Podatki w Norwegii

Czy już otrzymałeś zestawienie roczne? Sprawdź, jak je rozszyfrować

info@multinor.no

27 stycznia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.pl/royalty free

Mimo że do okresu rozliczeń podatkowych w Norwegii pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz rozpocząć kompletowanie niezbędnych dokumentów. Wśród nich znajdują się między innymi zestawienia roczne zarówno z NAV-u, jak i od pracodawców. Dokumenty te są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe.
Reklama

Zestawienia roczne z NAV-u

Podatnik otrzymuje taki dokument, jeśli pobierał zasiłek zastępujący dochód. Zestawienie roczne z NAV-u zawiera roczne podsumowanie wypłat oraz kwotę zapłaconej zaliczki w ciągu całego roku 2018. NAV ma obowiązek zgłosić do Skatteetaten nawet te wypłaty, które nie są opodatkowane, z wyjątkiem wcześniejszej emerytury w sektorze prywatnym (kompensasjonstillegg AFP) i odszkodowania po wypadku w miejscu pracy (utbetaling av yrkesskadeerstatning/menerstatning).

Dostęp do rocznego zestawienia możliwy jest przez stronę internetową NAV-u w zakładce Ditt NAV. W przypadku braku konta na stronie NAV-u, dokument zostanie wysłany pocztą tradycyjną. Według informacji zamieszczonej na stronie NAV, podatnicy powinni otrzymać je w okresie od 8 do 21 stycznia, a najpóźniej do 1 lutego 2019.

Nie wiesz, jak rozszyfrować swoje zestawienie z NAV? Spójrz na grafikę poniżej. Przedstawia ona zestawienie z NAV-u z oznaczonymi elementami, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
Na zaznaczone elementy warto zwrócić uwagę
Na zaznaczone elementy warto zwrócić uwagę MN

Zestawienie roczne od pracodawcy

Jest to dokument, który pracodawca ma obowiązek wystawić każdemu pracownikowi. Oprócz danych pracownika i pracodawcy, powinien zawierać informacje m.in. na temat dochodu osiągniętego w całym roku podatkowym, wysokości zaliczki potrąconej na poczet podatku, wysokości dodatków wypłacanych przez pracodawcę czy kwot, które stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia urlopowego. Dokument ten powinien zostać wysłany do pracowników jeszcze w styczniu.

Poniżej przedstawiamy dwa przykładowe zestawienia roczne od pracodawców.
MN

Najważniejsze terminy

1 marca 2019 – do tego dnia musisz zarejestrować się jako elektroniczny użytkownik systemu Altinn. Jeżeli tego nie zrobisz, skattemelding zostanie do ciebie wysłany pocztą i będziesz musiał rozliczyć się w formie papierowej.

4 kwietnia 2019 – tego dnia Skatteetaten rozpoczyna wysyłkę wstępnych rozliczeń podatkowych – skattemeldingów. Elektroniczni użytkownicy powinni tego dnia otrzymać powiadomienie, że ich skattemelding jest już dostępny po zalogowaniu się na stronę Altinn. Osoby bez dostępu do Altinna będą musiały oczekiwać, aż skattemelding dotrze do nich tradycyjną pocztą.

30 kwietnia 2019 – zakończenie sezonu rozliczeń oraz ostateczny termin rozliczenia dla użytkowników nieposiadających konta w systemie Altinn. Elektroniczni użytkownicy będą mieli możliwość przedłużenia terminu rozliczeń do końca maja.
Pamiętaj o tym, żeby zawsze sprawdzić, czy wszystkie dane na poszczególnych zestawieniach rocznych zgadzają się. Wszelkie różnice należy zgłosić u tego, kto je wystawiał, aby zostały skorygowane. Zmiany jednak będą widoczne na skattemeldingu tylko, jeśli Skatteetaten dowie się o nich przed 1 marca.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl