Do jutra Twój pracodawca ma obowiązek przesłać zestawienia dochodów za 2017 rok

12.02.2018.
Do jutra Twój pracodawca ma obowiązek przesłać zestawienia dochodów za 2017 rok
Okres rozliczeń podatkowych w Norwegii oficjalnie rozpoczyna się 4 kwietnia. Aby mieć pewność, że urząd uwzględni w naszym wyniku wszystkie odpisy, warto już teraz zacząć kompletowanie niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest zestawienie od pracodawcy.

Jakie informacje zawiera tego typu zaświadczenie?

Termin wysłania dokumentów podsumowujących cały ubiegły rok upływa 15 lutego. Do tego dnia musisz otrzymać zestawienia dochodów od każdego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony, lub od którego otrzymałeś feriepenger za rok 2016. W przypadku, gdy w 2017 roku pobierałeś również opodatkowane świadczenia równoważne z dochodem (np. dagpenger), do dziś powinieneś otrzymać także zaświadczenie z NAV-u.
Reklama

Zestawienie od pracodawcy zawiera dane na temat:

  • osiągniętych dochodów,
  • potrąceń na poczet podatku dochodowego, 
  • ewentualnych innych kosztów, które pokrywał pracodawca (nawet tych nieopodatkowanych),
  • kwoty, która stanowi podstawę do wypłaty świadczenia urlopowego,
  • danych osobowych pracownika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer personalny),
  • dokładnych informacji na temat pracodawcy (nazwa firmy, adres, numer ewidencyjny).
Słowniczek przydatnych terminów, czyli jak rozszyfrować swoje zestawienie
NORWESKI TERMIN ZNACZENIE
forskuddstrekk zaliczka podatkowa
overtidsgodtgjørelse wypłata za nadgodziny
feriepenger/ feriepengergrunnlag dodatek urlopowy/ podstawa do dodatku urlopowego
trekkpliktig opodatkowany
lønnsintekt wynagrodzenie
lønn/ honorar/ timelønn pensja
bonus premia
trekk podatek
inntektsmottaker zatrudniony
oppdragsgiver pracodawca
premie til pensjonsordninger składka emerytalna
fradrag odpis
beløp kwota
Poniżej przedstawiamy dwa przykładowe zestawienia od pracodawcy z oznaczonymi elementami, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Innsynsraport

Innsynsraport to zbiorcze zestawienie wszystkich zarobków osiągniętych w danym roku podatkowym u poszczególnych pracodawców oraz zaliczki potrąconej na poczet podatku. Sporządza się je na podstawie informacji, które każdy pracodawca ma obowiązek raportować do urzędu podatkowego. Tego typu dokument jest jednak dostępny dla użytkowników wyłącznie do pobrania drogą elektroniczną poprzez stronę Altinn. Warto jednocześnie pamiętać, że innsynsraport nie może zastąpić zestawienia od pracodawcy – stanowi tylko uzupełnienie dokumentacji do rozliczenia.
Dlaczego to takie ważne?

Zestawienie od pracodawcy to dokument niezbędny do rozliczenia podatkowego i żadne inne zaświadczenie (nawet ostatni odcinek z pensji zawierający wszystkie informacje) nie może go zastąpić.

Właśnie z tego powodu należy upomnieć swojego pracodawcę, żeby przesłał dokument, jeśli nie zrobi tego na czas. Zarówno innsynsraport, jak i zestawienie od pracodawcy są potwierdzeniem czasu zatrudnienia oraz osiągniętych zarobków. 

Porównanie danych zamieszczonych przez pracodawcę oraz zbiorczego zestawienia ze wstępnym zestawieniem podatkowym pomaga również uniknąć ewentualnych błędów i rozbieżności przy końcowym wyniku. Dzięki nim wyklucza się możliwość pominięcia w rozliczeniu dochodów, które mogłyby wpłynąć na jego wysokość.

Inne ważne daty związane z rozliczeniami podatkowymi

1 marca 2018 – ostatni termin zarejestrowania się jako użytkownik elektroniczny na stronie altinn.no. 

4 kwietnia 2018 – tego dnia urząd podatkowy wysyła wstępny wynik rozliczenia (skattemelding). Użytkownicy elektroniczni otrzymają go na skrzynkę odbiorczą systemu Altinn. Natomiast ci, którzy nie posiadają konta, będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dokument zostanie przesłany do nich pocztą. W związku z tym warto jest uaktualnić wszystkie dane na temat swojego adresu, aby uniknąć ewentualnej pomyłki.
30 kwietnia – zakończenie sezonu rozliczeń, ostateczny termin dla użytkowników nieposiadających konta w systemie Altinn. Użytkownicy elektroniczni mogą przedłużyć termin do końca maja.

Dopilnowanie wszystkich terminów jest niezwykle ważne, aby zdążyć z rozliczeniem podatkowym na czas, dlatego lepiej jak najszybciej zainteresować się tą kwestią. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo skompletowania odpowiednio szybko niezbędnej dokumentacji.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 14.02.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl