Podatniku, już teraz przygotuj dokumenty do rozliczenia podatkowego Podatki w Norwegii
info@multinor.no 22 marca 2017
08:00

Podatniku, już teraz przygotuj dokumenty do rozliczenia podatkowego

Skomentuj
Już 4 kwietnia użytkownicy systemu Altinn otrzymają swoje wstępne rozliczenie podatkowe screenshot/altinn.no
4 kwietnia norweski urząd podatkowy udostępni użytkownikom systemu Altinn wstępne rozliczenie podatkowe. Dlatego już teraz warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, by rozliczyć się na czas.
Już 4 kwietnia Skatteetaten udostępni Skattemelding – wstępne rozliczenie podatkowe –użytkownikom systemu Altinn. Urząd zacznie też rozsyłać zeznania w wersji papierowej. W tym roku, ze względu na przypadającą 16 kwietnia Wielkanoc, jest jeszcze mniej czasu niż zazwyczaj na rozliczenie się z podatku i gromadzenie niezbędnej dokumentacji.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii
Użytkownicy systemu Altinn będą mogli w kilka chwil pobrać wstępne zeznanie podatkowe za rok 2016. Pozwoli im to na wygodne przygotowanie zeznania podatkowego i bezproblemowe odesłanie go do urzędu. W gorszej sytuacji są jednak podatnicy, którzy będą rozliczać się za pomocą zeznań papierowych. Skattemelding trafi do ich rąk dopiero kilka dni po 4 kwietnia, co jeszcze bardziej skróci czas na przygotowanie zeznania podatkowego. Co zatem zrobić, by rozliczyć się na czas?

Przygotowanie do rozliczenia podatkowego

Przede wszystkim należy jak najszybciej zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Odpis, z którego najczęściej korzystają Polacy pracujący w Norwegii, to status pendler. Przysługuje on podatnikom, którzy przynajmniej 3 razy w 2016 roku podróżowali do rodziny w Polsce (tam i z powrotem), a także samodzielnie pokrywają koszty wyżywienia i mieszkania w Norwegii. Równie popularna jest druga klasa podatkowa, którą można łączyć z pendlerem. Przysługuje ona podatnikom, których małżonek osiągnął w 2016 r. dochód niższy niż 45 870 NOK brutto, czyli około 21 540 PLN brutto. Polacy często korzystają również z odpisu odsetek od kredytu hipotecznego, a rodacy pracujący od niedawna w Norwegii, którzy nie podróżują regularnie do Polski, mogą rozliczać się korzystając z ulgi 10 %. 
Dokumenty potrzebne do poszczególnych statusów
Ulga 10% Zestawienie dochodów od pracodawcy i/lub NAV, kody PIN do logowania w systemie Altinn, Skattemelding
II klasa podatkowa Akt małżeństwa, zestawienie dochodów od pracodawcy i/lub z NAV, zaświadczenie o dochodach współmałżonka w 2016 r., zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem w 2016 r., kody PIN do logowania w systemie Altinn, Skattemelding
Pendler Akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka, zestawienie dochodów od pracodawcy i/lub z NAV, zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem i/lub dzieckiem w 2016 r., potwierdzenia odbytych podróży kody PIN do logowania w systemie Altinn, Skattemelding
Odsetki od kredytu Dodatkowo: przetłumaczone zaświadczenie z banku o wysokości zapłaconych odsetek w 2016 r.

Czy można przedłużyć termin składania zeznania podatkowego?

Termin złożenia rozliczenia podatkowego w tym roku mija 30 kwietnia. Podatnicy rozliczający się za pośrednictwem systemu Altinn mogą złożyć wniosek o przedłużenie terminu rozliczenia do 31 maja. W gorszej sytuacji są podatnicy rozliczający się papierowo. Dla nich 30 kwietnia jest terminem ostatecznym, a czas na gromadzenie niezbędnej dokumentacji w tym roku jest krótszy z uwagi na zamknięte urzędy w okresie Wielkanocy. Dodatkowo, należy pamiętać o dokonaniu rejestracji aktualnego miejsca zamieszkania, by uniknąć opóźnienia związanego z dokumentacją wysłaną pod niewłaściwy adres. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl