Czy masz aktualną kartę podatkową? Od tego zależy wynik rozliczenia

04.07.2018.
Czy masz aktualną kartę podatkową? Od tego zależy wynik rozliczenia
Pierwsza pula skatteoppgjør została rozesłana 27 czerwca. Jednak nie wszyscy podatnicy są zadowoleni z wyniku rozliczenia, co może być skutkiem nieadekwatnej do zarobków karty podatkowej. Czy twoja jest aktualna?

Po co mi karta podatkowa?

Każda osoba pracująca w Norwegii powinna zamówić kartę podatkową (skattekort). Karta ta zawiera informacje o przewidywanym dochodzie w danym roku podatkowym. Od tego, jaki dochód zostanie wpisany przy wypełnianiu karty podatkowej, zależy, jaką zaliczkę będziesz miał potrącaną. Oznacza to, że jeżeli we wniosku o kartę podatkową wpiszesz dochód mniejszy, niż zarobisz w rzeczywistości, będziesz miał dopłatę podatku przy rozliczeniu.
Reklama

Co, jeśli nie zamówię karty?

Osoby, które nie zamówiły karty podatkowej, będą miały potrącane 50% podatku, co skutkuje mniejszymi zarobkami w ciągu roku.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją pracę w Norwegii, pierwszą kartę podatkową muszą zamówić osobiście, stawiając się w oddziale skatteetaten.

Zarabiam mało. Czy potrzebuję karty?

W Norwegii kwota wolna od podatku to 55 000 koron. Oznacza to, że jeżeli nie osiągasz w ciągu roku takiego dochodu, możesz wnioskować o tak zwaną kartę frikort. Karta ta informuje twojego pracodawcę, aby nie odprowadzał zaliczki na podatek od twojego wynagrodzenia.

Jak zamówić kartę podatkową?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej – pierwszą kartę podatkową musisz zamówić, stawiając się osobiście w oddziale skattu. Jeżeli wizytę w urzędzie masz już za sobą, to kolejne karty możesz zamawiać już zdalnie. Jak to zrobić? W zależności od tego, jaki posiadasz numer personalny, są dwie możliwości:

– Osoby z d-nummerem – podatnicy z tymczasowym numerem personalnym zamawiają nową kartę podatkową poprzez wypełnienie oraz wysłanie karty na adres urzędu w Norwegii.
– Osoby z fødselsnummerem – podatnicy ze stałym numerem personalnym mogą zmienić swoją kartę podatkową elektronicznie po zalogowaniu się na stronę Skatteetaten.

Jak często muszę aktualizować kartę podatkową?

Karta podatkowa powinna być uaktualniana co roku oraz za każdym razem, gdy w twoich dochodach nastąpią zmiany. Jeżeli zmienisz pracodawcę, dostaniesz podwyżkę lub znajdziesz dodatkową pracę, karta powinna zostać uaktualniona. Po wprowadzeniu zmian na twoją kartę podatkową, poinformuj pracodawcę o tym. Wówczas będziesz miał pewność, że od teraz zaliczka potrącona na podatek będzie adekwatna do twoich zarobków.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl