Jak odliczyć kredyt od podatku

24.05.2018.
Jak odliczyć kredyt od podatku
Rozliczając się z Urzędem Podatkowym w Norwegii, można odliczyć koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego. Dotyczy to zarówno kredytów wziętych w Norwegii, jak i w Polsce. Warto skorzystać z tego odpisu, żeby zwiększyć swoje szanse na wyższy zwrot podatkowy.
Poza najczęściej wybieranymi ulgami, takimi jak status pendler, druga klasa podatkowa czy ulga 10%, można odliczyć w swoim rozliczeniu między innymi spłacone w danym roku podatkowym odsetki od kredytu. Poniżej znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat tego odpisu, wymaganej dokumentacji oraz warunków jego przyznawania.
Reklama

Odsetki od kredytu

Istnieje możliwość odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, jednak w obu sytuacjach działa to na różnych warunkach, przede wszystkim jeśli chodzi o wymagania stawiane przez Skatteetaten.

Odsetki od kredytu zaciągniętego w Norwegii

Sytuacja podatnika, który wziął kredyt w Norwegii, jest prosta: praktycznie każda osoba z osiągnętym opodatkowanym dochodem w kraju fiordów oraz stałym numerem personalnym ma prawo skorzystać z tego odpisu, niezależnie czy posiada pracę dorywczą, czy stałą. Zazwyczaj odpis ten jest uwzględniany automatycznie, ponieważ norweskie banki mają obowiązek informować Skatteetaten (Norweski Urząd Podatkowy) o kredytach i odsetkach opłaconych przez norweskich podatników. W związku z tym często informacje te zostają uwzględnione już we wstępnym rozliczeniu podatkowym. W przeciwnym razie należy samemu je uzupełnić.

Do udokumentowania tych informacji konieczne jest załączenie:

  • umowy o udzielenie kredytu zawartej z bankiem,
  • rocznego zestawienia z banku za 2017 rok.

Odsetki od kredytu zaciągniętego w Polsce

Sytuacja osób, które starają się o odpis odsetek od kredytu zaciągniętego w Polsce, jest nieco bardziej skomplikowana – można odliczyć odsetki od kredytu za granicą Norwegii pod warunkiem, że spełni się trzy podstawowe wymogi:

  1. Rezydencja podatkowa w Norwegii. Rezydencję podatkową osiąga się w momencie, gdy przebywa się na terenie kraju przez 183 dni w ciągu roku lub 270 dni w ciągu 3 kolejnych lat. W takiej sytuacji można odpisać odsetki od kredytu, który został zaciągnięty w Polsce. Warto jednak pamiętać, że to Skatteetaten decyduje, czy podatnik ma prawo do odpisu, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie.
  2. Kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Jeżeli kredyt zaciągnięty w Polsce jest hipoteczny lub mieszkaniowy, można starać się o odpis odsetek na norweskim rozliczeniu podatkowym.
  3. Dochód osiągnięty w Norwegii stanowi minimum 90% całości dochodu wypracowanego w poprzednim roku podatkowym. Większość Polaków pracujących w Norwegii nie ma dodatkowych dochodów z innych krajów, więc ten warunek łatwo im spełnić.

Dokumentacja przy odpisie opłaconych odsetek od kredytu w Polsce:

  • zaświadczenie z banku o odsetkach opłaconych w 2017 roku – koniecznie przetłumaczone na język norweski lub angielski,
  • roczne zestawienie dochodów od pracodawcy (lub od NAV-u w przypadku zasiłków),
  • kody PIN (MinID/Altinn),
  • informacje o rodzaju oraz przedmiocie kredytu.

Odpis od odsetek a inne ulgi

Zawsze należy mieć na uwadze to, że korzystanie z tego odpisu może wykluczyć inne ulgi. Koliduje on ze zniżką 10%. Warto jednak zainteresować się tematem, jeśli w 2017 roku spłacało się kredyt. Doświadczony doradca podatkowy bez problemu potwierdzi, czy w danym przypadku istnieje szansa na uwzględnienie dodatkowych kwot z tytułu tego odpisu w zeznaniu rocznym.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie: Multinor
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl