Możesz jeszcze odzyskać podatek za 2017

06.05.2018.
Możesz jeszcze odzyskać podatek za 2017
Do 30 kwietnia można było dokonać przedłużenia terminu elektronicznego składania zeznań podatkowych w Norwegii. Jednak ci, którzy nie zdążyli tego zrobić, nie muszą się martwić, ponieważ Skatteetaten nadal daje możliwość złożenia zeznania do końca maja. Czy sprawdziłeś już swój skattemelding? A może niedawno zacząłeś pracę w Norwegii i szukasz informacji, w jaki sposób się rozliczyć oraz jakie ulgi ci przysługują? Wszystko wyjasniamy w artykule.

Rozliczenia papierowe

Urząd daje możliwość złożenia zeznania zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Osoby, które nie posiadają konta w systemie Altinn, musiały rozliczyć się papierowo. Termin składania zeznań papierowych upłynął 30 kwietnia. Jeżeli nie zdążyłeś wysłać zeznania do tego czasu, będziesz musiał poczekać na wynik rozliczenia – skatteoppgjør –  i wówczas złożyć ewentualną korektę uwzględniającą przysługujące ci odpisy i ulgi. Masz na to 6 tygodni od otrzymania wyniku rozliczenia.
Reklama

Rozliczenia elektroniczne

Posiadasz konto w systemie Altinn.no? Nadal możesz się rozliczyć! Masz na to czas do końca maja. Wystarczy, że przy składaniu zeznania uargumentujesz, dlaczego chcesz to zrobić w późniejszym terminie. Dowiedz się, jakie odpisy ci przysługują i zacznij kompletować potrzebną dokumentację. 

Z jakich odpisów najczęściej korzystają Polacy w Norwegii?

Wielu obcokrajowców pracujących w Norwegii uwzględnia w swoich rozliczeniach koszty związane z tymczasowym pobytem w kraju fiordów, podczas gdy na stałe zameldowani są z rodziną w innym kraju EOG. Takie osoby rozliczają się w statusie pendler.

Rozliczając się w tym statusie, możesz odliczyć koszty podróży do rodziny oraz koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem podczas pobytu w Norwegii.

Dodatkowe odpisy i ulgi

W rozliczeniu podatkowym możesz uwzględnić także odsetki od kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego w Polsce oraz koszty poniesione na dziecko. Dodatkowo możesz rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej, jeżeli twój małżonek osiągnął dochód mniejszy niż 46 640 NOK.

Od niedawna w Norwegii

Rok 2017 był twoim pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii i nie do końca jeszcze wiesz, jak się rozliczyć, aby twój zwrot był jak najkorzystniejszy? Musisz wiedzieć, że przez pierwsze 2 lata podatkowe, od momentu osiągnięcia rezydencji podatkowej w Norwegii, możesz uwzględnić w swoim rozliczeniu ulgę 10%. Oznacza to, że 10% twojego dochodu nie zostanie opodatkowane.

Rezydencję podatkową osiąga się w momencie, gdy w ciągu roku przebywa się na terenie Norwegii 183 dni lub 270 dni w przeciągu 3 kolejnych lat.

Nie złożyłem zeznania, bo nic mi nie przysługuje

Mimo tego, że Skatteetaten daje możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym dużej ilości odpisów i ulg, nie każdemu one przysługują. Takie osoby także muszą złożyć zeznanie podatkowe. W obowiązku podatnika jest sprawdzenie poprawności danych zawartych we wstępnym rozliczeniu podatkowymskattemeldingu.

Pamiętaj, że wynik prawidłowo wykonanego zeznania może róznić się od wstępnego wyniku otrzymanego z urzędu na skattemeldingu. Dlatego trzeba przyjrzeć się swojej sytuacji i dokonać ewentualnych poprawek. Jeżeli nie złożysz zeznania, a na ostatecznym wyniku rozliczenia (skatteoppgjør) będziesz miał inne dane niż na skattemeldingu, to możesz mieć problemy ze złożeniem korekty podatkowej.

Uwaga! Skattemelding – wstępne rozliczenie podatkowe – to nie jest rozliczenie, które urząd "proponuje" podatnikowi. Jest to wstępne rozliczenie, które zostało wykonane na podstawie informacji, które urząd posiadał i, w przypadku gdy te informacje są błędne lub nieprawdziwe, trzeba je skorygować.

Wiesz już, co zrobić, aby rozliczyć się z podatku w Norwegii za rok 2017. Masz prawie 4 tygodnie na skompletowanie potrzebnych dokumentów oraz złożenie zeznania.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl