Dlaczego zwrot podatku z Norwegii w tym roku będzie mniejszy?

03.03.2019.
Dlaczego zwrot podatku z Norwegii w tym roku będzie mniejszy?
Wprowadzone w 2018 roku przez Skatteetaten zmiany mogą spowodować, że twój zwrot podatku za 2018 rok będzie niższy niż w ubiegłych latach. Dziś wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy, co zrobić, aby mimo wszystko otrzymać pokaźny zwrot.

Brak drugiej klasy podatkowej

Wielu Polaków pracujących w Norwegii uwzględniało w poprzednich latach drugą klasę w rozliczeniach podatkowych. Druga klasa przysługiwała podatnikowi, którego małżonek osiągnął niskie dochody lub nie miał dochodu wcale. Dodatkowym wymogiem, który należało spełnić, było wspólne zameldowanie z żoną lub mężem przez cały rok podatkowy.
Rozliczenie w drugiej klasie podatkowej mogło powiększyć zwrot podatku o nawet 6 tysięcy koron. Jeżeli więc w poprzednich latach rozliczałeś się z uwzględnieniem niskich zarobków małżonka, to zwrot podatku za 2018 rok może być niższy nawet o 6 tysięcy koron.
Reklama

Likwidacja odpisu diet dla pendlerów zakwaterowanych w mieszkaniu z możliwością gotowania

Jeszcze do ubiegłego roku status pendler był najbardziej opłacalnym statusem podatkowym, ponieważ rozliczając się jako pendler, mogłeś uwzględnić odpis za podróże, mieszkanie oraz wyżywienie. Dlaczego status pendler był najbardziej opłacalny? Bo nawet jeżeli nie ponosiłeś kosztów za mieszkanie, a koszty poniesione za podróże nie przekroczyły ustalonego na dany rok podatkowy wkładu własnego, mogłeś uwzględnić w rozliczeniu odpis z tytułu diet. Od 2018 roku podatnik, który był zakwaterowany w mieszkaniu z dostępem do kuchni, nie może uwzględnić odpisu diet w swoim rozliczeniu, co może znacząco obniżyć zwrot podatku w tym roku.

Wzrost wysokości wkładu własnego w przypadku odpisu za podróże

Wkład własny, który należy przekroczyć, aby uwzględnić w rozliczeniu odpis za podróże, zmienia się każdego roku. W 2016 roku kwota ta wynosiła 16 000 kr, w 2017 22 000 kr, a w 2018 wzrosła o  350 kr i obecnie wynosi 22 350 kr. Wzrost wkładu własnego może przyczynić się do tego, że nie uda ci się go przekroczyć i tym samym uwzględnić odpisu za podróże. Może tak się zdarzyć w przypadku małej liczby podróży do rodziny w Polsce lub niewielkiej odległości z domu w Norwegii do domu w Polsce.

Co zrobić, żeby dostać wysoki zwrot podatku?

Mimo wprowadzonych zmian wciąż masz bardzo dużo możliwości na zwiększenie zwrotu podatku za 2018 rok. Osoba rozliczająca się w statusie pendler nadal może uwzględnić w swoim rozliczeniu odpis kosztów poniesionych za podróże (po przekroczeniu wkładu własnego), a także odpis kosztów poniesionych na zakwaterowanie i prąd w Norwegii. Poza odpisami ze statusu pendler można ubiegać się o odpis odsetek od kredytu hipotecznego, odpis kosztów poniesionych za przedszkole lub zajęcia pozalekcyjne swojego dziecka do 12 roku życia. Nie możesz być pendlerem lub nie jest on dla biebie opłacalny? Jeżeli spełnisz wymogi, będziesz mógł rozliczyć się z wykorzystaniem ulgi 10% przysługującej przez pierwsze 2 lata od momentu osiągnięcia rezydencji podatkowej w Norwegii. Pamiętaj, że do większego zwrotu podatku przyczyniają się także odpisy takie jak: finnmarksfradrag, odpis za związki zawodowe, a także odpis za składki emerytalne. 

Możliwości na uwzględnienie dodatkowych odpisów jest naprawdę dużo. Mimo likwidacji drugiej klasy podatkowej i usunięcia odpisu diet w przypadku mieszkania z możliwością gotowania nadal masz szansę osiągnąć pokaźny zwrot podatku. Pamiętaj, że im większy koszt został poniesiony, tym większy będzie odpis, a co za tym idzie, otrzymasz większy zwrot. 

Jeżeli nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że niektóre z powyższych odpisów i ulg mogły zostać uwzględnione w rozliczeniach za lata ubiegłe, złóż korektę podatkową i odzyskaj należny ci zwrot! 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 03-03-2019 16:57
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 03-03-2019 16:52
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 03-03-2019 10:25

A od roku 2020 znika możliwość odliczenia kosztów zakwaterowania. No chyba, że ktoś często będzie zmieniać miejsce pracy i komune w której pracuje.

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 01.03.2019. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl