Podatki w Norwegii

Już za 2 dni otrzymasz skattemelding. Ważne terminy podatkowe

info@multinor.no

02 kwietnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.pl/royalty free

4 kwietnia należy zakreślić w swoim kalendarzu jako dzień, w którym Norweski Urząd Podatkowy (norw. Skatteetaten) rozpoczyna wysyłkę wstępnych rozliczeń podatkowych, tzw. skattemeldingów. Od tego dnia będzie możliwość złożenia zeznania podatkowego za 2018 rok.

Co to jest skattemelding?

Skattemelding (do 2015 r. dokument ten nazywał się selvangivelse) to przygotowany przez norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten) dokument, zawierający informacje dotyczące dochodu osiągniętego w ubiegłym roku, zaliczek potrąconych na podatek i odpisów, do których ma prawo dany podatnik. Skattemelding jest więc podstawą do rozliczenia podatkowego za miniony rok.
Reklama

Elektronicznie czy papierowo

Po otrzymaniu skattemeldingu można rozliczyć swój podatek za rok 2018. Użytkownicy portalu Altinn.no (norweskiej platformy administracyjnej służącej do składania formularzy do Skatteetaten) uzyskają dostęp do dokumentu już 4.04, czyli w dniu wydania. Elektroniczni podatnicy będą mogli w krótkim czasie pobrać dokument w wersji elektronicznej i na jego podstawie sporządzić zeznanie podatkowe, a następnie odesłać je do urzędu – także drogą elektroniczną.  

Natomiast na dokumenty dostarczone w formie papierowej trzeba będzie poczekać. Czas ten jest wydłużony, gdyż Skatteetaten rozsyła wstępne rozliczenia do „papierowych” podatników pocztą tradycyjną. Dlatego konieczna jest weryfikacja adresu zamieszkania, który widnieje w Folkeregisteret (norweskim rejestrze ludności) przy imieniu podatnika, bo to na niego zostanie zaadresowana korespondencja.  

Termin złożenia zeznania podatkowego to 30 kwietnia, co nie daje osobom rozliczającym się w sposób tradycyjny wiele czasu – zwłaszcza zakładając najgorsze, czyli problemy z niewłaściwym zaadresowaniem dokumentu. Dodatkowo nie istnieje w tym przypadku możliwość przedłużenia terminu – 30 kwietnia to ostateczny czas dla rozliczeń papierowych. W lepszej sytuacji znajdują się podatnicy z dostępem do portalu Altinn, którzy w razie potrzeby mogą złożyć elektroniczny wniosek o przesunięcie terminu rozliczenia. Wówczas można uzyskać dodatkowy miesiąc i wydłużyć czas na rozliczenie się z urzędem do 31 maja.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bez względu na formę otrzymanego skattemeldingu – elektroniczną czy tradycyjną – należy poświęcić mu dużo uwagi i gruntownie go sprawdzić. Możliwym jest wystąpienie nieprawidłowości czy błędów w danych wprowadzonych przez Skatteetaten. Warto sprawdzić: 
– przyznane nam odpisy lub ich brak ,
– kwoty dochodów od wszystkich pracodawców, od których otrzymaliśmy zapłatę i wynagrodzenie urlopowe, tzw. feriepenger,
– kwotę zaraportowanej zaliczki potrąconej na poczet podatku i jej zgodność z rzeczywistą  wysokością. 

W razie wystąpienia jakichkolwiek niezgodności, należy je skorygować, gdyż to podatnik jest odpowiedzialny za poprawność informacji zawartych w zeznaniu.
W innym razie pojawia się zagrożenie w postaci karnego podatku, który drastycznie zmniejszy możliwy do uzyskania zwrot. 

Najważniejsze terminy podatkowe:

4 kwietnia 2019 – udostępnienie skattemeldingów w systemie Altinn oraz rozpoczęcie wysyłki skattemeldingów papierowych do osób, które nie są elektronicznymi użytkownikami.
30 kwietnia 2019 – ostatni dzień rozliczeń papierowych oraz elektronicznych dla osób, które nie przedłużyły terminu rozliczeń w Altinnie. Jest to także ostatni dzień na wysłanie formularza o przedłużenie.
15 maja 2019 – do tego dnia masz możliwość zmiany sposobu otrzymania zwrotu podatku. Możesz zmienić możliwość zwrotu z czeku na konto, z konta na czek lub z jednego konta na inne konto.
31 maja 2019 – ostatni dzień rozliczeń dla elektronicznych użytkowników, którzy skorzystali z możliwości przedłużenia w Altinnie. 

20 czerwca 2019 – pierwsza tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego – skatteoppgjør.
15 sierpnia 2019 – druga tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego. W tej turze najwcześniej wyniki otrzymać mogą podatnicy rozliczający się papierowo.
23 października 2019 – trzecia, ostatnia tura wysyłki wyników rozliczenia podatkowego.

Ostatni dzwonek

Zważając na powyższe informacje i porady, niewskazanym jest zwlekanie z rozliczaniem się na ostatnia chwilę. Zarówno proces elektroniczny, jak i papierowy wymagają skrupulatności i terminowości ze strony podatnika, tym bardziej, że procedura weryfikacji dokumentów przez Skatteetaten może rozciągnąć się w czasie. To ostatni dzwonek przypominający o zgromadzeniu dokumentów, zanim rozpocznie się kolejny etap – przygotowywanie zeznań podatkowych. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl