Nie rozliczysz się do 30 kwietnia? Przedłuż swój termin Podatki w Norwegii
info@multinor.no 25 kwietnia 2019
14:08

Nie rozliczysz się do 30 kwietnia? Przedłuż swój termin

Skomentuj
W przypadku spóźnienia się z zeznaniem podatkowym procedura zwrotu podatku może wydłużyć się nawet o pół roku. fotolia.com/ royalty free
30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych. Jednak jeśli nie zdążysz zebrać na czas wszystkich potrzebnych do deklaracji podatkowej dokumentów, nie musisz się martwić – możesz przedłużyć termin składania rozliczeń podatkowych do 31 maja.

Do kiedy muszę rozliczyć się z urzędem?

Ostatni dzień, kiedy możesz dokonać rozliczenia podatkowego to 30 kwietnia. Istnieje jednak możliwość wydłużenia tego terminu do 31 maja. Mogą to zrobić tylko osoby rozliczające się elektronicznie, za pomocą systemu Altinn. Z formularza przedłużenia skorzystać można do 30 kwietnia. Za tę zmianę nie ponosi się dodatkowych kosztów, nie wpływa ona również w żaden sposób na wynik rozliczenia. Jeżeli masz dostęp do elektronicznego systemu Altinn, skorzystaj z okazji i przedłuż termin rozliczeń podatkowych. Zajmie ci to tylko chwilę.

Co z osobami rozliczającymi się w tradycyjny sposób?

Osoby, które składają rozliczenia papierowe, nie mają możliwości przedłużenia terminu. Jeśli rozliczasz się w taki sposób, musisz zrobić to do 30 kwietnia. Oznacza to, że wypełnione zeznanie podatkowe musi zostać wysłane do urzędu najpóźniej w dniu 30 kwietnia. W przypadku gdy nie zdążysz wysłać wypełnionego skattemeldingu, urząd nie uzna twojego rozliczenia. Skatteetaten potraktuje tę sytuację tak, jakbyś w ogóle nie złożył zeznania i zaakceptował to, co znajduje się na wstępnym rozliczeniu podatkowym. Pamiętaj, że osoby rozliczające się papierowo otrzymają wynik rozliczenia podatkowego najwcześniej w drugiej turze, w sierpniu.

Nie rozliczyłem się, ponieważ nie ubiegam się o odpisy

Jeżeli nie przysługują ci żadne dodatkowe odpisy i ulgi i zdecydowałeś, że nie rozliczysz się z urzędem, sprawdź, czy na pewno wszystkie informacje zawarte na skattemeldingu są poprawne. Pamiętaj, że urząd też popełnia błędy, a za niepoprawności zawarte na wstępnym rozliczeniu podatkowym odpowiedzialny jest podatnik, którego rozliczenie dotyczy. Nie ryzykuj. Zanim zdecydujesz się na zbagatelizowanie konieczności złożenia zeznania, sprawdź dokładnie swój skattemelding.

Pamiętaj o terminach

Jeśli wiesz, że nie zdążysz zebrać na czas potrzebnych dokumentów, pamiętaj, aby wysłać elektroniczny formularz przedłużenia terminu do 30 kwietnia. W przypadku spóźnienia się z zeznaniem podatkowym procedura zwrotu twojego podatku może wydłużyć się nawet o pół roku. Jeśli natomiast w ogóle nie złożysz zeznania, nie uzyskasz żadnych należnych ci odpisów, a więc najprawdopodobniej otrzymasz niższy zwrot podatku niż ten, który ci przysługuje. Dodatkowo możesz również stracić prawo do odwołania się od wyniku rozliczenia. Warto więc pamiętać o obowiązujących terminach.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl