Podatki w Norwegii

Jak odliczyć kredyt od podatku

info@multinor.no

10 kwietnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Dziś opisujemy wszystkie niezbędne informacje na temat tego odpisu, wymaganej dokumentacji oraz warunków jego przyznawania. MN

Rozliczając się z Urzędem Podatkowym w Norwegii, można odliczyć koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego. Dotyczy to zarówno kredytów wziętych w Norwegii, jak i w Polsce. Warto skorzystać z tego odpisu, żeby zwiększyć swoje szanse na wyższy zwrot podatku.
Poza najczęściej wybieranymi ulgami, takimi jak status pendler, druga klasa podatkowa czy ulga 10%, można odliczyć w swoim rozliczeniu między innymi spłacone odsetki od kredytu. Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat tego odpisu, wymaganej dokumentacji oraz warunków jego przyznawania.
Reklama

Odsetki od kredytu

Istnieje możliwość odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, jednak w obu sytuacjach działa to na różnych warunkach, przede wszystkim, jeśli chodzi o wymagania stawiane przez Skatteetaten.

Odsetki od kredytu zaciągniętego w Norwegii

Sytuacja podatnika, który wziął kredyt w Norwegii, jest oczywista – praktycznie każda osoba, która osiągnęła opodatkowany dochód w kraju fiordów, ma prawo skorzystać z tego odpisu, niezależnie, czy posiada pracę dorywczą, czy stałą. Zazwyczaj odpis ten jest uwzględniany automatycznie, ponieważ norweskie banki mają obowiązek informować Skatteetaten (norweski Urząd Podatkowy) o kredytach i odsetkach opłaconych przez podatników. W związku z tym często informacje te zostają uwzględnione już we wstępnym rozliczeniu podatkowym.

Może zdarzyć się tak, że dane dotyczące odsetek nie zostaną automatycznie uwzględnione przy wstępnym rozliczeniu podatkowym. W takiej sytuacji należy samemu je uzupełnić.

Do udokumentowania tych informacji konieczne jest załączenie:

– umowy o udzielenie kredytu zawartej z bankiem,

– rocznego zestawienia z banku za 2017 rok.

Odsetki od kredytu zaciągniętego w Polsce

Sytuacja osób, które starają się o odpis odsetek od kredytu zaciągniętego w Polsce, jest nieco bardziej skomplikowana – możliwość taka istnieje wyłącznie w dwóch przypadkach.

Pierwszy z nich dotyczy osób, których centrum interesu życiowego jest Norwegia – tutaj mieszkają na stałe z najbliższą rodziną, mają rezydencję podatkową i posiadają własny majątek. W takiej sytuacji mogą one odpisać odsetki od kredytu, który został zaciągnięty w Polsce. Warto jednak pamiętać, że to Skatteetaten decyduje, czy można otrzymać prawo do odpisu, ponieważ urząd rozpatruje każdy przypadek indywidualnie.

Druga sytuacja dotyczy osób, które posiadają za granicą kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Mogą wówczas starać się o odpis odsetek na norweskim rozliczeniu podatkowym, jednak tylko w sytuacji, gdy ich dochód osiągnięty w Norwegii stanowi minimum 90% całości dochodu wypracowanego w ubiegłym roku podatkowym. Większość Polaków pracujących w Norwegii nie ma dodatkowych dochodów z innych krajów, więc ten warunek nietrudno spełnić.

Dokumentacja przy odpisie opłaconych odsetek od kredytu w Polsce:

– zaświadczenie z banku o odsetkach opłaconych w 2017 roku – koniecznie przetłumaczone na język norweski lub angielski,

–  roczne zestawienie dochodów od pracodawcy (lub od NAV-u w przypadku zasiłków),

–  kody PIN (MinID/Altinn),

–  informacje o rodzaju oraz przedmiocie kredytu.

Odpis od odsetek a inne ulgi

Zawsze należy mieć na uwadze, że korzystanie z tego odpisu może wykluczyć inne ulgi. Koliduje on ze zniżką 10% oraz może być wykluczony w statusie pendler. Zazwyczaj wynika to z trudności w określeniu centrum interesu życiowego osoby, która często przebywa za granicą. Warto jednak zainteresować się tematem, jeśli w 2017 roku spłacaliśmy kredyt. Doświadczony doradca podatkowy bez problemu potwierdzi, czy w danym przypadku jest szansa na uwzględnienie dodatkowych kwot z tytułu tego odpisu w zeznaniu rocznym.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl