Podatki w Norwegii

Nie przysługują ci żadne odpisy? Dowiedz się, dlaczego i tak warto się rozliczyć

info@multinor.no

12 maja 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.pl/royalty free

Jeżeli mieszkasz na stałe w Norwegii i nie posiadasz rodziny w Polsce, prawdopodobnie nie możesz uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym większości ulg i odpisów, o które można się ubiegać. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego mimo to warto się rozliczyć, a także – o jakie odpisy można ewentualnie wnioskować.
Reklama

Czy każdy musi się rozliczyć?

Niezależnie od prawa do ulg podatkowych lub jego braku, każda osoba pracująca w Norwegii musi złożyć zeznanie podatkowe za dany rok podatkowy. Mimo że Skatteetaten sam wysyła wstępne rozliczenie podatkowe (Skattemelding), nie zawsze jest ono poprawne. Należy pamiętać, że każdy jest osobiście odpowiedzialny za swoje rozliczenie podatkowe i – nawet, w przypadku gdy to urząd popełni błąd – konsekwencje będą poniesione przez podatnika. Warto zatem sprawdzić informacje zawarte na Skattemeldingu, nawet jeśli wydaje się, że są one prawidłowe.

Co powinieneś sprawdzić?
– poprawność danych osobowych,
– czy wszyscy pracodawcy zostali uwzględnieni,
– poprawność wysokości dochodu za 2018 r. oraz zaliczki na podatek,
– czy nie zostały przyznane żadne nieprzysługujące odpisy,
– czy przyznane odpisy są prawidłowe,
– czy numer konta podany na Skattemeldingu jest prawidłowy.

Czy przy rozliczeniu standardowym przysługują jakieś odpisy?

Każdy podatnik ma w swoim wstępnym rozliczeniu podatkowym uwzględniony odpis kosztów uzyskania przychodu za miesiące pobytu na terenie Norwegii (Minstefradrag). Należy sprawdzić, czy wysokość odpisu przyznanego automatycznie przez urząd jest poprawna i wprowadzić ewentualne zmiany. 

Nawet jeśli nie przysługuje ci status pendler lub ulga 10%, możesz uzyskać wyższy zwrot podatku. Każdy podatnik może odliczyć koszty związane z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejsca pracy pod warunkiem, że sam je ponosił. Żeby ten odpis mógł być uwzględniony, musisz przekroczyć wkład własny, wynoszący w 2018 r. 22 350 NOK.

Dodatkowo przysługuje ci możliwość uwzględnienia odpisu za zapłacone w 2018 r. odsetki od kredytu hipotecznego, a jeżeli samodzielnie ponosiłeś koszty związane z przedszkolem i zajęciami pozalekcyjnymi swojego dziecka, masz możliwość uwzględnienia odpisu rodzicielskiego

Pamiętaj, że jako podatnik sam odpowiadasz za wszystkie błędy w rozliczeniu, warto więc je złożyć (nawet jeśli nie przysługują ci żadne ulgi ani odpisy), by uniknąć kar lub konieczności zwrócenia nieprawidłowo wypłaconego zwrotu podatku. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl