Dostałeś wynik rozliczenia podatkowego i co dalej?

26.10.2014.
Dostałeś wynik rozliczenia podatkowego i co dalej?

Minął już ostateczny termin publikacji wyników
podatkowych przez norweski urząd skarbowy. Była to ostatnia tura rozsyłania dokumentów. Zwykle jest ich najwięcej i przeważają w nich wyniki rozliczeń obcokrajowców. Zatem spora rzesza Polaków jeśli wcześniej nie otrzymała dokumentów ze Skatteetaten, musiała otrzymać je w ostatnim czasie.


Jeśli wynik rozliczenia podatkowego jeszcze nie dotarł do ciebie pocztą lub nie znalazłeś go w swoim profilu w Altinn, koniecznie zwróć się z tym problemem do urzędu skarbowego.

Dlaczego warto sprawdzić wynik rozliczenia podatkowego?


Każdy podatnik powinien dokładnie przyjrzeć się swojemu wynikowi. Sprawdzić czy wszystkie ulgi, do których miał prawo zostały uwzględnione, czy wszystkie odpisy się zgadzają. Jeśli coś zostało pominięte przez Skatt, nie wszystko jest stracone. Możesz się odwołać od wyniku. Najskuteczniejsze odwołania to te złożone w ciągu 6 tygodni od daty publikacji wyniku. Wtedy urząd musi rozpatrzyć twoje odwołanie i odpowiedzieć na nie w terminie maksymalnym do trzech miesięcy.

Najkorzystniejsze odwołania podatkowe. Wysokie zwroty [ZOBACZ]


Alltinn
Altinn, fot. MultiNOR

Odwołanie po ustalonym terminie


Co jeśli nie zdążyłeś z odwołaniem w ciągu 6 tygodni od otrzymania wyniku? Masz jeszcze szanse na otrzymanie przysługującego zwrotu podatkowego. Możesz złożyć odwołanie, ale w tym przypadku norweski urząd skarbowy nie jest już zobowiązany 3-miesięcznym terminem na odpowiedź. Jednocześnie jeśli odwołanie zostanie złożone po upłynięciu roku od publikacji wyniku, urząd może odmówić przyjęcia odwołania. Takie zapisy widnieją w norweskich przepisach podatkowych. Jak wygląda to w praktyce? Odwołania przyjmowane są do kilku lat wstecz. Te najskuteczniejsze to takie dotyczące 3-4 lat wstecz. Polacy przebywający w Norwegii często po czasie dowiadują się, że mogli starać się o zwrot podatkowy np. z tytułu podróży do rodziny czy mieszkania w Polsce (pendlerzy), w przypadku niskich dochodów współmałżonka (II klasa podatkowa) lub ulgi z tytułu pierwszych dwóch lat pracy w Norwegii (zniżka 10%). Jeśli przy składaniu rozliczenia nie wiedziałeś o tym, zawsze możesz się odwołać. Warto to zrobić, gdyż kwoty zwrotów podatkowych często zasilają sporą kwotą niejeden budżet domowy.


Jak złożyć korektę podatku w Norwegii? Tutaj znajdziesz odpowiedź >>>

zdjęcie: fotolia - royalty free
 

Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 11.01.2018. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Jest sposób na anonimowe sprawdzenie zarobków innych osób
Jest sposób na anonimowe sprawdzenie zarobków innych osób

Usługa pozwalająca na podejrzenie zarobków sąsiada nazywa się Adam i kosztuje 45 koron. Anonimowość jest tego warta?

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl