Podatki w Norwegii

Nowy system podatkowy dla zagranicznych pracowników w Norwegii

info@multinor.no

06 stycznia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
33

Podatki. fotolia.com/ royalty free

Od 2019 roku urząd norweski wprowadził ułatwioną formę rozliczenia się z podatku dla pracowników zagranicznych pracujących w Norwegii (z nor. kildeskatt på lønn, czyli tzw. podatek u źródła). Polegać ma ona na tym, że podatnikowi potrącane będzie 25 proc. z pensji bez względu na jego roczne zarobki. Jednak nowy system podatkowy ma też swoje minusy, o których piszemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest karta podatkowa?

Każda osoba pracująca w Norwegii zobowiązana jest do zamówienia karty podatkowej, na podstawie której wyliczany jest należny podatek. Kartę podatkową należy uaktualniać za każdym razem, gdy twoja sytuacja finansowa się zmieni, np. gdy dostaniesz awans, zmienisz pracę lub zaczniesz pracować w drugiej firmie – czyli wówczas, kiedy przewidywany dochód w danym roku podatkowym ulegnie zmianie.

Dotychczasowa forma rozliczania się z urzędem

Dotychczas podatek był odciągany z pensji pracownika według zamówionej karty podatkowej. Po zakończonym roku podatkowym, w kwietniu, podatnik otrzymywał skattemelding, na który mógł nanieść poprawki, w przypadku gdy zaraportowane do urzędu kwoty były błędne. Co ważniejsze, podatnik mógł wnioskować o ulgi podatkowe oraz odpisy, które mogły przyczynić się do wyższych zwrotów z podatku lub mniejszych dopłat. Najbardziej znanymi odpisami są odpisy z tytułu statusu pendler, czyli osoby cyklicznie podróżującej do rodziny w Polsce. Pendler mógł uwzględnić odpis kosztów poniesionych na mieszkanie i wyżywienie w Norwegii oraz podróże do swojej rodziny w Polsce. Znanym odpisem jest także odpis kosztów poniesionych na przedszkole lub odpis kosztów odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce. Najbardziej znaną ulgą jest natomiast ulga 10% przysługująca przez pierwsze dwa lata od momentu osiągnięcia rezydencji podatkowej w Norwegii.

Nowy system podatkowy dla zagranicznych pracowników

Ułatwiona forma rozliczania się z urzędem w przypadku pracowników zagranicznych (kildeskatt på lønn) oznacza, że podatnikowi potrącane będzie 25 proc. z pensji. Ta forma ma sprawić, że po zakończonym roku podatkowym podatnik będzie rozliczony z urzędem, tj. nie dostanie ani zwrotu, ani nie będzie musiał dopłacać podatku. Jednakże osoba, która przy zamawianiu lub aktualizacji karty podatkowej wybierze tzw. kildeskatt, nie otrzyma skattemelding, i co za tym idzie, nie będzie miała możliwości uwzględnienia w swoim rozliczeniu ani ulg, ani odpisów. Taka osoba nie otrzyma także wyniku rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør).

Kogo przede wszystkim dotyczyć będzie podatek u źródła?

Podatek u źródła (kildeskatt) dotyczyć będzie przede wszystkim zagranicznych pracowników, którzy pracują w Norwegii krótsze okresy w ciągu trwania roku podatkowego oraz tych, którzy nie są rezydentami podatkowymi w Norwegii. Najczęściej będą to osoby z D-nummerami. Kildeskatt dotyczyć będzie także osób, które stały się rezydentami podatkowymi w Norwegii w danym roku podatkowym.

Czy jako zagraniczny pracownik muszę zgodzić się na podatek u źródła?

Większość pracowników, którzy przybyli do Norwegii w 2019 roku, oraz osoby, które spełniają wymogi, będą automatycznie podlegać pod tzw. kildeskatt po złożeniu wniosku o kartę podatkową. Jednak formę rozliczania się z urzędem można zmienić w ciągu roku. Jeżeli urząd przyzna ci podatek u źródła, możesz zaktualizować kartę podatkową, zrezygnować z tej formy potrącania podatku i wrócić do dotychczasowej formy rozliczania się z urzędem. Jednak musisz wiedzieć, że gdy przejdziesz z podatku u źródła na dotychczasową formę rozliczenia, nie będziesz mógł wrócić do kildeskattu w ciągu danego roku podatkowego.

W jaki sposób zrezygnować z podatku u źródła?

Przy zamawianiu nowej skattekort na dany rok podatkowy możesz zaznaczyć na podaniu papierowym, czy chcesz podlegać pod podatek u źródła. Takiej opcji nie ma do tej pory przy zamawianiu karty podatkowej w formie elektronicznej. Elektroniczny wniosek wymaga natomiast podania dodatkowych informacji, na podstawie których urząd sam zdecyduje, czy masz prawo do podatku u źródła.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

21-08-2020 01:09

jestOK napisał:
Jak mozna przydzielic kogos do czegos takiego jak nie zarobi 55 tys rocznie i tak jest od 3 lat !!!! Wrzucili mnie do jakiegos j**** PAYE i nie moge odzyskac pieniedzy ktore mi sie naleza ! Zlodzieje je*** ! ;/
Jak ktos, kiedys powiedzial Tobie, ze Ci sie nalezy to walcz.
Ja pierwsze slysze.

Aleksandra Ola

20-08-2020 20:43

Jak mozna przydzielic kogos do czegos takiego jak nie zarobi 55 tys rocznie i tak jest od 3 lat !!!! Wrzucili mnie do jakiegos j**** PAYE i nie moge odzyskac pieniedzy ktore mi sie naleza ! Zlodzieje je*** ! ;/

tomek tarczewski

07-12-2019 13:07

Jezeli od 7 lat nie mieszkam w polsce. Jestem singlem, pracuje i mam tu swoje mieszkanie, to musze wypelnic jakis pit w polsce. Ciagle mam paszport polski. slyszalem ze sie prawo zmienilo w Polsce ze trzeba bo jakies kary dadza?

slawRado R

07-10-2019 10:42

Jakie są te krótsze okresy pracy w norwegi? Cz rotacja 3/2 się do tego wlicz? ( 3 w norwegi 2 w Polsce. Co daje 12 tygodnie w roku poza Norwegia.

Andi12

09-07-2019 16:32

Witam mój bratanek ma przyjechać do mnie do pracy ale na jeden miesiąc na wakacje czy musi zapłacić podatek czy jest zwolniony jest to jego pierwsza praca w Norwegii?

wisniowy

13-06-2019 17:28

Czy jako Kawaler ze stałym numerem podatkowym mogę zmienić kartę podatkową na 25% ?

Angie3

20-04-2019 13:25

Jak to wygląda w przypadku feriepengen? Jeżeli w tym roku przejdę na 25% i taka kwota będzie mi zabierana z pensji to czy od feriepengen które dostanę w tym roku za 2018 rok tez zostanie odliczone 25%?
Czy wtedy zostaną one po prostu nieopodatkowane?

Magister1

07-04-2019 05:27

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
boj fra oszlo

06-04-2019 23:10

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Joanna Kuchnicka

06-04-2019 23:03

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl