Podatki w Norwegii

Nie zdążyłeś się rozliczyć? Złóż korektę podatkową

info@multinor.no

30 maja 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.com/ royalty free

Podatnicy, którzy już dzisiaj wiedzą, że nie zdążą rozliczyć się z urzędem w terminie, mogą złożyć korektę podatkową. Zanim jednak podejmiesz decyzję o odwołaniu się od podatku, zorientuj się, o jakie dodatkowe odpisy możesz się ubiegać w korekcie za rok 2018.

Ostatni rok z ulgą 10%

Z racji tego, że rok 2018 jest ostatnim, za który można rozliczyć się z uwzględnieniem ulgi 10%, warto zainteresować się nią przy korekcie podatkowej. Jeżeli rok 2018 był twoim pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii, to bez wahania możesz stwierdzić, że ulga 10% ci przysługuje. Jeżeli jednak pracujesz w kraju fiordów od dłuższego czasu, musisz rozważyć, czy rok 2018 był twoim pierwszym lub drugim rokiem z rezydencją podatkową w Norwegii. Maksymalny odpis, o który można ubiegać się z tytułu ulgi 10%, wynosi 40 000 kr. Więcej o uldze 10% możesz przeczytać TU.
Reklama

Najkorzystniejsze rozliczenie – status pendler

Dokumentacja wymagana do rozliczenia w statusie pendler jest dość obszerna, dlatego jeżeli nie udało ci się skompletować niezbędnych aktów, potwierdzeń i zaświadczeń na czas, rozważ wykonanie korekty podatkowej. Przypominamy, że status pendler dotyczy osoby regularnie podróżującej do rodziny lub mieszkania w Polsce. Aby udokumentować prawo do tego statusu, należy przedłożyć dokumentację, taką jak np. bilety do Polski, zaświadczenie o zameldowaniu lub potwierdzenie opłat za czynsz. Więcej o tym statusie dowiesz się TU.

Dodatkowe odpisy

Poza wyżej wymienionymi statusami w korekcie podatkowej można uwzględnić np. odpis odsetek od kredytu hipotecznego w Norwegii lub odpis rodzicielski dotyczący kosztów poniesionych na dziecko do 12. roku życia.

Jak złożyć korektę?

Najważniejszym, o czym musisz pamiętać, jest to, że korektę podatkową złożyć można dopiero po otrzymaniu wyniku rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør). Gdy już otrzymasz wynik, musisz go dokładnie sprawdzić i zweryfikować, czy zawarte w nim informacje są poprawne oraz czy nie zostały ci przyznane ulgi, do których nie miałeś prawa. Gdy już sprawdzisz swój skatteoppgjør, będziesz mógł złożyć korektę podatkową do urzędu oraz uwzględnić w nim dodatkowe odpisy.

Przypominamy!

20 czerwca 2019 – pierwsza tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego – skatteoppgjør.

2 sierpnia 2019 – druga tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego. W tej turze najwcześniej wyniki otrzymać mogą podatnicy rozliczający się papierowo.

23 października 2019 – trzecia, ostatnia tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl