Dzisiaj rusza druga tura wyników rozliczeń podatkowych Podatki w Norwegii
info@multinor.no 15 sierpnia 2018
08:00

Dzisiaj rusza druga tura wyników rozliczeń podatkowych

4
Skomentuj
korony fotolia.pl/royalty free
Podatnicy, którzy dokonali rozliczenia podatkowego papierowo, mogą spodziewać się listu z Urzędu Podatkowego zawierającego skatteoppgjør 2017, czyli wynik rozliczenia podatkowego. Również osoby, które z jakiegoś powodu nie otrzymały wyniku rozliczenia w pierwszej turze, czyli 27 czerwca, mogą otrzymać sms lub e-mail z informacją, że ich skatteoppgjør czeka na nich w skrzynce odbiorczej na stronie altinn.no.

Co zrobić, kiedy wynik ze skatteoppgjør odbiega od moich kalkulacji?

Mimo że przy rozliczeniu podatkowym za rok 2017 zostały uwzględnione przysługujące podatnikowi ulgi, a wszelkie błędy zostały skorygowane, może okazać się, że rozliczenie nie zostało uznane przez urząd. W takiej sytuacji koniecznie należy złożyć korektę podatkową. Podatniku pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz ustosunkować się do decyzji Skattetaten. Oznacza to, że jeżeli na wyniku rozliczenia podatkowego widnieje dopłata, to najpierw musisz zwrócić niedopłacony podatek, a dopiero potem możesz złożyć korektę rozliczenia podatkowego!
Reklama

Mój skatteoppgjør nie różni się od skattemeldingu

Podatniku, jeżeli nie zdążyłeś rozliczyć się w okresie rozliczeń podatkowych, możesz złożyć korektę podatkową. Należy uwzględnić w niej wszystkie przysługujące ci odpisy i ulgi. W sytuacji, kiedy nie przysługują nam żadne ulgi i odpisy, warto sprawdzić, czy wszystkie informacje zawarte w wyniku rozliczenia podatkowego są poprawne. Jeżeli nie zgadza się zaliczka na podatek, należy dokonać korekty zaliczki podatkowej.

Urząd ma prawo dokonać wtórnej weryfikacji rozliczenia (z dokładnością co do dnia i korony) przez 10 lat od daty wystawienia. Warto zadbać o rozliczenie podatkowe i dopilnować, by zostało wykonane poprawnie. Dzięki temu unikniesz płacenia kary.

Czeka cię dopłata?

Warto wiedzieć, że jeżeli dopłata podatku wynosi mniej niż 1000 kr, to spłatę należy uiścić w jednej racie, a jeżeli wynosi 1000 kr lub więcej, to urząd pozwala spłacić niedopłacony podatek w dwóch ratach. 

Jeżeli twoja dopłata podatku wyniosła mniej niż 100 kr, to nie musisz jej zwracać.

Zwrot podatku czekiem czy przelewem?

Każdy podatnik może zaktualizować swoje dane oraz numer konta bankowego do ewentualnego zwrotu podatku na swoim koncie altinn. Aby móc otrzymać przelew na konto bankowe, należało zaktualizować dane do przelewu najpóźniej do 15 maja. Jeżeli zamiast przelewu preferowany jest czek, należy zweryfikować swoje dane potrzebne do wystawienia czeku i wprowadzić ewentualne zmiany. Pamiętaj, że jeżeli nie zdążysz zrealizować czeku w określonym czasie, czeka cię kontakt z poborcą podatkowym (skatteoppkrever/kemner) w gminie, do której przynależysz.  

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować czek >>> przeczytaj ARTYKUŁ

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
latacz chlapacz
latacz chlapacz 17-08-2018 19:05

tez tak mam... napisałem tydzień temu do skateetatten ze i dostałem odpowiedz ze "dostane rozliczenie jak będzie gotowe, czyli miedzy 15 sierpnia a 15 (bodajże) października". To jakaś bezczelność jest. A rozliczałem się elektronicznie i nie dostałem żadnego żądania dosłania dokumentów - w zeszłym roku tak miałem. Ale kasa przyszła w sierpniu jak Bóg przykazał. W tym roku jakaś podpierducha. Szykanowanie?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
czarnyy90903
czarnyy90903 16-08-2018 16:49

tez mam podobna sytuacje czy ktos cos wie na ten temat?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
alabama123
alabama123 15-08-2018 16:28

Nie dostałem zwrotu w 1 turze,liczyłem na przelew dzisiaj czyli 15 sierpnia a tu dalej nic.Mam czekac do końca października na 3 ture,czy pieniądze mogą wpłynąć na konto w każdej chwili?

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Klakier2
Klakier2 15-08-2018 14:46

Czy kazdy kto mial by otrzymac zwrot w drugiej turze, juz by o tym wiedzial? Poperz jakas i formacje z altinn np?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl