Podatki w Norwegii

Jeszcze zdążysz zaktualizować adres. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne przed sezonem podatkowym

info@multinor.no

30 stycznia 2019 10:38

Udostępnij
na Facebooku

adres korespondencyjny fotolia.pl/royalty free

Aktualizacja danych, a także informowanie urzędu o wszystkich zmianach na bieżąco, jest niezwykle ważne. Przed sezonem podatkowym trzeba szczególnie zadbać o prawidłowy adres w Norweskim Rejestrze Ludności. Nieaktualny może bowiem znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić rozliczenie się z podatku w terminie! Sprawdź, co zrobić by tego uniknąć.
Reklama

Podatki a aktualny adres

Nie od dziś wiadomo, że cała korespondencja z urzędów w Norwegii, takich jak np. NAV, Helfo czy Skatteetaten przychodzi na adres zarejestrowany w Norweskim Rejestrze Ludności – Folkeregisteret. Dokumenty, których powinieneś się spodziewać przed rozpoczęciem sezonu podatkowego także.  

Najważniejszymi z nich są:
– Kody MinID – niezbędne do zarejestrowania się jako elektroniczny użytkownik, a także do zalogowania się w systemie Altinn.no w celu złożenia rozliczenia,
– Skattemelding – osoba, która nie zdąży zarejestrować się jako elektroniczny użytkownik, otrzyma wstępne rozliczenie podatkowe droga papierową. Taki podatnik będzie musiał rozliczyć się także drogą papierową, tj. nanieść zmiany ręcznie na skattemelding i wysłać dokument do urzędu najpóźniej 30 kwietnia.

Pamiętaj, że rozliczając się papierowo, nie będziesz mieć możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego do 31 maja.

Nieaktualny adres może spowodować także utrudnienia po zakończonym sezonie podatkowym.

Dokumentami wysyłanymi przez Skatteetaten już od czerwca są np.:
– Czek ze zwrotem z podatku – jeżeli czek zostanie wysłany na nieprawidłowy adres, przedawni się i znacznie wydłuży okres oczekiwania na zwrot. Trudności z tym związane mogą trwać nawet kilka miesięcy,
– Skatteoppgjør – wynik rozliczenia podatkowego w przypadku osób rozliczających się papierowo także wysyłany jest na zarejestrowany adres. Warto wiedzieć, że wraz z wynikiem rozliczenia podatkowego wysyłane są faktury do zapłaty niedopłaconego podatku. Jeżeli nie otrzymasz ich na czas, okres płatności może upłynąć i urząd nałoży na ciebie kare pieniężną,
– Zapytania z urzędu – może się zdarzyć, że twój skattemelding zostanie skontrolowany. Urząd może wysłać wówczas zapytania dotyczące odpisów, o które się ubiegałeś i prosić o wyjaśnienia. Brak wyjaśnień może poskutkować usunięciem wszystkich odpisów i ulg ze skattemeldingu.

Jeżeli nie zaktualizujesz adresu już teraz, możesz mieć cały szereg problemów związanych z rozliczeniem z podatku. Nie warto tego bagatelizować. Zmiana adresu nie zajmuje dużo czasu. Nie ryzykuj.

Dlaczego muszę o to zadbać już teraz?

Proces zmiany adresu w systemie trwa. Od momentu wysłania podania do urzędu, do momentu aktualizacji adresu mogą upłynąć nawet 4 tygodnie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz rozliczyć się elektronicznie, to musisz zarejestrować się jako elektroniczny użytkownik do 1 marca 2019. Aby to zrobić, będziesz potrzebował kodów, których wysyłka drogą pocztową również może zająć kilka tygodni. Sam widzisz, że to ostatni dzwonek, żeby zmienić adres.

Mam D-nummer. Czy mogę zmienić adres?

Osoby z tymczasowym numerem personalnym nie są zarejestrowane na stałe w Norwegii, więc mają możliwość zmiany tylko adresu korespondencyjnego. W przypadku dokumentacji wysyłanej z urzędu jest to równoznaczne ze zmianą adresu. Masz tymczasowy numer i zmienisz adres korespondencyjny, to korespondencja z urzędu będzie przychodziła na aktualny adres. 

Zmiana adresu lub adresu korespondencyjnego zajmuje niewiele czasu, a dzięki niej możesz uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z nieterminowym złożeniem zeznania podatkowego lub długim oczekiwaniem na dokumenty. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zmiany adresu w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl