Poczekajcie z wydawaniem zwrotu podatku…

29.05.2015.
Poczekajcie z wydawaniem zwrotu podatku…

...aby uniknąć przykrych zaskoczeń. Jeśli zapomnieliście o jednej z licznych opłat, odpowiednie instytucje odciągną je ze zwrotu podatku.


Zapomnieliście opłacić licencję NRK? A może uciekła Wam z głowy opłata rocznego podatku za samochód? Możecie być niemal na 100% pewni, że Statens Innkrevingssentral (SI, państwowa instytucja zajmująca się windykowaniem należności) ściągnie należności z czekającego na Was zwrotu podatku.


- Trzeba pamiętać o swoich zobowiązaniach względem państwa norweskiego, zanim się rozdysponuje przyszły zwrot podatku. Wiadomo, że dla wielu rodaków ta kwota oznacza dobre wakacje za granicą, wpłatę wkładu własnego do kredytu czy nowe auto, ale lepiej poczekać na ostateczną kwotę na koncie bankowym i wtedy planować wydatki. W innym przypadku można się boleśnie rozczarować - zauważa Borys Borowski z MultiNOR.

Już od 28 maja SI zaczęło wysyłać do 62 000 podatników w Norwegii listy, w których informuje o możliwym wyegzekwowaniu długu. SI będzie pobierać 190 różnych typów opłat, np. zalegającą licencję za państwową telewizję, mandaty czy spłaty kredytu studenckiego.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu podatników planuje budżet z wykorzystaniem zwrotu podatku co do korony, a my psujemy te plany i pobieramy zaległe należności. Dobrą stroną tej sytuacji jest to, że część długów zostanie w całości spłaconych, a część znacznie się zmniejszy - powiedziała Christel Halsen, dyrektor SI.

SI nie jest jednak jedyną instytucją, która może się ubiegać o ściągnięcie długów ze zwrotu podatku, może to jeszcze zrobić organ windykacyjny NAV, NAV Innkreving oraz naczelnicy urzędów skarbowych. Należy pamiętać, że pobranie należności ze zwrotu podatku jest nieco tańsze, niż w wyniku procesu sądowego (omijają nas wtedy dodatkowe opłaty sądowe).

W zeszłym roku należności w wysokości ok. 250 milionów koron ściągnięto z 30 000 norweskich podatników.

Źródło: siste.no, nettavisen.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 21.12.2017. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl