Ostatnia szansa na wysłanie rozliczenia podatkowego Podatki w Norwegii
info@multinor.no 28 maja 2019
08:44

Ostatnia szansa na wysłanie rozliczenia podatkowego

Skomentuj
podatki fotolia.pl/royalty free
Okres rozliczeń podatkowych dobiega końca. Osoby, które chcą odliczyć dodatkowe ulgi, mają już tylko 4 dni na przygotowanie rozliczenia. Nieprzesłanie sprawdzonego rozliczenia skutkuje zaakceptowaniem przez urząd wstępnie przygotowanego dokumentu. Jeżeli Skattemelding zawiera błędy, to podatnik ponosi za nie odpowiedzialność.
Użytkownicy elektroniczni, czyli korzystający z serwisu Altinn, mogą dostarczyć urzędowi swoje rozliczenie do końca maja. To ostatnia szansa na uzyskanie dodatkowych odpisów, a także na uniknięcie wysokich dopłat i korekty podatkowej. Nieskontrolowanie zeznania podatkowego, które przygotował urząd, może skutkować podaniem Skattetaten niepoprawnych informacji, a w konsekwencji spowodować też szereg nieprzyjemności ze strony urzędu.
Reklama

Poprawność rozliczenia

Za poprawność dostarczonego do urzędu rozliczenia odpowiedzialny jest podatnik. Jeżeli z powodu zaniedbania lub nieumiejętnego sprawdzenia dokumentu urząd otrzyma błędnie wypełnione zeznanie podatkowe, z pewnością skontaktuje się z zainteresowanym. Warto pamiętać, że urząd ma prawo do weryfikacji poprawności rozliczenia nawet kilka lat po jego nadesłaniu. Wszelkie nieprawidłowości muszą zostać wyjaśnione, a ewentualne różnice w wysokości przyznanych ulg lub zwrotu podatku uregulowane przez podatnika.

Na to zwróć uwagę

Co roku Urząd Podatkowy przygotowuje wstępne rozliczenia podatkowe (Skattemelding). Dokument sporządzany jest na podstawie zaraportowanych przez pracodawcę informacji o dochodzie oraz zaliczce na poczet podatku dochodowego, a  także danych z karty podatkowej zamówionej na dany rok. Po otrzymaniu tak przygotowanej dokumentacji z urzędu, konieczne jest porównanie znajdujących się w niej informacji ze stanem rzeczywistym.
Na co zwrócić największą uwagę?

– wysokość pobranej na poczet podatku zaliczki – dotyczy to szczególnie osób, które w 2018 roku miały więcej niż jednego pracodawcę – w takiej sytuacji należy sprawdzić, czy zaraportowana do urzędu wartość zgadza się z informacjami znajdującymi się na zestawieniu dochodów od pracodawcy,

– dochód podobnie jak w przypadku zaliczki, należy upewnić się, czy kwota zaraportowana do urzędu i ta wynikająca z zestawień od pracodawców się zgadza. Istotne jest także upewnienie się, czy na rozliczeniu znajdują się informacje o wszystkich pracodawcach z danego roku – nawet od tych, którzy w roku 2018 wypłacili jedynie wynagrodzenie urlopowe – feriepenger,

– odpis kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag) od wartości znajdującej się pod punktem minstefradrag, w dużym stopniu zależy wysokość końcowego wyniku rozliczenia. Wartość odpisu uzależniona jest od liczby dni pobytu w Norwegii w danym roku podatkowym. Osobom ze stałym numerem personalnym urząd przyznaje automatyczny odpis odpowiadający 12 miesiącom pobytu.

Masz prawo do dodatkowych ulg?

Wstępne rozliczenie sporządzone przez urząd nie zawiera informacji o dodatkowych ulgach, takich jak np. odpisy z tytułu statusu pendler lub ulgi 10%. To podatnik musi ubiegać się uwzględnienie dodatkowych odpisów. W przypadku osób, które mają prawo do innych ulg i chcą z nich skorzystać, konieczne jest naniesienie poprawek na przygotowane przez urząd rozliczenie i zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej prawo do odpisów. 

Nie warto zostawiać rozliczenia podatkowego na ostatnią chwilę. Osoby, które wiedzą, że będą korzystały z odpisów z tytułu statusu pendler, powinny gromadzić niezbędną dokumentację cały rok, żeby później uniknąć stresu i pośpiechu. Należy pamiętać, że przygotowane przez urząd rozliczenie podatkowe może zawierać błędy i że to podatnik odpowiedzialny jest za poprawność zawartych w zeznaniu informacji.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl