Nowy system podatkowy dla zagranicznych pracowników w Norwegii

06.01.2019.
Nowy system podatkowy dla zagranicznych pracowników w Norwegii
Od 2019 roku urząd norweski wprowadził ułatwioną formę rozliczenia się z podatku dla pracowników zagranicznych pracujących w Norwegii (z nor. kildeskatt på lønn, czyli tzw. podatek u źródła). Polegać ma ona na tym, że podatnikowi potrącane będzie 25 proc. z pensji bez względu na jego roczne zarobki. Jednak nowy system podatkowy ma też swoje minusy, o których piszemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest karta podatkowa?

Każda osoba pracująca w Norwegii zobowiązana jest do zamówienia karty podatkowej, na podstawie której wyliczany jest należny podatek. Kartę podatkową należy uaktualniać za każdym razem, gdy twoja sytuacja finansowa się zmieni, np. gdy dostaniesz awans, zmienisz pracę lub zaczniesz pracować w drugiej firmie – czyli wówczas, kiedy przewidywany dochód w danym roku podatkowym ulegnie zmianie.

Dotychczasowa forma rozliczania się z urzędem

Dotychczas podatek był odciągany z pensji pracownika według zamówionej karty podatkowej. Po zakończonym roku podatkowym, w kwietniu, podatnik otrzymywał skattemelding, na który mógł nanieść poprawki, w przypadku gdy zaraportowane do urzędu kwoty były błędne. Co ważniejsze, podatnik mógł wnioskować o ulgi podatkowe oraz odpisy, które mogły przyczynić się do wyższych zwrotów z podatku lub mniejszych dopłat. Najbardziej znanymi odpisami są odpisy z tytułu statusu pendler, czyli osoby cyklicznie podróżującej do rodziny w Polsce. Pendler mógł uwzględnić odpis kosztów poniesionych na mieszkanie i wyżywienie w Norwegii oraz podróże do swojej rodziny w Polsce. Znanym odpisem jest także odpis kosztów poniesionych na przedszkole lub odpis kosztów odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce. Najbardziej znaną ulgą jest natomiast ulga 10% przysługująca przez pierwsze dwa lata od momentu osiągnięcia rezydencji podatkowej w Norwegii.

Nowy system podatkowy dla zagranicznych pracowników

Ułatwiona forma rozliczania się z urzędem w przypadku pracowników zagranicznych (kildeskatt på lønn) oznacza, że podatnikowi potrącane będzie 25 proc. z pensji. Ta forma ma sprawić, że po zakończonym roku podatkowym podatnik będzie rozliczony z urzędem, tj. nie dostanie ani zwrotu, ani nie będzie musiał dopłacać podatku. Jednakże osoba, która przy zamawianiu lub aktualizacji karty podatkowej wybierze tzw. kildeskatt, nie otrzyma skattemelding, i co za tym idzie, nie będzie miała możliwości uwzględnienia w swoim rozliczeniu ani ulg, ani odpisów. Taka osoba nie otrzyma także wyniku rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør).

Kogo przede wszystkim dotyczyć będzie podatek u źródła?

Podatek u źródła (kildeskatt) dotyczyć będzie przede wszystkim zagranicznych pracowników, którzy pracują w Norwegii krótsze okresy w ciągu trwania roku podatkowego oraz tych, którzy nie są rezydentami podatkowymi w Norwegii. Najczęściej będą to osoby z D-nummerami. Kildeskatt dotyczyć będzie także osób, które stały się rezydentami podatkowymi w Norwegii w danym roku podatkowym.

Czy jako zagraniczny pracownik muszę zgodzić się na podatek u źródła?

Większość pracowników, którzy przybyli do Norwegii w 2019 roku, oraz osoby, które spełniają wymogi, będą automatycznie podlegać pod tzw. kildeskatt po złożeniu wniosku o kartę podatkową. Jednak formę rozliczania się z urzędem można zmienić w ciągu roku. Jeżeli urząd przyzna ci podatek u źródła, możesz zaktualizować kartę podatkową, zrezygnować z tej formy potrącania podatku i wrócić do dotychczasowej formy rozliczania się z urzędem. Jednak musisz wiedzieć, że gdy przejdziesz z podatku u źródła na dotychczasową formę rozliczenia, nie będziesz mógł wrócić do kildeskattu w ciągu danego roku podatkowego.

W jaki sposób zrezygnować z podatku u źródła?

Przy zamawianiu nowej skattekort na dany rok podatkowy możesz zaznaczyć na podaniu papierowym, czy chcesz podlegać pod podatek u źródła. Takiej opcji nie ma do tej pory przy zamawianiu karty podatkowej w formie elektronicznej. Elektroniczny wniosek wymaga natomiast podania dodatkowych informacji, na podstawie których urząd sam zdecyduje, czy masz prawo do podatku u źródła.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 4 dni temu

Każda osoba opłacająca składki społeczne (pracująca lub prowadząca działalność gospodarczą) w Norwegii może wnioskować o zasiłek rodzinny na dzieci. Jeżeli nie został zastosowany druk A1 informujący o opłacaniu składek społecznych poza Norwegią, można wnioskować o zasiłek na dzieci (obecnie 970 NOK, od marca 2019 będzie to 1054 NOK).

Zgłoś komentarz
Jarek613
Jarek613 4 dni temu

Czy podatek 25% wyklucza otrzymywanie dodatku dla dzieci 1054 NOK itd.?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
sobek22
sobek22 07-01-2019 17:39

to wymiencie wszystkie te ulgi podatkowe oraz odpisy,

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
G G
G G 06-01-2019 17:05

Kolego pobo, a jaka tu dyskryminacja. To bardzo ułatwi proces "świeżym" pracownikom lub osobą którzy mają średni dochód, stracą tylko "cwaniaczki" co za 2 min rozliczenia kasują 1000 nok. A jak naród Norweski ci śmierdzi to po co się tu męczysz

32
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pobo .
pobo . 06-01-2019 12:49

-44
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 04.01.2019. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl