kody Altinn Zestaw 30 jednorazowych kodów. Przy logowaniu za ich pomocą nie trzeba podawać hasła do systemu. Za wadę tego sposobu logowania może jednak uchodzić to, że każdego kodu da się użyć tylko jednokrotnie. Zestaw może się więc skończyć i zaistnieje potrzeba zamówienia nowego.
Hasło SMS Po wpisaniu numeru personalnego i hasła system wysyła do użytkownika hasło SMS, po wpisaniu którego uzyskuje on dostęp do strony. Jest to przydatne w przypadku, gdy na przykład zgubiliśmy nasze kody.

Co po zalogowaniu?

W zakładce „alle skjema” wystarczy wpisać „RF-1125”, kliknąć formularz o nazwie Søknad om utsatt frist for levering av skattemelding for formues- og inntektsskatt - lønnstakere og pensjonister m.v. 2017 (RF-1115) i nacisnąć Start tjeneste.

Formularz należy uzupełnić o potrzebne dane i podać przyczynę składania wniosku, a następnie wysłać za pośrednictwem systemu Altinn.

Złożenie wniosku o przedłużenie terminu rozliczenia podatkowego jest możliwe tylko do 30 kwietnia 2018 roku.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl