Nie przysługują ci żadne odpisy? Dowiedz się, dlaczego i tak warto się rozliczyć

12.05.2019.
Nie przysługują ci żadne odpisy? Dowiedz się, dlaczego i tak warto się rozliczyć
Jeżeli mieszkasz na stałe w Norwegii i nie posiadasz rodziny w Polsce, prawdopodobnie nie możesz uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym większości ulg i odpisów, o które można się ubiegać. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego mimo to warto się rozliczyć, a także – o jakie odpisy można ewentualnie wnioskować.
Reklama

Czy każdy musi się rozliczyć?

Niezależnie od prawa do ulg podatkowych lub jego braku, każda osoba pracująca w Norwegii musi złożyć zeznanie podatkowe za dany rok podatkowy. Mimo że Skatteetaten sam wysyła wstępne rozliczenie podatkowe (Skattemelding), nie zawsze jest ono poprawne. Należy pamiętać, że każdy jest osobiście odpowiedzialny za swoje rozliczenie podatkowe i – nawet, w przypadku gdy to urząd popełni błąd – konsekwencje będą poniesione przez podatnika. Warto zatem sprawdzić informacje zawarte na Skattemeldingu, nawet jeśli wydaje się, że są one prawidłowe.

Co powinieneś sprawdzić?
– poprawność danych osobowych,
– czy wszyscy pracodawcy zostali uwzględnieni,
– poprawność wysokości dochodu za 2018 r. oraz zaliczki na podatek,
– czy nie zostały przyznane żadne nieprzysługujące odpisy,
– czy przyznane odpisy są prawidłowe,
– czy numer konta podany na Skattemeldingu jest prawidłowy.

Czy przy rozliczeniu standardowym przysługują jakieś odpisy?

Każdy podatnik ma w swoim wstępnym rozliczeniu podatkowym uwzględniony odpis kosztów uzyskania przychodu za miesiące pobytu na terenie Norwegii (Minstefradrag). Należy sprawdzić, czy wysokość odpisu przyznanego automatycznie przez urząd jest poprawna i wprowadzić ewentualne zmiany. 

Nawet jeśli nie przysługuje ci status pendler lub ulga 10%, możesz uzyskać wyższy zwrot podatku. Każdy podatnik może odliczyć koszty związane z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejsca pracy pod warunkiem, że sam je ponosił. Żeby ten odpis mógł być uwzględniony, musisz przekroczyć wkład własny, wynoszący w 2018 r. 22 350 NOK.

Dodatkowo przysługuje ci możliwość uwzględnienia odpisu za zapłacone w 2018 r. odsetki od kredytu hipotecznego, a jeżeli samodzielnie ponosiłeś koszty związane z przedszkolem i zajęciami pozalekcyjnymi swojego dziecka, masz możliwość uwzględnienia odpisu rodzicielskiego

Pamiętaj, że jako podatnik sam odpowiadasz za wszystkie błędy w rozliczeniu, warto więc je złożyć (nawet jeśli nie przysługują ci żadne ulgi ani odpisy), by uniknąć kar lub konieczności zwrócenia nieprawidłowo wypłaconego zwrotu podatku. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 09.05.2019. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl