Jak uniknąć niedopłaty podatku? Zaktualizuj skattekort

19.08.2018.
Jak uniknąć niedopłaty podatku? Zaktualizuj skattekort
Jeżeli wynik rozliczenia podatkowego wykazał niedopłatę podatku, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane niewłaściwą kartą podatkową zamówioną na poprzedni rok podatkowy. Dlatego, by uniknąć takiej sytuacji w przyszłym roku, zaktualizuj kartę podatkową już teraz.

O czym musisz wiedzieć

W Norwegii funkcjonuje tzw. karta podatkowa (skattekort). Wielu nowo przybyłych do Norwegii może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia, ponieważ nie w każdym kraju funkcjonuje odpowiednik norweskiej skattekort. Każda osoba pracująca w Norwegii powinna taką kartę zamówić. Na podstawie właściwie zamówionej przez podatnika skattekort, pracodawca potrąca z wynagrodzenia odpowiednią kwotę na podatek, tak aby przy rozliczeniu podatkowym wartość zapłaconego podatku była jak najbliższa wyliczonej, należnej kwocie podatku.
Reklama

Jak często muszę aktualizować kartę podatkową?

Tak często, jak jest to koniecznie. Karta podatkowa powinna być zamawiana na dany rok podatkowy, na początku każdego roku oraz aktualizowana za każdym razem, gdy następują zmiany mające wpływ na wysokość potrącanej zaliczki podatkowej. Podczas zamawiana karty podatkowej konieczne jest podanie przewidywanego dochodu w danym roku podatkowym. Oznacza to, że jeżeli w styczniu zamówiłeś kartę na 2018 rok i w podaniu wpisałeś, że twój planowany dochód w obecnym roku podatkowym wyniesie 300 000 kr, to karta dostosowana będzie do takiego rocznego dochodu. W przypadku gdy zmienisz pracę lub znajdziesz dodatkową, a twój dochód roczny zmieni się z 300 000 kr na 350 000 kr, konieczne będzie zaktualizowanie twojej skattekort. Dlaczego? Ponieważ jeżeli tego nie zrobisz, z kwoty 350 000 kr będzie potrącona zaliczka taka sama jak z kwoty 300 000 kr, a to oznacza niedopłatę podatku.

Jak zamówić lub zaktualizować skattekort?

Jeżeli dopiero co przyjechałeś do Norwegii, kartę podatkową będziesz musiał zamówić osobiście, udająć się do oddziału Skatteetaten w swojej gminie (kommune). Jeżeli natomiast zamówienie pierwszej karty podatkowej masz już za sobą, to sposób aktualizacji skattekort zależny jest od tego, czy posiadasz stały numer personalny (fødselsnummer), czy tymczasowy numer personalny (D-nummer).

– D-nummer – osoby z tymczasowym numerem personalny mogą zaktualizować kartę podatkową poprzez wysyłanie papierowego podania. Do podania należy załączyć dokument tożsamości, umowę o pracę oraz ostatni odcinek z pensji.

– Fødselsnummer – osoby ze stałym numerem personalnym mogą zaktualizować kartę podatkową elektronicznie poprzez zalogowanie się na swoje kontro na stronie skatteetaten.no. 

Po aktualizacji karty podatkowej poinformuj o tym swojego pracodawcę.

Nie zamówiłem karty podatkowej

W przypadku braku informacji o wysokości zaliczki na podatek, jaka powinna zostać potrącona od wynagrodzenia, pracodawca potrąca podatek w wysokości 50 proc. Co prawda nadwyżka zapłaconego podatku zostanie uregulowana podczas rozliczenia podatkowego, ale miesięczny dochód będzie stosunkowo niski. Warto więc zadbać o uzyskanie karty podatkowej. Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno, aby zaktualizować swoją kartę podatkową.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 19.12.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl